Сучасні люди живуть посеред величезного моря інформації. Кожна людина за місяць дізнається більше різноманітних даних і відомостей, ніж наші предки отримували за ціле життя. Для чого сучасним дітям енциклопедії, які є збірками фактів? Яку роль книги про все на світі відіграють в навчанні та розвитку сучасних дітей?

Особливості оволодіння знаннями у 21 столітті

Енциклопедія (буквально з грецької «коло наук») – збірка наукових фактів різної тематики, адресованої широкому колу читачів.

Колись енциклопедії були чи не єдиним джерелом цікавої, непересічної інформації з певної теми. Якщо людина не мала енциклопедії вдома, вона йшла в бібліотеку. Тобто процес отримання нових знань був досить трудомістким.

Сьогодні будь-яка людина кожної миті має доступ практично до усіх знань людства. Достатньо вийти у всесвітню мережу і правильно сформулювати запит, щоб дізнатися будь-що з будь-якої області знань.

Здавалося б – ідеальна ситуація! Кожна людина будь-якої миті має доступ до усіх знань, що їх накопичило людство. Але не все так просто, як на перший погляд.

4 складнощі, що заважають отримувати знання в мережі Інтернет:

  1. Величезний об’єм даних, не організованих в певну систему може нагадувати пошук камінчика у величезній купі піску.
  2. Фактори, що відволікають. Інтернет – це, зокрема, різноманітні розважальні ресурси, які витрачають чимало часу навіть у вмотивованих людей, поготів у тих, хто змушує себе до навчання. Розважальний контент – велика спокуса для дітей, які навчаються в Інтернеті.
  3. Невміння людини правильно сформулювати запит, щоб знайти потрібне. Особливо це стосується вузьких категорій знань.
  4. Недостовірна інформація – в Мережі зібрані усі можливі відомості, в тому числі й фейки, які потрібно перевіряти, керуючись навичками критичного мислення, якими діти (та й більшість дорослих) не володіють в достатній мірі.

Отже якщо «в Інтернеті є все», то навіщо сучасним дітям потрібні енциклопедії?

Відомий парадокс: подекуди «все» означає «нічого конкретного». Жодна енциклопедія не містить геть усього, але гарні книги сприяють розвитку мислення дітей молодшого та середнього шкільного віку. Зокрема енциклопедії розвивають навички, що в майбутньому допоможуть успішно знаходити інформацію в Інтернеті.

Навіщо сучасним дітям енциклопедії?

Якісні сучасні енциклопедії на основі інфографіки навчають юних читачів мислити, й це головна їхня цінність.

Дає розуміння, що таке структурована інформація

Структура має дві основні переваги:

  1. Полегшує пошук і інформації.
  2. Формує розуміння, сприйняття що таке власне структура, що собою являє гарно структурований матеріал. Це все навчить в подальшому систематизувати будь-яку інформацію.

Якщо інформація в Інтернеті нагадує камінці в купі піску, то енциклопедія – це піраміда з потрібних камінців, які зручно роздивитися з усіх сторін.

Вчить мислити

Коли діти навчаються на круто структурованій інформації, що подається не просто текстом, а за допомогою графіків, картинок, діаграм – це навчає їх оперувати даними:

  • аналізувати (розділяти на складові);
  • синтезувати (знаходити загальні закономірності);
  • порівнювати;
  • знаходити аналогії;
  • моделювати систему на основі отриманих фактів.

В подальшому ці навички допоможуть знаходити потрібну інформацію будь-де, відокремлювати її серед об’ємів побічної інформації та використовувати дані для власних цілей.

Допомагає зосередитися

На відміну від Інтернету, книга не розпорошує увагу, а навпаки, допомагає зосередитися на певній темі й всебічно її дослідити. Це одна з важливих переваг книг перед Інтернетом. Книга допомагає втихомирити емоції і зосередитися на меті. Інтернет навпаки – збуджує нервову систему, численні розважальні можливості відволікають.

Вчить критично підходити до інформації

Будь-яка енциклопедія використовує певні джерела. Автор видання бере на себе відповідальність перевірити ці джерела і наводить їх в переліку використаних матеріалів. Це вчить читачів відповідально ставитися до інформації, відрізняти факти від фейків.

Тут особливу роль може відігравати дорослий, який вже володіє навичками критичного мислення і хоче навчити цього дитину. Можна піддавати сумніву наведені в книзі факти й пробувати разом з дитиною розбиратися, чи дійсно автор(ка) книжки помилився.

Наприклад, дорослий може запропонувати дитині не погодитися з інформацією про кількість континентів, наведеною в енциклопедії «Гео-Графіки» і запропонувати розібратися, скільки на Землі континентів насправді. Тоді з’ясується, що в різних країнах існують різні розуміння поняття «континент», відповідно різні підходи до підрахунку їхньої кількості.

В результаті такої діяльності, до речі, неможливої без дорослого, дитина отримує безцінні навички не приймати на віру будь-які факти, а піддавати усе сумніву, щоб сформувати власну думку.

Що таке «сучасна енциклопедія»?

Сучасність відрізняється не лише зрослим об’ємом інформації, а й якісно іншим мисленням сучасного покоління альфа, яке значно відрізняється від своїх попередників: поколінь X та Y, народжених ще у XX столітті.

