Експонентне зростання – це коли зміни спершу відбуваються досить повільно, але при збільшенні величини зростає їхня швидкість. Зміни в екології прискорюються по експоненті все швидше, наближаючись до точки неповернення. Навіть незначні рішення, які кожна людина може запровадити у своє повсякденне життя без особливого дискомфорту, стануть внеском у поліпшення екологічної ситуації в країні і світі.

Від однієї людини нічого не залежить. Чи все-таки..?

Гребти проти течії складно. Марнота вбиває віру у власну спроможність змінити бодай що. Але ми робимо правильні речі не тому, що це просто, а тому, що так треба. Будь-яка корисна і потрібна дія вимагає зусиль: почистити зуби, підготувати звіт, застелити ліжко, вийти на пробіжку, відкласти смартфон, щоби погратися з дитиною.

Кожна така дія окремо не змінює суттєво життя окремої людини чи світу, але усвідомлення правильного вчинку приносить глибоке внутрішнє задоволення.

3 причини, чому складно щось змінювати:

  1. Психіка прагне сталості. Будь-які зміни вимагають від мозку енергії. Це одна з причин, чому люди раз у раз несвідомо обирають звичний спосіб дій – мозок не хоче витрачати енергію на обдумування нових схем і вибудовування нових моделей поведінки.
  2. Звичка. Чимало людей не проти змін, але їхня ідея просто не приходить в голову. Коли людина бачить, що бодай хтось в її оточенні діє як усі решта, це може стати поштовхом якщо не до дій, то до обмірковування.
  3. Відсутність перспективи. Люди не проти сортувати сміття за кордоном, де для цього створені умови і навіть законодавчі вимоги. В Україні здається, що умов для екологічних рішень немає. Але варто роззирнутися навколо, і вони знаходяться.

Які екологічні зміни можна застосувати у своєму житті вже зараз?

Прості рішення, які допоможуть покращити екологію в Україні

Частково вірно, що найбільшої шкоди екології завдають не люди, а великі підприємства. Але не підприємства засмічують ліси і водойми сміттям, не вони спалюють пластик просто неба, вивільняючи у повітря шкідливі сполуки. Зі зростом чисельності населення планети своїм впливом на екологію люди створюють конкуренцію навіть підприємствам.

Головна причина почати позитивний вплив на екологію з себе, те, що тільки на себе ми можемо впливати максимально ефективно.

Сортування сміття

У XX столітті культурними вважалися люди, які викидають своє сміття в смітники і баки. Сьогодні цього не досить. Культурні люди XXI століття сортують своє сміття.

Екологи підрахували, що до 2024 року 6,5 % території України буде зайнято під звалища. Це величезна територія, а ми ж пам’ятаємо про експонентне зростання! Сортування сміття – гарний спосіб уповільнити розростання звалищ і як мінімум не брати в ньому участі.

Як правильно здавати сміття на переробку можна дізнатися на сайті https://nowaste.com.ua/ «Україна без сміття».

Прості правила сортування сміття:

  • Дізнайтеся, де поблизу від вас можна здати вторсировину: папір, метал, скло. Щонайменше відсортовану сировину можна залишати біля сміттєвого баку – їх здадуть безхатченки.
  • Пластикові пляшки викидайте у спеціальні контейнери. Промивайте пляшки від молочних продуктів – так буде приємніше тим, хто працює на досортуванні і вдасться змінити імідж сміття, як чогось брудного і неприємного.
  • Стискайте пляшки перш, ніж викидати їх в контейнер, аби зменшити об’єм і скоротити кількість викидів від зайвих ходок сміттєвозів.
  • В багатьох містах відкриваються Станції сортування, які приймають пластик за маркуванням на упаковці. Дізнайтеся, де знаходиться найближчий від вас такий центр і заплануйте періодичні візити туди.
  • Найпотужніша сортувальна станція «Україна без сміття» знаходяться в м. Київ на вулиці Саперно-Слобідській. Сюди можна надіслати пластик поштою з усієї країни і бути впевненими, що воно піде на переробку або на сучасний сміттєспалювальний завод. Організація має дуже зручний бот в Телеграмі УБС Services t.me/nowaste_service_bot, в якому можна дізнатися всю інформацію і оформити послуги.

