Ми не знаємо, чи бували ви у Швеції, але припустимо, що, мабуть, знаєте, що це – одна із найбільш екологічно свідомих країн на планеті. Сортування сміття, обмежена кількість пральних машин, придбання одягу у секонд-хендах та багато інших речей, які направлені на подолання екологічних проблем і збереження навколишнього середовища – ось те, що становить основу правильного екологічного виховання. І що надто цікаво – впритул проблемами екології у цій країні зайнялися лише з кінця 80-х років ХХ століття. Тобто, шведам на вироблення цих корисних звичок знадобилися не століття, а якісь десятки років.

Але давайте все ж поговоримо не про країни північної Європи, а про більш близькі нам реалії. Про Україну.

Протягом останнього десятиліття ми потроху приходимо до розуміння того, що екологія – це не просто про зменшення шкідливих викидів від потужних заводів чи вихлопних газів автомобілів. Це – про самосвідомість і правильне ставлення до навколишнього середовища, про розуміння важливості усвідомлення власного сліду на цій планеті. І мінімізації його впливу на життя усіх живих організмів на Землі.

Ми не станемо вдаватися вглиб екологічних проблем і загроз, які стоять перед сучасним українцем чи жителем будь-якої іншої країни. Ми поговоримо про більш практичну сторону – про корисні еко-звички, якими може користуватися кожна українська родина. Вони не потребують якихось значних зусиль чи коштів. Вони спрямовані виключно на підвищення власного усвідомлення. І, грубо кажучи, можуть бути сконцентровані навколо «правила трьох r» – reuse (повторне використання), refuse (відмова від чогось), recycle (переробка).

Отож, поїхали.

  1. Банальна, але достатньо діюча звичка – ходити за покупками з власною торбинкою. Не треба, мабуть, говорити про те, скільки разів на касах у нас запитують про пакет. І кожного разу ми погоджуємося. А потім складаємо ці пакети в пакети, створюючи цілі залежні поліетилену вдома. Набагато простіше класти торбину собі у сумку і в неї складати свої покупки. Так ви одним пострілом вб’єте двох зайців – не примножуватиме свої пакети і не платитимете щоразу за них.
  2. Намагайтеся купувати менше запакованих продуктів. Ми не закликаємо повністю відмовитися від них, аж ніяк. Але завжди можна знайти альтернативу. Плюс, дуже багато товарів зараз пакують у папір. А це – свого роду вихід.
  3. Надавайте перевагу багаторазовим пляшкам для води. Цьому ж правилу можна навчити і вашу дитину. Тим більше, зараз дійсно є з чого вибрати. Коли обираєте таку пляшечку, зверніть увагу на те, що вона має бути виготовлена саме з поліпропілену або поліетилену низького тиску.
  4. Власна кружка для кави. Не секрет, що культура кави стала частиною нашої глобальної культури. І як наслідок – тони паперових стаканчиків на смітниках. Аби мінімізувати їхнє використання, старайтеся або пити каву у закладах на місці, або носити з собою свою чашку для кави.
  5. Сортування сміття. Намагайтеся сортувати сміття, якщо маєте для цього умови. Окремо пластик, окремо макулатура, окремо скло.
  6. Надавайте перевагу душу, а не ванні. Це допоможе значно економити воду. Плюс, обов’язково слідкуйте чи душ та зливний бачок перебувають у справному стані. І звичайно, не забувайте про те, що варто встановлювати прилади обліку воду. Так ви будете економити не лише воду, а й власні кошти.
  7. Достатньо потужним рушаєм у плані екологічного виховання стане відповідна література, привчати до якої дитину слід з ранніх років. Видавництво «Каламар» підготувало для своїх читачів однойменний розділ, де можна ознайомитися зі зразками екологічної літератури, яка якраз і розказує про проблеми та пропонує шляхи їх вирішення.

Так, книга «Еверест» Сангми Френсіс, до прикладу, є книгою-мандрівкою, яка розповідає про найвищу гору на планеті та тих, хто сходив на її вершину.

Але книга цінна не лише цим, а й тим, що у ній докладно розповідається про флору та фауну Евересту. Сангма Френсіс розповіла про Еверест з огляду на абсолютно різні аспекти – географічний, культурний та, звичайно, екологічний.

А справжньою окрасою книги є її ілюстрації – яскраві та барвисті, вони однозначно доповнюють текст. Одним словом, «Еверест» не розчарує ні вас, ні ваших дітей.

Видання «Справжні монстри – загроза для планети» Марі Г. Роде завоювало популярність завдяки набору корисних лайвхаків, які спрямовані на те, який вклад кожен з нас може зробити у захист навколишнього середовища.

Справжні монстри – не ті, що ховаються у вас під ліжком. Аж ніяк. Справжні монстри – ті, що вільно розгулюють планетою, а ми їх радо підгодовуємо.

У доступній формі книга розповість про те, як виховати у собі екологічну свідомість та яким чином допомагати природі.

Грета Тунберг так сказала про це видання: «Якщо кілька дітей, які просто не пішли до школи, змогли захопити заголовки всіх газет, то уявіть, чого ми зможемо досягти великим гуртом».

Обирайте зручний для вас спосіб оплати та доставки і замовляйте.

Сподіваємося, деякі із цих еко-звичок ви заберете собі.

Давайте ставати для своїх дітей кращим прикладом!