Власне зміни в їхньому мисленні спричинені якраз-таки критичним зростанням кількості інформації. Якщо покоління X (люди, народжені в період з 1965 до 1982 року) та їхні попередники мали кращу концентрацію уваги, якісно занурювалися в текст і засвоювали з нього інформацію.

Натомість альфи (як і їхні попередники зумери – покоління Z) з одного боку мають значно гіршу концентрацію, але з іншого вміють оперувати великими об’ємами інформації, легко переключаються між різними джерелами інформації, краще оперують даними.

Відповідно енциклопедії для дітей-зумерів та альф принципово відрізняються. Ще три десятиліття тому пересічна дитяча енциклопедія була по суті збіркою цікавих статей, інколи ілюстрованих. Дітям того часу було надзвичайно цікаво читати й перечитувати ті статті, вивчати й досліджувати.

Сучасним дітям така подача матеріалу не підходить: вона здалася б нудною і нецікавою. Сучасні діти не сприймають інформацію з тексту, натомість вони «видобувають» її з діаграм і графіків, блискавично розшифровують умовні позначки, співставляють різні групи даних, поєднують і висновкують.

Видавництво «Каламар» видає ідеальні енциклопедії для школярів-альф на основі інфографіки. Дивовижно, але від цих книг важко відірватися й їхнім батькам: зумерам та міленіалам (покоління Y).

Інформація у вигляді інфографіки не лише легко сприймається, буквально зчитується на підльоті, а й дуже добре запам’ятовується, оскільки підкріплена яскравими візуальними образами.

 

Круті сучасні енциклопедії

Енциклопедії та книги про екологію

Роботландія

Захоплива історія розвитку роботобудівництва
Берта Парамо
750 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Муха та Найда

Книга розвиває «дієву доброту» до безпритульних тварин
Валентина Дуван
350 ГРН
Перед замовлення до 14.04
Енциклопедії та книги про екологію

Як вижити де завгодно

Книга про виживання в екстремальних умовах різних куточків планети
Бен Лервілл
450 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

10 ідей для порятунку природи

10 простих щоденних дій, які змінять на краще світ навколо
Джузеппе д’Анна
300 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Рятуй Землю. Пластик

Книга навчить екологічно поводитися з пластиком
Daco’s Confetti (компанія, що створила книгу)
400 ГРН
Хіт продажу
Енциклопедії та книги про екологію

Рятуй Землю. Переробка

Книжка-гра допоможе молодшим школярам зрозуміти, що таке переробка і для чого вона потрібна
Daco’s Confetti (компанія, що створила книгу)
400 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Рятуй Землю. Папір

Книжка-гра сформує у молодших школярів екозвички поводження з важливим ресурсом, папером
Daco’s Confetti (компанія, що створила книгу)
400 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Рятуй Землю. Вода

Книжка-гра сформує екозвички поводження з ресурсами планети у молодших школярів
Daco’s Confetti (компанія, що створила книгу)
400 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Велика книга суперцікавинок

Енциклопедія з віконцями і понад 100 цікавих фактів
Юлія Кісліцина, Ганна Некрасова, Станіслав Дворницький, Юлія Буднік
600 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Кід на першому саміті тварин

Ваблива художня історія навчить чуйному ставленню до життя на планеті
Ґвенаель Давід
280 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Усе, що ти знаєш про динозаврів, — неправда!

Незвичайна енциклопедія про динозаврів розвінчає широко поширені міфи про динозаврів та палеонтологію
д-р Нік Крамптон
390 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Привіт, новий світе! Ідеї для захисту планети

Книга про успіхи людства у захисті довкілля
Анна Міракла
350 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

На старт, увага... золото!

Найцікавіші факти про олімпійські види спорту
Скотт Аллен
350 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Гео-Графіки

Приголомшливі факти про космос і планету Земля та ілюстрації відомої художниці
Регіна Гіменез
390 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Я і світ. Історія в інфографіці

Книга-подорож навколо світу познайомить з життям і побутом людей в різних країнах
Мірейя Тріус
350 ГРН
Енциклопедії та книги про екологію

Еверест

Книга для тих, хто любить гори і людей
Сангма Франсіс
Немає в наявності
Енциклопедії та книги про екологію

Справжні монстри: загроза для планети

Каталог монстрів, які загрожують планеті, пробуджує у дітей бажання їх здолати
Марі Ґ. Роде
350 ГРН

Ще одна особливість книг для сучасних дітей – максимально гарна якість. Коли інформацію було складно знайти, вона цінувалася сама по собі, але сучасні діти якість книги цінують якість так само, як і зміст. В гарно оформленої, якісно зшитої книги великого формату, надрукованої на дорогому папері, значно більше шансів привернути увагу дитини-альфи, аніж в бляклої, тьмяної, дешевої.

Видавництво «Каламар» знаходить на міжнародних книжкових ярмарках перлини зі світу дитячих енциклопедій та видає їх українською мовою для наших школярів. Це книги, що отримали різні міжнародні відзнаки, перекладені багатьма мовами. Вони присвячені різним аспектам соціального життя, фактам про географічні явища нашої планети та всесвіту, енциклопедії про екологію, зокрема книга, яка знайомить читачів з новітніми проєктами, які вже покращують екологію в різних країнах світу.