В новорічно-різдвяні свята батьки намагаються створити для дітей особливу атмосферу добра і прищепити загальнолюдські цінності. Один із способів – книги для дітей, що їх дорослі читають малюкам в теплі домашнього затишку.

У видавництва «Каламар», що випускає дитячі книжки українською мовою, є особлива книжечка «Червона одежина для маленької пташини». Такі прості історії про головне необхідні для соціалізації і розвитку емоційного інтелекту дітей, адже від природи вони є егоцентриками.

Кілька слів про дитячий егоцентризм

Швейцарський психолог Жан Піаже присвятив життя вивченню дитячого мислення і дослідив явище дитячого егоцентризму. Його експерименти довели, що малюки не вміють ставити себе на місце інших людей.

Ось як діти сприймають інших людей:

  • 0-2 (3) роки – аутистичний спосіб сприйняття, коли дитина відірвана від соціуму і діє за принципом «роблю, що хочу».
  • 2-12 років – егоцентричне мислення. Дитина поступово соціалізується, окрім «хочу» її життям починає керувати принцип «так треба». На цьому етапі дітям складно побачити картину світу очима інших людей, зрозуміти їхню позицію, турботи і радощі.
  • Після 12 років відбувається соціалізація, коли діти більше досліджують зовнішній світ, ніж стверджують власну точку зору. З цього віку вони остаточно здатні розуміти розмаїття кутів зору.

В період з 2 до 12 років відбувається соціалізація, поступово дитина перестає бути центром власного всесвіту і починає враховувати інтереси людей поруч. Успіх цього етапу залежить від оточення, особливо від сім’ї.

Наскільки батьки готові ділитися, співчувати, допомагати і враховувати інших людей з їхніми інтересами в своїй реальності, такими ж виростатимуть їхні діти. Дорослі можуть послуговуватися додатковми інструментами, один з яких – цікаві книги для дітей.

Особливість зимових свят

В найхолоднішу і найтемнішу пору року вони найбільш потрібні теплі, затишні свята. Саме в цій порі люди традиційно пригадують про тих, кому не пощастило, і не просто пригадують, а намагаються зарадити.

Цей звичай з’явився в часи, коли держава не брала на себе відповідальність захищати своїх громадян. Ті, кому не пощастило захворіти, втратити роботу чи опинитися в будь-яких інших скрутних обставинах, могли сподіватися лише на чиюсь доброту чи небайдужість.

Сьогодні небезпек не пережити зиму значно менше, адже держава захищає безпритульних, хворих, літніх чи немічних людей. Проте навколо завжди повно тих, кому важко чи сумно, чию радість напередодні свят затьмарюють матеріальні чи емоційні негаразди.

Дорога крашанка до Великодня, а різдвяна історія – до зимових свят

Період від дня Святого Миколая 19 грудня до Різдва 7 січня наче спеціально вигаданий для різдвяних історій. Хоч книга для дітей від 3 до 7 років «Червона одежина для маленької пташини» буде доречна усю зиму.

Це приклад якісної сучасної дитячої літератури, добра казка про пташку, яка гарно підготувалася до холодів і запаслася аж сімома різнобарвними камізельками. Але щоразу, як вона виходила погуляти, зустрічала когось, хто мерз і за тиждень роздала увесь свій одяг, бо не могла пройти повз чужу біду.

Доброта її не лишилася непоміченою. Вільшанка і не здогадувалася, що Святий Миколай не лише усе бачив, але й розповів своїй дружині, яка сплела для пташки найгарнішу камізельку. Тепер ця пташка з ошатним вбранням тішить око кожного, хто її бачить.

Від читання до дії

Щоб художня література для дітей стала чимось більшим, аніж просто цікаві історії, до книги треба повертатися і обговорювати. Розпитайте малюка, що він зрозумів, чому пташка віддала останню одежину, що є найкращою винагородою за добрі вчинки.

Поговоріть з малечею про те, кому можна допомогти. Якщо в Вашій сім’ї прийнята доброчинність, розповідайте про це дитині, знайдіть для неї можливість долучитися до доброї справи.

Існує багато способів допомогти тим, кому не пощастило:

  • навідати пацієнтів в лікарнях;
  • сходити в гості до дідусів і бабусь в будинку літніх людей чи просто до знайомих;
  • розважити дітей, що опинилися без батьківської опіки, в тому числі подарувати їм сучасні українські дитячі книжки;
  • повісити годівничку, щоб нагодувати птахів;
  • здати волосся на перуку для онкохворих;
  • пожертвувати гроші чи корм притулкам для тварин.

Діти батьків, що займаються доброчинністю мають всі шанси розпалити всередині себе вогник доброти, який палатиме все життя. Різдвяні книги для дітей стануть партнером батьків в цій важливій справі.