Навіть люди, що жодного разу не були за межами свого міста знають, де знаходиться Еверест – найвища вершина планети Земля. Про неї знімають фільми (деякі з них навіть мають «Оскара»), співають пісні.

Втім, головне, що потрібно знати про Еверест – заради можливості побувати на верхівці світу, безліч людей щороку долають перешкоди на межі виживання і навіть ризикують життям.

Ці відчайдухи заслуговують того, щоб ми про них дізналися.

Еверест чи Джомолунгма?

Цікаві факти про Еверест починаються з його назви. Непосвячені часом думають, що Еверест і Джомолунгма – це дві різни вершини. Проте це дві назви одної гори. Ба більше! Назв ще більше!

Альтернативні назви найвищої гори в світі:

  • Джомолунгма – тибетська;
  • Еверест – англійська, найбільш поширена в західному світі назва;
  • Сагарматха – непальська;
  • Шэнмуфэн – китайська;
  • Верхівка світу – поетична.

Назва Еверест – вшанування видатного географа і геодезиста XIX століття, Джона Евереста. Один з його численних здобутків – визначення усіх вершин Гімалаїв в тому числі Джомолунгми (їхню точну висоту виміряв його учень). Гора отримала ім’я ще за життя Евереста, але він сам був проти цього.

Еверест: історія сходжень

Джомолунгма – одна з 14-ти вершин планети, вищих за 8 км над рівнем моря. Така висота не сумісна з життям через:

  • критично низьку концентрацію кисню;
  • екстремально низькі температури -50… -60 °C, які через сильні вітри відчуваються як -100… -120 °C і здатні завдати стрімкої температурної травми;
  • інтенсивну сонячну радіацію;
  • «звичайні» небезпеки гір: сходження лавин, імовірність падіння через складний рельєф.

Ось чому першому сходженню на Еверест у 1953 році передувало 50 невдалих спроб підкорити бодай один з «восьмитисячників».

Найперші люди на вершині

Першими, хто піднявся на Еверест 29 травня 1953 року були новозеландець Едмунд Хілларі та непальський шерпа Тенцинг Норгей. Тепер імена цих двох людей вписані в усі підручники з географії в світі.

Подібні експедиції неможливо здійснити без підтримки. В тому славнозвісному сходженні брали участь ще 30 шерп, які несли багаж, в основному балони з киснем. Але не можна не згадати про швейцарську експедицію, яка не зуміла піднятися на верхівку, але розвідала шлях через Південне сідло, яким скористалися Хілларі та Норгей.

Інші видатні сходження

Історія підкорення Евересту має безліч рекордів – перші вдалі експедиції різних держав – США, СРСР, Китаю та інших. Перша жінка, що дісталася верхівки, до речі, нею стала японка Дзюнко Табеі в 1976 році; перша європейка, перша жінка з СРСР та інших країн.

На Еверест ведуть дві основні тропи і декілька додаткових – значно складніших. У кожного маршрута є свої першопрохідники:

  • в 1960 році перша китайська експедиція вперше підкорила Еверест по північному схилу;
  • в 1963 році відбулося одне з найбільш складних сходжень – американці піднялися на верхівку по західному ребру гори;
  • в 1975 році британська експедиція вперше дісталася піка по південно західній стіні;
  • в 1982 році радянська експедиція вперше піднялася по південно-західному схилу, який до того вважали непрохідним. Причому двоє людей з 11-ти піднялися на верхівку вночі.

Райнхольд Месснер и Питер Хабелер – альпіністи, що вперше дісталися Евереста без кисневих масок в 1978 році.

В 1980 році Рейнхольд Месснер повернувся на Еверест і поставив одразу декілька рекордів: вперше піднявся один без супроводу шерп і без кисню. До нього жодна людина не наважувалася кинути виклик горі в період сильних муссонів. До того ж він перший піднявся від базового табору на верхівку по новому північному шляху і витратив на це всього три дні!

В 1980 році польська експедиція вперше підкорила Еверест взимку. Альпіністи піднялися на верхівку в останній день дозволу місцевої влади перед завершенням сезону.

Статистика сходжень на Еверест

На кінець 2017 року на верхівку Джомолунгми побувало 8306 людей, з них 4833 – вперше, решта сходжень повторні.

Більшість сходжень з півдня – з боку Непалу, з північного Тибетсько-Китайського боку піднялося біля 3000 людей, а ще 265 – по інших «не класичних» маршрутах.

Біля 300 людей на кінець 2017 року загинули під час сходження на Еверест або спуску з нього.

В 2018 році кількість тих, хто підкорив Еверест зросла на 715 людей.

Навесні 2019 року через рекордну кількість дозволів від влади Непалу (381) на штурм гори, поблизу верхівки утворилася черга в 12 годин. Багато альпіністів отримали обмороження, а 10 людей загинуло.

В 2020 році через пандемію COVID-19 на Еверест піднялися лише 28 людей – 20 чоловіків і 8 жінок.

Про неймовірний Еверест, що кинув виклик людству, написано безліч книжок. Видавництво «Каламар» в 2020 році випустило одноіменну книгу для дітей, яка дозволяє подивитися на нашу планету і людство новими очима.