13 – 19 грудня 2021 року – перший в Україні Національний тиждень читання. Український інститут книги і, звісно, видавці, бажають залучити до читання якомога більше українців. Наскільки це потрібно? Чи взагалі можливо перетворити людину, яка ніколи не цікавилася книгами, на завзятого читача?

Навіщо читати?

Чи кращі читачі за людей, які не читають? В жодному разі. Серед читачів і тих, хто не любить книги чимало чуйних, розумних, інтелігентних – прекрасних людей. Хіба змінюється людина, яка колись захоплювалася читанням, а потім через брак часу та інші обставини за тривалий час не прочитала жодної книги?

І все-таки останні наукові дослідження доводять, що читання надзвичайно корисне не тільки дітям, як вважалося донедавна, а й дорослим. Геронтопсихологи, неврологи, фізіологи та інші вчені постійно вивчають вплив читання на мозок. Результати дивують і навіть приголомшують.

Науковці неодноразово простежували зв’язок між читанням художньої літератури та успішним життям. Серед читачів більше тих, хто збудував вдалу кар’єру і має прибуток вище середнього.

В той самий час соціологічне дослідження контингенту британських в’язниць виявило, що серед в’язнів майже немає людей, що читають.

Деякі науково підтверджені дані:

  • Читання знижує рівень стресу на 60 % ефективніше, ніж прослуховування музики, прогулянки пішки, чашка чаю або відеоігри;
  • Книги подовжують життя: ті, хто проводить за книгою 3,5 годин на тиждень мають шанс прожити на 2 роки довше людей, що не читають;
  • За сприйняття прочитаного відповідає ліва скронева доля мозку. Вона залишається активною протягом усього читання книги, навіть в ті моменти, коли людина зайнята чимось іншим, і навіть певний час після того, як книга завершена.
  • Мотивуючі історії в художніх книгах допомагають у боротьбі з різними звичками та проблемами, наприклад, з ожирінням.

Читання – досить проста діяльність, опанування якої не вимагає від людини особливого складу мислення чи надзвичайних зусиль, тож доступна кожному!

Існують «3 віки читання», коли людина може інтегрувати в своє життя цю необов’язкову, але таку корисну навичку – читати книги.

Природне читання «з пелюшок»

Дитина гарантовано любитиме читання і все життя проведе з книгами, якщо опанує цю звичку в ранньому дитинстві. Це абсолютна істина для усіх дітей, за лише одної умови – бажання батьків і певних дій з їхнього боку.

Як виростити відданого читача:

  1. Дійте проактивно: оточіть дитину книгами з пелюшок. Нехай найпростіші книжки-картонки постійно будуть на видноті.
  2. Книги повинні зберігатися там, де дитина може вільно їх взяти в будь-який момент, а не коли дорослі вирішують, що «прийшов час почитати».
  3. Налаштуйтеся на дитячий «вандалізм». Перші книги купують для розвитку, а не для того, щоб навчити маля берегти речі – для цього прийде свій час. Якщо шкода книжок, купуйте найдешевші, але нехай діти «читають» їх так, як їм заманеться заради всебічного розвитку.
  4. Навіть якщо дитина не виявляє інтересу до книжок, час від часу читайте їй вголос, поступово дитина проявить інтерес до цього процесу.
  5. Якщо малюку не цікаво слухати текст, розглядайте разом картинки, називайте, що на них зображено, розповідайте, що на малюнку відбувається.

Є дуже невеличкий відсоток дітей, які зацікавляться читанням самі, без спеціальних дій дорослих, спрямованих на формування цього інтересу. Більшість дітей, які не бачать книжок змалечку, в школі будуть страждати від необхідності читати за навчальною програмою, а в дорослому віці не любитимуть книги.

Одна з найкращих книжок для малят, яку можуть купити батьки – інтерактивна «Абетка». Її особливість – об’ємні зображення та букви, які розвивають дрібну моторику малечі. Ця книга недешева, але абсолютно антивандальна і безпечна для «читачів» до 1 року. Цупкі картонні сторінки та пухка міцна обкладинка не травмують пальчики малюка, а розірвати їх дуже складно.

 

Ранній підлітковий вік – час жаги пізнання

Є особливі книги, які можуть навернути дітей у передпідлітковому і ранньому підлітковому віці до читання, навіть якщо дотепер книги не викликали особливого інтересу. Ці особливі підліткові книги – енциклопедії.

В 8 –12  років діти раптом усвідомлюють, наскільки світ великий і різноманітний і хочуть знати про нього якомога більше. Їм цікаво дізнаватися все нові факти і розширювати свої уявлення і знання в різних сферах. Якісні, цікаві дитячі енциклопедії стають в цей період основними книгами і можуть навернути до читання літератури іншого спрямування.

Видавництво «Каламар» пропонує надзвичайно цікаві сучасні енциклопедії для підлітків. Інфографіка з одного боку полегшує сприйняття інформації, а з іншого окрім тексту використовує різноманітну візуальну інформацію (умовні позначки, малюнки, діаграми, графіки тощо), що позбавляє підлітків відчуття, що їх змушують робити щось, що вони робити не бажають.

