З 6-7 до 12-ти років енциклопедії стають головними дитячими книгами. В цьому віці діти отримують величезне задоволення від нової інформації і готові вдячно дивуватися фактам про світ навколо.

Коли діти дізнаються щось нове, вони залюбки діляться інформацією з оточуючими і отримують додаткове задоволення від відчуття власної експертності.

Якою має бути енциклопедія, яку дитина зачитає до дірок, а не забуде про неї на полиці?

Що таке енциклопедія?

В українську мову слово прийшло з французької, а туди потрапило з грецької. Воно складається з двох слів, що означають «коло» і «навчання, знання».

Найпростіше і наочне визначення енциклопедії – коло знань або, як часто кажуть, – книга про все на світі.

Початок 1930-х років – час, коли з’явилася перша українська енциклопедія – Українська загальна енцикльопедія «Книга знання» (УЗЕ). Цей трьохтомник видавали в Львові з 1930 по 1933 рік. Видання виходило помісячно блоками по 128 сторінок, які читачі підшивали у велику книгу. Автори зробили 30 випусків до липня 1933 року.

Веб-енциклопедії

Новий різновид довідникової літератури з’явився завдяки комп’ютерним технологіям та інтернету. Існують дві основні групи, що дають відповідь на запитання, що таке веб-енциклопедія:

  • Оцифрований аналог звичайних енциклопедій, з яким можна не зберігати вдома багатотомники, а знаходити потрібні факти, відкривши браузер.
  • «Народні енциклопедії» співавтором яких може стати будь-хто. Найвідоміший, але далеко не єдиний приклад – Вікіпедія.

Дитячі енциклопедії

На книжковому ринку ціле море дитячих енциклопедій, адже це головна книга молодшого шкільного віку. Які бувають енциклопедії для дітей?

Різновиди:

  • Тематичні – присвячені певній темі: про тіло людини, комах, кори чи казкових персонажів. Тема може бути будь-яка.
  • Традиційні – складаються к коротких заміток-статей, кожна з яких присвячена певному факту. Ці енциклопедії розраховані на старших дітей, але сучасним дітям не цікаво вчитуватися, щоб дізнатися щось нове.
  • Сучасні енциклопедії – креативні, незвичайні. Замість статей в них використовуються графічні зображення: символи, графіки, малюнки. Це дозволяє доносити великі об’єми інформації у формі, що найкраще запам’ятовується.

В 2021 році у видавництва «Каламар» вийшли дві енциклопедії, повністю засновані на інфографіці:

  1. «Я і світ: історія в інфографіці» – книга про людство. В ній зібрано чимало фактів про життя людей в різних країнах, про спільне між ними і те, що дивує.
  2. «Гео-графіки» – тут зібрані захопливі геогрфічні дані про всесвіт, космос і планету.

Ще 3 книги видавництва частково використовують інфографіку і на 100 % підходять під опис сучасних креативних енциклопедій:

  1. «Як допомогти їжачкові і врятувати полярного ведмедя» – збірка лайфхаків, що допоможуть дітям формувати екологічні звички і змінювати світ вже сьогодні на своєму локальному рівні.
  2. «Справжні монстри – загроза для планети» – енциклопедія екологічних загроз нашій планеті. Кожна з них зображена у вигляді полуміфічного монстра, що робить екологічну тему надзвичайно привабливою для дітей 8-12 років.
  3. «Еверест» – книга про найвищу гору на планеті. З неї читачі дізнаються не лише статистичні і географічні факти, але і історію підкорення верхівки світу та про різноманітні наукові відкриття і винаходи, пов’язані з горами.

Ці п’ять книжок відкриють перед маленьким читачем великий світ і сформують в ньому свідому особистість, що дбайливо ставиться до планети.

 

«Я і світ: історія в інфографіці» та «Гео-графіки» - сучасні енциклопедії засновані на інфографіці