Світ волів би міцно-міцно заплющити очі, щоб не помічати екологічних проблем, які зростають в геометричній прогресії. Люди продовжують жити, як жили, а еко-активістів нерідко висміюють, щоб не допустити в свідомість думки: «А раптом екологи мають сенс і лік насправді пішов на роки?»

Та це шлях в глухий кут, адже можливості змінити світ на краще ще не вичерпані. Видавництво «Каламар» поставило перед собою амбітну мету виростити покоління, яке:

а) усвідомлює екологічну ситуацію;

б) спроможне її вирішити.

Для цього необхідні особливі книги про екологію, написані небанально, захопливо і, головне, практично.

Покоління, від якого залежить усе

Екологи вважають, що людство впритул наблизилося до точки неповернення. Діти, що сьогодні навчаються в перших класах або невдовзі підуть до школи – останнє покоління, що має шанс переломити ситуацію. Тобто цілком імовірно, що в їхніх дітей вже не буде можливості вирішити екологічні проблеми, навіть якщо світ раптом отямиться і захоче докласти усіх зусиль.

Це величезна відповідальність і важкий тягар, який батькам дуже не хочеться покладати на ще незміцнілі плечі своїх дітей. Як виростити дітей, здатних вирішити екологічні проблеми в Україні і світі?

4 поради батькам:

  1. Не лякайте дітей і не нав’язуйте їм своїх страхів. Діти сприймають ситуацію навколо без негативного досвіду дорослих, їх не жахають виклики сьогодення, зокрема екологія.
  2. Почніть з дрібниць. Екологічні проблеми страшать масштабом, але кожна людина, кожна сім’я може внести незначні зміни в своє життя, які покращуватимуть загальну ситуацію.
  3. Навчайте через інтерес. Діти обожнюють пригоди, цікаві історії і бути корисними. Використовуйте це, коли прищеплюєте екологічні звички.
  4. Поповнюйте бібліотеку своїх дітей якісними, сучасними книгами про екологію, які формують екологічну свідомість в цікавій формі.

Найголовніше, чого потребують майбутні екологічні воїни – віри дорослих в них і їхні сили.

Чи під силу книгам покращити екологію?

Чи можуть книжки змінювати свідомість дітей і впливати на повсякденне життя? У видавництві «Каламар» впевнені, що не просто можуть, а й повинні! Таких книжок в світі небагато, ми розшукуємо їх на міжнародних книжкових виставках, і щоразу неймовірно радіємо.

Головна вимога – книги мають відповідати мисленню сучасних дітей – покоління Альфа. Батьків і учителів «старої школи» лякає «погіршення» пам’яті сучасних дітей. Але у Альф не пам’ять гірша, а інше сприйняття інформації. Їм не потрібно наполегливо штудіювати великі текстові матеріали, адже навколо них безліч інформації з різних джерел. Сучасне життя вимагає від Альф швидко, буквально на льоту схоплювати інформацію, аналізувати і синтезувати її, щоб використовувати корисне і не загружати у мозок зайве.

Екологічний напрямок є одним з пріоритетних для видавництва «Каламар», тож до формування екосвідомості ми підійшли з двох різних сторін:

  1. Опосередковано через екологічні книги, що знайомлять з навколишнім світом – географією, населенням, особливостями життя в різних куточках планети. Це формує у дітей відчуття «громадянства світу», дає загальну картину, прищеплює відповідальність за планету.

До таких книжок відносяться енциклопедії «Я і світ», «Гео-графіки», «Еверест». Вони не просто містять безліч корисної інформації про все на світі, а й закохують в планету Земля, прищеплюють бажання покращувати життя на ній для усіх живих істот.

2.Книги безпосередньо про екологію, які вводять дітей від 5-ти років в курс справ на планеті і знайомлять з лайфхаками, які можна використовувати одразу, щоб змалку дбати про планету.

Наразі у видавництва «Каламар» вийшло дві такі книги, і вони одні з найкращих на екологічну тематику не лише в Україні, а й в світі.

Невдовзі в друк піде третя наша екологічна перлина «Привіт, новий світе».

«Як допомогти їжачкові і захистити полярного ведмедя»

Якщо опитати пересічних хлопчаків і дівчаток про головну екологічну проблему світу, найпоширенішою відповіддю буде – сміття. Та насправді є значно серйозніші проблеми, і одна з них – втрата біологічного розмаїття.

