Ті, хто непогано вчив у школі географію, скоріш за все сходу дадуть відповідь на запитання, скільки континентів на планеті Земля. Звісно, їх шість! Та не все так однозначно, як може здатися на перший погляд. То нас неправильно вчили у школі чи в чому справа? Давайте розбиратися.Скільки на Землі континентів?

Континент і материк – в чому різниця?

Континентами називають найбільші масиви суходолу Землі, більша частина поверхні яких виступає над рівнем моря, а периферійна частина лежить під водою.

Різниця між материком і континентом в етимології, адже перше слово пішло з нововерхньонімецької мови, а друге – з латинської. В географії ці два терміни вважають наближеними одне до одного, але не повними синонімами, оскільки між материками може бути сухопутна межа, а між континентами ні.

За цією логікою на планеті 6 континентів і 4 материка, адже штучно викопані Суецький та Панамський перешийки (що відокремлюють Африку від Євразії та Південну Америку від Північної) вважаються сухопутними межами.

То скільки на планеті континентів і материків?

Здавалося б, поняття континенту досить чітке і не може бути двох різних думок стосовно їхньої кількості. Та виявляється, в різних країнах нараховують різну кількість континентів. Ці уявлення називаються континентальними моделями.

Ось деякі континентальні моделі:

 • В Китаї, Індії та англійськомовних країнах і частині Західної Європи нараховують 7 континентів, адже Європу та Азію рахують окремо.
 • В іспанськомовному світі, у Португалії та Греції Північну та Південну Америки вважають єдиним континентом, а Європу і Азію – двома різними, тож визначають 6 континентів.
 • Для міжнародного Олімпійського комітету континентів тільки 5. Вони розділяють обидві Америки, Євразію сприймають, як один материк, але не вважають континентом Антарктиду, адже там не живуть люди. 5 Олімпійських колець символізують 5 населених людьми континентів.

В українських школах вивчають континентальну модель з 6 континентами, серед яких 2 окремі Америки, Євразія, Африка, Австралія і Антарктида. Але варто пам’ятати, що цей погляд на світ є лише одним з кількох можливих. Не єдиним правильним і не помилковим. Кожна модель має право на існування.

Різні континентальні моделі по-різному відповідають на запитання, скільки на Землі континентів:

 1. Модель з 4 континентами: Афроєвразія, Америка, Антарктида, Австралія.
 2. Модель з 5 континентами: Африка, Євразія, Америка, Антарктида, Австралія.
 3. Модель 6 континентів: Африка, Європа, Азія, Америка, Антарктида, Австралія.
 4. Альтернативна модель 6 континентів: Африка, Євразія, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида, Австралія.
 5. Модель 7 континентів: Африка, Європа, Азія, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида, Австралія.

Гіпотетичні континенти

Здається, що немає нічого надійнішого і менш змінюваного, ніж земля під ногами (звісно, якщо ти не живеш в сейсмонебезпечній зоні). Та в глибинах нашої планети відбуваються досить бурхливі процеси, континенти постійно рухаються, зіштовхуються одне з одним і розходяться в різні боки. Але люди цього не помічають, адже живуть надто мало, щоб оцінити масштаб планетарних подій.

В географії є поняття «гіпотетичні континенти». Вчені досліджують рух тектонічних плит і по ньому визначають, скільки континентів було на планеті в різні періоди її багатомільярдної історії. Для прикладу розповімо про деякі з таких прадавніх континентів, але насправді їх було значно більше.

Отже, гіпотетичні континенти планети Земля:

 1. Кенорленд – суперконтинет періоду неоархея (існував 2,75 млрд років тому).
 2. Нуна – суперконтинент палепротерозойської ери (1,8 – 1,5 млрд років тому).
 3. Родинія – суперконтинент, що з’явився 1,1 млрд років тому і вже 750 млн років, як розпався.
 4. Пангея – суперконтинент пермського періоду палеозою, який щезнув в епоху тріаса 200 – 210 млн років тому).
 5. Єврамерика (вона ж Лаврусія) – суперконтинент палеозою, що розпався під час палеогену.
 6. Гондвана – суперконтинент, що з’явився 750 – 530 млн років тому і розпався відносно нещодавно – всього 70 – 80 млн років тому.

Це далеко не всі континенти що коли-небудь (гіпотетично) існували на нашій планеті, але найцікавіше навіть не це! Зміни в корі нашої планети продовжуються. І скільки б континентів не було на планеті сьогодні – 4, 5, 6 чи 7, так не буде вічно.

Континенти майбутнього

Вчені вважають, що події будуть розгортатися наступним чином:

 1. Спершу Африка об’єднається з Євразією.
 2. Пізніше, через 60 млн років Австралія зіллється зі східною Азією, і утвориться континент Австралія-Афроєвразія.
 3. Через 130 млн років до південної Австралії або Азії притулиться Антарктида, внаслідок чого утвориться Австралія-Антарктида-Афроєвразія.
 4. За 250 – 400 млн років усі сучасні континенти зіллються разом, і з’явиться єдиний суперконтинент Пангея Ультима.

Отже, відповідь на запитання, скільки материків на планеті Земля, залежить від того, кому ви його ставите, адже в різних країнах домінують різні континентальні моделі. Також необхідно враховувати, що кількість континентів не є константою і з плином часу змінюється.

Скільки континентів в книзі «Гео-графіки» видавництва «Каламар»?

Видавництво «Каламар» створює незвичайні енциклопедії для сучасних дітей. «Гео-графіки» – надзвичайно цікава енциклопедія для дітей шкільного віку і підлітків, яка не залишить байдужими навіть дорослих людей.

Незвичайні ілюстрації для неї створила іспанська концептуальна художниця Регіна Гіменез на основі старих шкільних географічних атласів першої половини XX століття. Це найкраща енциклопедія для любителів мінімалізму. Дуже лаконічні ілюстрації в спокійних природних кольорах, мінімум тексту і безмір корисної інформації на кожній сторінці, яка швидко і надовго запам’ятовується завдяки інфографіці.

Авторка книги представила контитентальну модель зі сімома материками, і зробила це в такому вигляді, що діти легко запам’ятають не лише кількість континентів, а й їх відносні розміри. Читачі книги «Гео-графіки» з першого погляду переконаються, що найменший континент на планеті – Австралія, другою за розміром з кінця є Європа, яка менша навіть за Антарктиду, найбільшою за площею є Азія, а Африка більша за будь-яку з Америк.

 

За таким принципом викладено інформацію на кожній сторінці цієї енциклопедії, що робить її найкращою книгою для знайомства дітей з рідною планетою та космосом.