Що таке день матері та коли його святкують

Мама – умова існування кожної людини.

Завдяки матерям (чи всупереч, але це інший бік тієї ж медалі) ми є собою, приймаємо ми себе чи ні.

Здебільшого саме завдяки матерям ми пам’ятаємо про своє походження і коріння, знаємо про те, звідки ми прийшли, ким ми є і куди йдемо.

Значною мірою саме материнство відповідає за духовність, цінності, традиції будь-якого народу.

Коли та за яких обставин з’явився День матері?

В Давньому світі вдячність матерям мала форму поклоніння богиням. В Давній Греції це була мати багатьох богів Рея. В Римській імперії проводився фестиваль Хіларія на честь богині Кібели.

Сучасна історія Дня матері триває понад століття. Вперше його почали відзначати на державному рівні в США 8 травня 1914 р.

До такого результату призвела ініціатива Анни Джарвіс, мешканки штату Філадельфія. Вона хотіла увіковічнити пам’ять про власну маму – Анну Марію Рівз-Джарвіс. Ця жінка була відомою в країні активісткою, що боролася за реформування системи охорони здоров’я США. Її донька написала безліч листів до різних американських видатних осіб, державних та законотворчих установ з пропозицією ушановувати матерів один день в році на рівні всієї держави.

Першим на ініціативу відгукнувся штат Вірджинія, що почав відзначати День матерів в 1910 році. В 1914 році президент країни, Вудро Вільсон обрав другу неділю травня, як день вшанування американських матерів.

Після Першої світової війни, свято потрапило за океан, хоч у Європі за століття до того були передвісники цього свята. Сьогодні його відзначають по всьому світу.

Українці святкують День матері в другу неділю травня. Колись заборонене радянською владою, свято повернулося у 2000 році.

Традиції святкування

Хоч найбільша група країн відзначає свято День матері в другу неділю травня, у багатьох державах матерів вшановують в інші дні.

Наприклад:

  • в четверту неділю Великого посту – це так звана Материнська неділя – у Великій Британії, Ірландії, Нігерії та деяких інших;
  • 8 березня у Молдові, Азербайджані, Афганістані, В’єтнамі, Чорногорії та інших, де матусь вшановують в рамках Міжнародного жіночого дня;
  • у Норвегії день матері відзначають в другу неділю лютого;
  • Грузія святкує 3 березня;
  • Південна Корея пошановує матерів 8 травня, але не як окреме свято, а в рамках Дня батьків;
  • у ряді країн західної Азії та Африки матерів вітають 21 березня, в день весняного рівнодення.

Традиції свята залежать від суспільно-політичних та релігійних особливостей країни. В християнських країнах вшанування земної родительки часто перетинається зі згадуванням про Божу Матір – Діву Марію.

Наприклад в Англії з XV століття четверта неділя Великого посту зветься материнською. Зранку сім’ї відвідували церковну службу на честь Богородиці, а потім діти дарували матусям букетики квітів.

В Україні історія Дня матері почалася ще 1929 року – через рік після того, як його почала відзначати українська громада Канади. Тоді, в першій половині XX століття, вшанування матерів ініціювали і підтримували провідні жіночі та громадські організації освітньо-виховного спрямування. «Пласт», «Сокіл», «Рідна школа», «Просвіта» проводили в цей день концерти, фестивалі і конференції по усій Західній Галичині.

В 1939 році радянська влада заборонила це свято. Воно повернулося в Україну у 1990 році спершу зусиллями жіночих громадських організацій, а на початку XXI століття його затвердили законодавчо.

Як святкують День матері зараз

В Україні День матері 2021 року прийшовся на на День Перемоги. День матері 2022 року святкуватимуть 8 травня – в День пам’яті та примирення, що відзначає перемогу над нацизмом у Другій Світовій війні.

Поки громадяни по всій країні вшановують військові здобутки, на рівні сімей все більше дітей вітають матусь – дарують квіти, солодощі і подарунки. Свято все більш приживається, стає природним в свідомості українців, а не одним з західних віянь.

Незалежно від тенденцій у суспільстві, квіти мамі з дитячих рученят, або власноруч зроблена листівка – внесок у формування важливих особистих і загальнолюдських цінностей.