Вчені, що досліджують вимирання видів живих істот кажуть про те, що наразі цей процес в 100 разів швидший, аніж було б без впливу антропогенних факторів, тобто без нас, людей. Сотні видів втрачають природні зони проживання і поступово зникають. Наразі чисельність 515 видів менше 1000 особин.

Збереження біологічного розмаїття – моральний обов’язок людства, але не тільки. Зникнення кожного виду, навіть якщо це крихітна комашка, порушує біологічний баланс. Кожна зміна запускає «ефект доміно» і навіть вченим важко прогнозувати, яким буде кінцевий результат цих невідворотних змін.

Книга «Як допомогти їжачкові і захистити полярного ведмедя» – перша ланка, на якій будуватиметься майбутнє уявлення сьогоднішніх молодших школярів про біологічне розмаїття.

Книга розповідає про 12 природних середовищ – від живоплотів і садків до боліт, джунглів і гір. Для збереження кожного з них необхідна біологічна рівновага. Дітлахи 5 – 8 років дізнаються особливості кожного природного середовища, як воно влаштовано і хто його населяє. Та найголовніше в книзі – корисні поради, які допоможуть дітям піклуватися про навколишнє середовище вже сьогодні.

Виховання екологічної свідомості у дітей

Книга формує відповідальне ставлення до життя, яке вирує навколо, пояснює важливість кожної живої істоти, якою б крихітною вона не була.

 

«Справжні монстри: загроза для планети»

Це наступний рівень, на якому діти почуватимуться впевнено після книги про їжачка. Книга апелює до пригодницького духу кожного молодшого підлітка. Проблема серйозних екологічних загроз подається у вигадливій фантазійній формі, до якої такі ласі діти 7-8 – 12-13 років.

Діти не просто знайомляться з монстрами, що причаїлися зовсім поруч, а й дізнаються, як їх подолати.

Екологічні проблеми

Ось жахливий Жиродонт, тіло якого складається з кавової гущі, паперових серветок, рештків косметичних засобів і недоїдків. Щодня люди змивають в унітаз відходи і навіть не замислюються, що годують монстра. Що з ним робити? Дізнатися правила утилізації сміття і відходів, готувати стільки їжі, скільки необхідно, брати порцію, яку спроможний доїсти або згодувати рештки домашньому улюбленцю.

А ось брат Жиродонта, Доїдавр, який обожнює людей, що купують продукти імпульсивно без списку покупок, а потім викидають зіпсоване. Але він боїться людей, які хочуть компостувати свої продуктові відходи – чим не привід розібратися, що таке компост і як його облаштовують?

Екологічні проблеми в Україні

Електромотлох – чудовисько, яке складається з жмутів проводів і нутрощів техніки, що віджила своє. З нього сочиться токсична рідина, яка насичує ґрунт і підземні води важкими металами і робить все навкруг непридатним для життя на сотні і тисячі років. Як подолати Електромотлоха? Здавати батарейки і електричні дроти на переробку, а стару техніку лагодити чи прилаштовувати в добрі руки.

Деяких монстрів діти не зможуть подолати одразу, як-от Кислозливів, Дегратодавра чи Дурноруба, але вони знатимуть про їхнє існування, і коли виростуть, пам’ятатимуть, як не підживлювати, а здолати цих страховиськ.

Вони геть інакше сприйматимуть шкільну інформацію про видобуток нафти, альтернативні джерела електроенергії і вирубку лісів. В доросле життя вони увійдуть готовими до зустрічі з ворогами, які непомітно окупували цілу планету.

 

Ці дві книги закладають міцне підґрунтя для екологічної свідомості. Разом з третьою книгою «Привіт, новий світе» юні читачі зможуть зробити свідомий вибір – чи бажають вони жити в старому світі, серед монстрів, які все помітніше зазіхають на усе важливе для нас, чи приєднатися до тих, хто будує новий світ.

«Привіт, новий світе»

Книга розповідає про 70 екологічних ініціатив, які в різних куточках планети змінюють світ на краще. Її життєствердна позиція підкупає і допомагає повірити в людей і людство. Адже люди – це не тільки ті, хто довів планету до межі катастрофи. Це ще й ті, хто робить усе, аби змінити ситуацію і дати людству надію.

У нас, дорослих людей, сьогодні немає іншої надії, окрім наших дітей. Допоможіть їм зробити правильний вибір! Потурбуйтеся, щоб діти мали доступ до усіх трьох книг для формування екологічної свідомості. Але мало просто дітям книжки. Їх треба разом читати, обговорювати, шукати разом способи зробити своє життя екологічнішим.

Віримо, що разом у нас все вийде!