Рано чи пізно, батьки стикаються із такою проблемою, як дитячі страхи та фобії. Причини їхнього виникнення  – абсолютно різні. Хтось боїться монстра під ліжком, хтось – персонажа із мультфільма, хтось боїться ходити до дитячого садочку.

Більшість таких страхів проходять з настанням певного віку, тому що життя дитини – особливо у ранні роки – сповнене нових емоцій, які рано чи пізно замінюють страх. Але якщо боязнь чогось у малюка не проходить протягом певного – доволі довгого – часу, то радимо батькам звернути увагу на цю проблему.

Навігація по статті:

  1. Якими бувають дитячі страхи?
  2. Чому у дитини виникають страхи та фобії?
  3. Як боротися з дитячими страхами?

Якими бувають дитячі страхи?

Як боротися з дитячими страхами 1024x393
  1. Природні. Це страхи, які апелюють до інстинкту самозбереження. Дитина може боятися темряви, замкнених просторів, гучних звуків.
  2. Соціальні. В основі – боязнь самотності, осуду чи, наприклад, страх викликати у когось злість.
  3. Ситуативні. Виникають, коли раніше дитина потрапила у певну ситуацію, яка нанесла психотравму. Наприклад, якщо дитина раніше мало не потонула, то, цілком зрозуміло, що вона боятиметься водойм.
  4. Уявні. Сюди відносимо страх перед монстрами під ліжком чи іншими персонажами, які виникають в уяві дитини.

Окрім того, значна кількість дітей страждає і від нічних кошмарів. Проявляються вони по-різному: хтось розмовляє уві сні або ходить, когось мучать кошмари. У першу чергу, таке явище свідчить про роботу мозку, який неможливо «вимкнути» на час сну.

Чому у дитини виникають страхи та фобії 1024x626

Чому у дитини виникають страхи та фобії?

Найперше – через фізичні або ж емоційні потрясіння. Дуже часто від страхів страждають надто чутливі діти, які все сприймають близько до серця, або ж діти, які страждають від перепадів настрою.

Часто причинами фобій та страхів стають і зміни в житті малечі – наприклад, переїзд до нового житла, хвороби чи нещасний випадок.

Важливо розуміти, що дитина стикається із емоцією страху на кожному етапі свого життя.

Так, у віці до року немовлята відчувають занепокоєння у зв’язку із незадоволенням їхніх фізіологічних потреб. Пізніше занепокоєння пов’язане вже з емоційним контактом з мамою. Якщо вона строга чи неласкава, то малюк це відчуває і стає примхливим та неспокійним.

Окрім того, на цьому етапі діти бояться гучних звуків, чужих людей та, звичайно, розлуки з матір’ю.

У віці від року до трьох життя дитини наповнюється абсолютно новими для неї речами, які обов’язково треба пізнати. Тут же підключається і виховний процес, який неможливий без певних заборон та обмежень. Тому діти можуть відчувати тривогу.

Але найпоширеніший страх – страх фізичного болю, а звідси – і нелюбов до походів до лікаря.

Якими бувають дитячі страхи 1024x609

Як боротися з дитячими страхами?

Батькам важливо розуміти, що вони можуть зробити по максимуму для того, аби дитина позбавилася фобії, однак, якщо це не допомагає, то варто звернутися до спеціаліста.

Але залишати дитину сам на сам з її переживаннями не варто.

Декілька дієвих методів боротьби з дитячими фобіями:

  1. Казки

Можете вигадати історію, головною дійовою особою якої буде сама дитина, а можете вдатися до вже написаних. У нагоді вам стане книга «Монстрик і його кольори» Анни Льєнас, яка допоможе дитині розрізняти свої емоції і дасть зрозуміти: у людини може бути ціла купа різних відчуттів. І всі вони не можуть бути позитивними, а тому на душі може бути і чорно, і синьо, і червоно водночас. За допомогою кольорів та яскравих ілюстрацій діти досліджуватимуть світ емоцій. Плюс, головний герой книги – Монстрик – доводить, що не всі монстри – страшні. Є ще такі, як він – чарівні та милі.

До речі, видання перекладене 16 мовами світу, і у 2016 році отримало премію ім.Жунсенди в номінації «Найкраща книжка з малюнками».

Прекрасним доповненням до «Монстрика і його кольорів» стане розмальовка, де діти самостійно матимуть змогу обирати кольори свого настрою. Ілюстрації, які важко назвати банальними, та коротенькі фрази-пояснення допоможуть дитині провести час весело та з користю.

  1. Малювання

Попросіть дитину намалювати те, чого вона боїться  – це допоможе їй вивільнити свої переживання і таким чином безболісно стикнутися зі своїми страхами.

Обов’язково при цьому будьте поряд і обговоріть, чому дитина вибрала такі кольори і форми. Саме проговорювання страхів покаже, що боятися аж так – не варто.

Після цього разом з дитиною порвіть або спаліть малюнок – це буде символом вивільнення від страхів.

  1. Рольові ігри

Пропонуємо вам цікаву гру «Я страшилок не боюсь, в кого хочеш перетворюсь!». Ведучий називає «страшних» персонажів, а задача дітей – перетворитись в них і завмерти. Потім ведучий обирає того, у кого перевтілення вийшло найкращим. Ця дитина стає ведучим. Таким чином діти позбавляються своїх страхів і розділяють їх із друзями.

І разом з усім вищепереліченим, будь ласка, пам’ятайте: з дитиною важливо говорити і ні в якому разі не насміхатися над її тривогами. Від вас тут залежить дуже багато, якщо не все.

Для більш детальної інформації дивіться наш вебінар “Як допомогти дитині подолати страхи та фобії”: