У початковій школі енциклопедії стають чи не найулюбленішими книгами дітлахів. Жага пізнання в цьому віці така сильна, що книгами про все на світі захоплюються навіть діти, які дотепер не виявляли великого інтересу до читання.

Як обрати найкращі

(найцікавіші,

найякісніші,

з найбільш точними і свіжими даними)

енциклопедії для школярів?

Сьогодні поговоримо про це на прикладі новинки, яка вийшла з типографії в квітні 2021 року – «Я і Світ».

Як обрати дитячу енциклопедію?

Чи траплялося вам розчаровуватися в книгах, куплених за рекомендацією? Рівень очікувань і смаки у різних людей різняться, тому поради можуть не спрацювати. То як обрати серед сотень енциклопедій для дітей на книжкових прилавках?

Є лайфхак – відштовхуватися від репутації видавництва. Адже принципи виробника неодмінно позначаються на особливостях і якості продукту.

«Каламар» видає лише 10 нових книжок на рік. Уявіть, наскільки ретельно проходить відбір кандидатів! Ми надзвичайно перебірливі. Шанс дійти до українського читача під нашим лейблом має лише та історія для дітей чи енциклопедія, в які закохалася команда «Каламару».

Ба більше! Свої книжки ми викохуємо до останньої крапки. Окрім звичайних редакторів, над кожною енциклопедією працюють наукові редактори, які перевіряють всі факти. «Каламар» не економить на папері, верстці, якості зшивання, адже кожен елемент оформлення підсвідомо зчитується і впливає на загальне враження від книги.

Перш ніж перейти до огляду енциклопедії «Я і світ», давайте пригадаємо, що це за різновид літератури і чим дитячі енциклопедії відрізняються від інших книг.

Що таке енциклопедія?

Слово «енциклопе́дія» прийшло в українську мову з французьскої, куди воно потрапило з латинської мови, яка, в свою чергу, запозичила його з давньогрецької. У давньогрецькій мові слово складалося з двох: «коло» та «наука», тобто буквально означає «коло наук».

Рідкісний синонім цього слова – «циклопе́дія»

В сучасному розумінні енциклопедія – це призначена для широкого кола читачів збірка наукових даних з різних тем.

Класична енциклопедія складається зі статей що підвищують обізнаність читача з певної теми. Але енциклопедія для дітей «Я і світ» далеко пішла від класики.

Інфографіка на зміну статтям

Щороку кількість інформації в світі зростає в геометричній прогресії – ми живемо в світі Big Data – Великих даних. Сучасне покоління має справу з величезним масивом інформації. З одного боку це збільшує вибір, а з іншого знижує цінність кожного окремого факту і вагу джерел, що її містять.

Це суттєво змінює спосіб мислення. Покоління сучасної молоді принципово інакше сприймає інформацію, ніж їхні ровесники 100 років тому. Якщо раніше люди заглиблювалися в одне джерело, а тоді поступово переходили від книги до книги, від статті до статті, від телепередачі до фільму, то тепер вони беруть дані з багатьох джерел одночасно.

Сучасна молодь має справу з величезними об’ємами даних, тому не має часу вникати. На зміну статтям в навчальній літературі приходить інфографіка.

Головна особливість по-справжньому сучасної енциклопедії – зміна співвідношення тексту і інфографіки. Це одна з причин, чому юних читачів захоплює дитяча енциклопедія «Я і Світ» – в неї не потрібно вчитуватися – інформація сама зчитується на льоту, інтуїтивно обробляється і чудово запам’ятовується.

Задача інфографіки подавати складну інформацію швидко і чітко. В світі великих даних без цього ніяк!

Чи означає це, що текстова інформація відходить у минуле? Аж ніяк! Інфографіка – найкращий з існуючих способів викладення навчальної інформації. Текстова інформація все ще залишається основною для спеціальних наукових знань та художньої літератури.

Переваги енциклопедії «Я і Світ»

Окрім сучасної подачі інформації книга має принаймні ще 4 вагомі переваги:

  1. Дає читачам усвідомлення себе громадянами світу. Сьогоднішня молодь живе не тільки в своїй державі, а й у світі. Навіть подорожі не дозволяють уявити повсякденне життя людей в інших країнах. Але про це можна дізнатися з книги «Я і Світ»: чим снідають ровесники в інших країнах, як вони вдягаються в школу, чи сильно їх навантажують домашніми завданнями, у яких будинках вони живуть, що їдять на Різдво? Ця інформація оживляє людей з інших країн в дитячій свідомості.
  2. Формує цілісне уявлення про світ. Для кожного, хто прочитає цю книгу, словосполучення «світ на долоні» перестане бути абстрактним висловом. Великий світ справді стане близьким і зрозумілим. Де на планеті живе найбільше людей, а де найменше, які релігії вони сповідують, що читають, яким спеціям надають перевагу, як розважаються – кожна вагома інформація і кожна дрібниця стануть цеглинкою комплексного уявлення про планету людей.
  3. Багаторівневість. Перший раз книга прочитується досить швидко. Але з кожним гортанням око вичипляє все нові деталі, які можна роздивлятися і підвищувати власну обізнаність про світ.
  4. «Я і Світ» цікава у віці від 7-ми до 77-ми років. Для нас стало відкриттям, що серед читачів виявилося чимало батьків і навіть дідусів з бабусями, які читають книгу поперед дітей або разом із ними.

Серед десятків, а може й сотень енциклопедій на українському ринку є особливі, які стануть улюбленими і залишаться в пам’яті на роки. Серед них дитяча енциклопедія про все на світі «Я і Світ» видавництва «Каламар».