Роботи вже серед нас! Вони водять автівки (система автопілоту), вивчають Космос (наприклад, марсоходи), прибирають квартири та навіть дають концерти! Світ роботів надзвичайно різноманітний, адже кожного робота створюють з певною особливою метою.

У видавництва «Каламар» вийшла надзвичайно цікава книга про роботів. В ній зібрано понад 150 спроб людини створити штучне життя. Розповімо про 10 роботів, які найбільше вразили редакторську команду видавництва.

1.      Ніл Гарбіссон – перша людина-кіборг в історії

Ніл Гарбіссон народився в 1982 році з вродженою ахроматопсією – захворюванням, при якому мозок розрізняє лише відтінки сірого кольору.

У 2003 році Ніл відвідав доповідь з кібернетики у Дартинтонгському університеті. В ній американський студент Адам Монтадон представив проєкт перетворення частот кольору в частоти звуку. Ця доповідь так вразила юнака, що він запропонував Монтадону себе в якості піддослідного для цього експерименту.

Проєкт виявився успішним, згодом вчені вдосконалили чип таким чином, щоб дати власнику можливість здатен сприймати навіть кольори, які звичайній людині недоступні, наприклад, ультрафіолетові чи інфрачервоні.

З 2013 року антена для сприйняття кольорів інтегрована в череп Ніла Гарбіссона, і фото з нею знаходиться в його паспорті. Отже Ніл – офіційно визнаний на рівні держави кіборг.

2.      Електро – робот, створений у 1939 році

Цього людиноподібного робота створив інженер Джозеф Барнетт до Всесвітньої виставки у Нью Йорку. Електро мав зріст 2 метри, вмів розрізняти червоний та зелений кольори, розмовляти, рахувати та навіть курити, видихаючи дим крізь ніздрі.

Поведінка та можливості цього робота на той час були приголомшливими, тож у нього в грудях було облаштоване спеціальне віконце, яке демонструвало механізм і переконувало, що всередині не сидить якийсь актор. Електро повсюди супроводжував сталевий скотч-тер’єр на ім’я Спарко, який досить переконливо поводився як живий собака.

3.      Софія: понад 60 виразів обличь

Через 76 років з Всесвітньої виставки, на якій публіку вразив Електро, на світ з’явилася людиноподібна роботка Софія. Її можливості значно перевершують попередника.

Софія працює амбасадоркою компанії, що її розробила з метою створити роботів, розумніших за людей, але здатних до емпатії. Софія – громадянка Саудівської Аравії. Вона подорожує світом (правда у розібраному вигляді й у трьох валізах), дає інтерв’ю, знімається для обкладинок журналів.

4.      Китайський робот-поліцейський

З 2019 року роботи-поліцейські допомагають у Китаї підтримувати на дорогах порядок. Наразі вже існують три типи роботів:

  1. Патрульні – знімкують автівки, перевіряють номери, стежать за тим, щоб пішоходи теж дотримувалися правил дорожнього руху.
  2. Оперативники на ДТП – першими прибувають на місце події та підтримують там порядок до приїзду патрульних-людей.
  3. «Розумники» – поліцейські роботи з великими базами даних, які надають інформацію поліцейським-людям і допомагатимуть їм розкривати злочини.

Невдовзі роботи-поліцейські стануть повсякденними на дорогах не лише Китаю, а й по цілому світу.

5. Роботка-фотографиня Ева

Ця роботка з’явилася в 2019 році у Великобританії. Її запрошують на вечірки: весільні, з нагоди днів народжень, хрестин чи будь-яких інших свят. Роботка вільно пересувається серед гостей і пропонує зробити їм веселі фото на згадку про особливий день.

Це чудова розвага для гостей і чергове нагадування: серед нас все більше роботів, які виконують дуже різноманітні задачі.

6. Бруно – робот, в якого не склалося з кар’єрою кухаря

Гарна новина для тих, хто побоюється, що невдовзі роботи відберуть роботу в людей.

У піцерії під назвою Zume Pizza – в Пало-Альто, Каліфорнія – вирішили зробити експеримент. Завдяки праці роботів тут спробували доставляти піцу замовникам за 22 хвилини. Одним з цих роботів був Бруно, який своєю металевою рукою закладав піцу в піч, а готову передавав людині для нарізання та пакування.

Зі швидкістю все вдалося, але виявилося, що люди все-таки готують піцу краще. Тепер Бруно працює на підприємстві, яке виготовляє біорозкладне паковання.

7. Велутіна – захисник від шершнів-убивць

Хижі оси vespa mandarinia винищують бджіл, які не мають проти них засобів боротьби й можуть бути смертельно небезпечними для людей. Укуси найбільшого шершня в світі дуже неприємні, адже отрута високотоксична.

Отрута містить речовину, яка приваблює інших шершнів, а укуси кількох комах можуть стати летальними навіть для людей, які не мають алергії на бджолину чи осину отруту. Для останніх вони найбільш небезпечні.

Вчені у Сполучених Штатах Америки попереджають, що ці оси можуть повністю винищити популяцію бджіл, отже їх необхідно викорінити до того, як вони масово розплодяться. Для цього використовують різні методи боротьби, один з них – роботизований дрон Велутіна, якого випустили на ринок в 2020 році. Він вміє знаходити гнізда ос (а це найскладніше наразі завдання) та вприскує всередину отруту, яка повністю залишається в гнізді й не шкодить людям чи іншим комахам.

8. Спер – робот-військовий снайпер

Чотирилапий робот нагадує собаку і завбільшки з нього ж. На місці голови в нього встановлена гвинтівка з тепловізором та 30-кратним збільшенням, що дозволяє йому влучати в цілі на відстані 1200 метрів. Захисний колір дозволяє роботу переховуватися від супротивника, навіть якщо він спостерігає у бінокль.

Цього робота запустили у виробництво в 2021 році в США. На превеликий жаль війни тривають навіть в освіченому й нібито цивілізованому 21 столітті. Саме такі роботи бережуть зараз життя українських солдатів на полі бою.

9. ХАЛ – робот, що повертає можливість рухатися

Цьому неймовірному винаходу вже виповнилося 20 років – його вигадали у 2004 році в Японії. Хал призначений для людей, які втратили можливість рухатися внаслідок пошкоджень хребта.

HAL (Hybrid Assistive Limb) буквально перетворює людину на кіборга. Він вловлює сигнали про рух, які мозок передає через шкіру, та рухається так, як це б зробило тіло людини, якби не пошкодження спинного мозку.

10. Валькірія: авангард землян на Марсі

Цього робота розробили ще у 2013 році у Космічному центрі NASA імені Ліндона Джонсона, щоб допомогти людям колонізувати Марс. Заплановано, що Валькірія прибуде на червону планету перед тим, як туди дістануться перші люди.

Робот підготує територію, на якій житимуть люди, складе для них перші житлові модулі та підтримуватиме лад до прибуття колоністів.