Кожна з цих книжок є чимось значно більшим, ніж просто цікавою книгою. Навіть дорослим важко встояти перед цими енциклопедіями, а для молодших підлітків вони можуть стати квитком в світ людей, що читають книги.

 

Сучасні дитячі енциклопедії

Енциклопедії та книги про екологію

Роботландія

Захоплива історія розвитку роботобудівництва
Берта Парамо
750 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Муха та Найда

Книга розвиває «дієву доброту» до безпритульних тварин
Валентина Дуван
350 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Як вижити де завгодно

Книга про виживання в екстремальних умовах різних куточків планети
Бен Лервілл
450 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

10 ідей для порятунку природи

10 простих щоденних дій, які змінять на краще світ навколо
Джузеппе д’Анна
300 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Рятуй Землю. Пластик

Книга навчить екологічно поводитися з пластиком
Daco’s Confetti (компанія, що створила книгу)
400 ГРН
Хіт продажу
Енциклопедії та книги про екологію

Рятуй Землю. Переробка

Книжка-гра допоможе молодшим школярам зрозуміти, що таке переробка і для чого вона потрібна
Daco’s Confetti (компанія, що створила книгу)
400 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Рятуй Землю. Папір

Книжка-гра сформує у молодших школярів екозвички поводження з важливим ресурсом, папером
Daco’s Confetti (компанія, що створила книгу)
400 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Рятуй Землю. Вода

Книжка-гра сформує екозвички поводження з ресурсами планети у молодших школярів
Daco’s Confetti (компанія, що створила книгу)
400 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Велика книга суперцікавинок

Енциклопедія з віконцями і понад 100 цікавих фактів
Юлія Кісліцина, Ганна Некрасова, Станіслав Дворницький, Юлія Буднік
600 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Кід на першому саміті тварин

Ваблива художня історія навчить чуйному ставленню до життя на планеті
Ґвенаель Давід
280 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Усе, що ти знаєш про динозаврів, — неправда!

Незвичайна енциклопедія про динозаврів розвінчає широко поширені міфи про динозаврів та палеонтологію
д-р Нік Крамптон
390 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Привіт, новий світе! Ідеї для захисту планети

Книга про успіхи людства у захисті довкілля
Анна Міракла
350 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

На старт, увага... золото!

Найцікавіші факти про олімпійські види спорту
Скотт Аллен
350 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Гео-Графіки

Приголомшливі факти про космос і планету Земля та ілюстрації відомої художниці
Регіна Гіменез
390 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Я і світ. Історія в інфографіці

Книга-подорож навколо світу познайомить з життям і побутом людей в різних країнах
Мірейя Тріус
350 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Еверест

Книга для тих, хто любить гори і людей
Сангма Франсіс
Немає в наявності
Енциклопедії та книги про екологію

Справжні монстри: загроза для планети

Каталог монстрів, які загрожують планеті, пробуджує у дітей бажання їх здолати
Марі Ґ. Роде
350 ГРН

Майже дорослі і дорослі

Підлітковий вік непередбачуваний, особливий і в багатьох аспектах навіть переломний. В цей період можуть змінитися звички, характер і навіть інтереси. Одна-єдина особлива, цікава книжка для підлітків може відчинити для хлопця чи дівчини двері в неймовірний світ літератури.

З 13 до 18 років люди особливо чутливі не просто до примусу, а до будь-якого роду маніпуляцій. Тож до читання підліток вдасться в єдиному випадку – якщо сам захоче. Єдине, що можуть зробити в цій ситуації батьки – підсунути цікаву книгу для підлітка і сподіватися, що вона зробить свою справу.

Найбільше шансів на успіх має література для підлітків з яскравими, харизматичними героями, адже в цьому віці люди схильні шукати авторитетів деінде поза сім’єю, навіть в літературі. Прості у сприйнятті, не перевантажені описами, написані легкою мовою книги мають шанс сподобатися підліткам.

Видавництво «Каламар» випустило дві надзвичайні книги для підлітків українською: «Пік» та «Межа» американського письменника Роланда Сміта. Особливість цих книг в тому, що варто їх лише почати, зупинитися стає неможливо. Розділ за розділом до кінця книги, щоб одразу перейти до продовження. Не всі художні книги для підлітків здатні поглинути усю увагу аж настільки. Все, що залишається батьками – купити ці дві художні книги для підлітків і сподіватися, що вони спрацюють.

 

Підліткові книги, від яких неможливо відірватися

До речі, жанр підліткової літератури (Young Adult) є гарним рішенням для дорослих людей, які хотіли б почати читати, але починають позіхати від самої думки про книгу.

Усі люди, читачі і ті, хто не любить книжок, обожнюють цікаві історії. Підліткова література – це передусім надзвичайно цікаві сюжети та проблеми, зрозумілі кожній людині. Тож цікаві книги для підлітків не тільки для тих, кому не виповнилося 20-ти і не лише для тих, хто юний в душі, а й для кожного, хто робить свої перші кроки у читанні.

Хочете почати життя з понеділка чи з нового року? Всеукраїнський тиждень читання – привід збагатити своє життя одним з найпростіших, але й найбільш корисних хоббі.