Не розповідати дітям про сміття – це зрада і безвідповідальність по відношенню до них. Але як розповісти дітям про сортування сміття цікаво і щоб не викликати відрази? Чи це взагалі можливо?

Екологічний слід

Екологічний слід – це вплив людини на навколишнє середовище. Людина щось бере в природи (ресурси) і щось залишає по собі натомість (відходи життєдіяльності). Кожна людина неминуче впливає на природу, отже залишає екологічний слід.

В сучасному світі інтелігентну, освічену людину вирізняє ставлення до власного екологічного сліду:

  • вона визнає свій вплив на середовище;
  • намагається витрачати якомога менше ресурсу планети, наприклад, купувати продукти, вирощені без пестицидів, адже вони вбивають комах, або не купувати продуктів з пальмовою олією, оскільки для вирощування пальм знищують колосальні площі лісів тощо;
  • вона відповідально ставиться до власного сміття – цікавиться, як правильно сортувати сміття, розповідає дітям про сортування сміття, намагається купувати якомога менше того, що згодом опиниться на смітнику.

Сміття – комплексна тема, в якій зобов’язані розібратися усі, хто не хоче, щоб в недалекому майбутньому людство жило на планеті-смітнику.

Що таке відповідальне ставлення до сміття?

Неможливо говорити на тему, що таке сортування сміття для дітей, не розуміючи, чим воно є для дорослих.

Зовсім нещодавно суспільство вимагало від культурної людини просто донести сміття до смітника чи контейнера, а не кинути його під ноги. Сьогодні сміттєзвалища переповнені і стали джерелом небезпечних речовин, що опинаються в повітрі, ґрунті і воді, тож не досить просто відправити своє сміття туди.

Багатьох людей навертають на бік сортування сміття картинки засмічених територій навколо сміттєзвалищ. Інші бачать пластик в річках, чимало якого опиняється в воді з потоками дощу з тих самих звалищ. Хтось читає статті про дослідження щодо мікропластику та інших речовин, якими людство просочує рідну планету.

Отже культурна людина сьогодні не виносить все своє сміття у контейнер під будинком, а шукає можливостей здати його на переробку або безпечно утилізувати.

Як сортувати сміття?

Сміття сортують, аби воно потрапило на переробку. Якщо робити це неправильно, є велика імовірність, що зусилля пропадуть дарма і сміття все-таки опиниться на сміттєзвалищі.

Перш, ніж братися до сортування, дізнайтеся, які види сміття можна утилізувати в вашому населеному пункті. Якщо це лиш папір, метал і пластик – почніть з них.

Ось деякі правила сортування сміття:

  1. Розбирайтеся в смітті, щоб розуміти, що касові чеки – це не папір і їх не можна здавати в макулатуру. Також не підходить папір з плямами від їжі (фастфуд, коробки з-під піци), а різні види пластику перероблюються по-різному, отже їх треба сортувати.
  2. Уважно читайте написи на контейнерах для сортування – не кидайте всередину те, для чого вони не призначені.
  3. Сміття на переробку має бути чистим! Нікому не важко прополоскати пляшку з-під кефіру, натомість людям, що будуть досортовувати ваше сміття буде приємно, якщо воно не смердітиме. Сміття вважається чимось брудним через нас – але нам по силах змінити цей імідж.
  4. Шукайте можливість компостувати біологічні відходи, адже вони становлять більшу частину об’єму смітників і звалищ.
  5. Найбільш екологічний спосіб прибирати екскременти тварин – закопувати їх лопаткою в землю, де вони розкладуться без шкоди для довкілля і людей, а не консервувати в пакетиках на звалищах.
  6. Ущільнюйте об’ємне сміття, щоб його помістилося в контейнер більше. Зокрема це стосується пет-пляшок.
  7. Дізнавайтеся, чи точно сміття потрапить на переробку, наприклад, деякі магазини збирають батарейки, щоб уникнути штрафів, а потім викидають їх на смітники.
  8. Якщо немає можливості безпечно здати небезпечні відходи, зберігайте їх в себе. Наприклад, батарейки можна тримати в щільно закритому пластиковому бутлі. Світ змінюється і те, що сьогодні не можна утилізувати, завтра стане можливим.

Залучаємо дітей

Найголовніше, що можуть зробити батьки, які бажають виховати екологічно відповідальних дітей – бути відповідальними перед довкіллям. Дитина природно і невимушено перейматиме еко-звички в батьків.

Батьки можуть скористатися іграми для дітей про сортування сміття, якщо бачать необхідність допомогти дитині зрозуміти умовні позначки на контейнерах, потренувати навички визначення, яке сміття в контейнер якого кольору треба складати.

Спеціальна екологічна література поможе дітям розібратися, для чого потрібне сортування сміття – картинки для дітей, особливо інфографіка, все ще є найкращим способом для молодших школярів розібратися в будь-якій темі.

У видавництва «Каламар» є дві книги, що закохують в тему екології:

  • «Як допомогти їжачкові та захистити полярного ведмедя» Джес Френч;
  • «Справжні монстри. Загроза для планети» Марі Ґ. Роде.

Діти, що їх прочитали, ніколи не вважатимуть тему екології нудною і нецікавою, адже їхнім авторкам вдалося розкрити її в яскравій фантазійній формі, перетворити піклування про природу на пригоду.

Дві книги в дитячій бібліотеці стануть щеплення від байдужого ставлення до довкілля.