Харчові відходи і екологія

Більша частина сміття в сміттєвих баках і на звалищах – харчові відходи. При правильному використанні вони стануть корисним добривом, натомість на сміттєзвалищах або консервуються, або гниють з виділенням шкідливих парникових газів.

Як зменшити кількість і правильно утилізувати харчові відходи:

  • Плануйте меню, щоби не купувати більше продуктів, аніж вам треба.
  • Багато овочів можна готувати зі шкіркою: печериці, моркву, картоплю.
  • Якщо у вас є земельна ділянка, наприклад, дача, облаштуйте на ній компостер. Він перетворить харчові відходи на жирний, якісний, поживний ґрунт для грядок чи кімнатних рослин.
  • На ринку з’являється все більше кімнатних компостерів, ціна на які знижується. В них можна перетворювати харчові відходи на поживний ґрунт навіть на балконі.
  • Не змішуйте харчові відходи з іншим сміттям після відпочинку на природі – їх можна прикопати на місці, і вже дуже скоро вони перетворяться на ґрунт.

Сучасний підхід до утилізації харчових відходів має дві переваги. Скорочення площі звалищ та об’єму парникових газів, який вони продукують. Це також допоможе в екологічний спосіб покращувати ґрунти на присадибних ділянках українців.

Ні дешевим речам і швидкій моді

Низькі ціни – маркетинговий ґачок, на який попалися цілі країни. Ми купуємо дешево, щоб зекономити, та насправді витрачаємо більше через низьку якість. Змінюємо 3 пари взуття за той час, коли могли б носити одну, але якісну. Дешеві речі не тільки виглядають дешево, але замість одної пари доводиться утилізувати (або консервувати на сміттєвому полігоні) три.

Пластикові сувеніри, неякісні і від того одноразові дитячі іграшки, дешевий інвентар, посуд – все це швидко псується або набридає через недолугий вигляд. Якісні, продумані речі служать роками, а якщо набриднуть чи втратять актуальність, їх можна передати новим власникам.

 

Книга «Справжні монстри: загроза для планети» у дуже цікавій формі на межі між фентезі і міфом розповідає дітям від 6 років про екологічні загрози, подібні швидкій моді. На цій книзі виросте нове покоління, яке свідомо ставитиметься до довкілля.

Покращуємо екологію щодня

Екологічне життя складається з безлічі невеличких рішень і вчинків. Кожне окремо воно не зробить дива, але поступово навколо кожної екосвідомої людини світ почне змінюватися.

Транспорт

Особистий транспорт зручний, і є ситуації, коли без нього не обійтися. Але є й багато інших випадків, коли можна без особливої шкоди для комфорту і навіть з користю скористатися іншими видами транспорту:

  • Пройтися пішки – фізичне тренування, нормалізація гормонів, які впливають на гарний настрій і сон.
  • Проїхатися велосипедом – фізичне тренування, мобільність.
  • Скористатися громадським транспортом – при однакових витратах на пальне, громадський транспорт одночасно перевозить велику кількість людей, тож кількість викидів в атмосферу є меншою.
  • Надавати перевагу електротранспорту.
  • Брати попутників – наприклад, підвозити сусідів.

Паковання

При пакуванні подарунків чи поштових відправлень обирайте екологічні види пакувальних матеріалів. Заліплюйте коробки мінімальною кількістю клейкої стрічки (скотча).

Купуючи квіти, відмовляйтеся від пластика: плівки, декоративних стрічок тощо. Зараз популярні квіти в коробці, які на перший погляд здаються екологічним рішенням. Насправді таке паковання містить чи не більше пластику, аніж загорнутий у плівку букет, тільки захований він від очей в всередині коробки.

Відгуки в інтернеті

Пишіть відгуки продавцям товарів, які використовують неекологічне паковання, зловживають клейкою стрічкою (скотчем) тощо. Так ви дасте сигнал продавцям, що їхні клієнти бажають екологічного сервісу.

Більшість продавців використовують пластик, тому що не замислюються про альтернативу. Але всі вони хочуть продавати більше, тож можуть впровадити екологічні рішення за запитом своїх споживачів.

Екологічний відпочинок на природі та прогулянки

Перед виїздом на «дикий» відпочинок, беріть з собою кілька пакетів, щоб сортувати власне сміття – метал, пластик, скло. Харчові відходи прикопуйте на місці – дуже скоро вони стануть корисним ґрунтом, а не сміттям на звалищі.

Окремий пакет і рукавичку візьміть для чужого сміття. Це стане потужним сигналом вашим дітям про те, що поганим є не сміття, погано – смітити.

 

Про те, як перетворити прогулянки на цікаві екопригоди є чудова книжка «Як врятувати їжачка та захистити полярного ведмедя». Вона підкаже дітям від 5 років впровадити у життя екозвички, які змінюватимуть планету.

Екологічні покупки в супермаркеті

Придбайте собі та усім членам сім’ї екоторбинки для різних продуктів. Щоб не забувати торбинки і купувати продукти екологічно, покладіть їх в усі свої сумки.

Ще один набір торбинок покладіть у передпокої в спеціальну шухляду чи коробку разом з іншими потрібними речами «на вихід» – ключами, навушниками, гаманцями тощо.

М’ясо, рибу, морепродукти тощо купуйте в пластикові або скляні лотки. Продавці в супермаркеті відтарують вагу контейнера, і ви не будете за неї переплачувати.

Збирайте і сортуйте пластикове паковання, коли немає можливості від нього відмовитися. Окремо збирайте чеки – цей папір не можна здавати у звичайну макулатуру, проте в Україні все більше місць, куди можна здати чеки.

Сортуйте пластикове паковання за маркуванням. Окремо збирайте поліетилен – харчову стрейч плівку, вакуумні упаковки (їх треба мити і сушити).

Особливо небезпечні відходи

До них відносяться батарейки, акумулятори, лампочки, електродроти, електроприбори, ртутні термометри, рештки побутової хімії та фарб. Всі ці відходи токсичні, забруднюють ґрунт, воду, повітря. Збирайте такі відходи і здавайте їх на сортувальні станції.

Екологічне садівництво

Щасливі власники дач і заміських будинків можуть спробувати сучасні екологічні підходи до дизайну. Замість ідеального газону можна організувати сучасні газони і квітники, які підтримують біорізноманіття. Такі газони надзвичайно гарні, природні і допомагають вижити сотням корисних комах. Зараз їх активно створюють у Великобританії, яка є однією з провідних в галузі садівництва.

На городі спробуйте систему некопання, теж дуже сучасну і корисну для ґрунту. До того ж некопання значно економить сили і робить пухкою навіть дуже тверду, забиту землю.

Для чого змінювати своє життя?

Якщо сьогодні ви приймете невеличкі, посильні екологічні рішення, станеться наступне:

  1. Ви отримаєте задоволення від правильного рішення і позбудетеся почуття провини за участь в погіршенні екологічної ситуації.
  2. Ви вийдете з ряду «як усі», тож привертатимете увагу інших – друзів, знайомих, випадкових свідків. Усі ці люди вже не зможуть сказати, що абсолютно усі роблять однаково, адже в них буде ваш приклад.
  3. Ви станете взірцем для дітей, тож допоможете їм сформувати екологічну свідомість та екозвички.
  4. Екологічні зміни в законодавстві та суспільстві неминучі, оскільки цього вимагає виживання. Коли екологічна ситуація почне змінюватися на рівні держави ви матимете нагоду поважати себе за те, що розвинули в собі екосвідомість, коли це ще не було мейнстрімом.

Непросто плисти проти течії, для цього потрібні натхнення і мотивація. Їх багато в новій книзі видавництва «Каламар» «Привіт, новий світе. Ідеї для захисту планети». В книзі зібрані 70 екологічних ініціатив, які вже реалізуються в різних країнах.

 

Кожен з цих проєктів дає надію на позитивні зміни в галузі захисту довкілля. У те, що новий світ попереду буде не моторошною антиутопією, а щасливим, високотехнологічним і чистим місцем, у якому буде радісно жити.