Чи актуальні книжки для сучасних дітей? Чи відійде дитяча література у минуле з розвитком цифрових технологій? Розвиваючі книжки чи комп’ютерні ігри?
100 років тому після винаходу кіно смерть пророкували театру так само, як сьогодні книжкам. Проте театр не просто вижив, а й перетворився на розвагу для інтелектуальної еліти. Тепер все більше наукових досліджень переконливо свідчать, що ставити хрест на читанні надто передчасно.
Читання книжок подовжує життя
Єльська дослідниця Беккі Леві, спеціалістка в області геронтопсихології, вирішила перевірити зв’язок між читанням книжок та тривалістю життя. Для експерименту обрали 3635 чоловіків та жінок старше 50 років різного соціального статусу. Всі вони стали учасниками лонгітюдного (багаторічного) дослідження, яке тривало 12 років.
За допомогою анкетування учасників експерименту розділили на 3 групи:
- ті, що не читають;
- ті, що читають менше 3,5 годин на тиждень;
- ті, що читають більше 3,5 годин на тиждень.
Відтепер вчені спостерігали за кожною групою та фіксували тривалість їхнього життя. З’ясувалося, що піддослідні з групи, в якій читали хоч трішки, жили на 17 % довше, ніж люди зі схожим соціальним статусом і станом здоров’я, які не любили книжки. Найдовше жили піддослідні з групи завзятих читачів – на 23 % довше тих, хто не читав зовсім.
В кожній групі були люди з приблизно схожим здоров’ям, звичками, статусом, тож вчені зробили висновок, що читання книжок відтерміновує смерть.
Вчені також порівнювали вплив на тривалість життя читання книг та періодичних видань (журналів, газет). Попри те, що будь-яке читання подовжує життя, читачі книг живуть довше тих, хто надає перевагу періодиці.
Дослідження Беккі Леві тривало 12 років і показало, що за цей період життя читачів може бути до двох років довше! А скільки таких «бонусних років» може накопичитися, якщо роман з книгами триває ціле життя?
Пояснення зв’язку між читанням та тривалістю життя
Дослідження Беккі Леві зафіксувало факт впливу читання на тривалість життя, проте не пояснило причини цього феномену. Можна спробувати зробити чимало припущень, а можна… провести ще одне дослідження.
Когнітивний нейрофізіолог Девід Льюїс з Сасекського університету досліджував фактори, які найефективніше знижують рівень стресу. Він вимірював пульс та розслаблення м’язів у піддослідних, що перебували під впливом стресу.
В якості стресознижуючих факторів вчений використовував читання книги, чашку чаю, пішу прогулянку та відеоігри.
З’ясувалося, що книги заспокоюють на 68 % вправніше за інші способи. Щоб показники пульсу і м’язового тонусу прийшли в норму, достатньо було провести з книгою лише 6 хвилин. Найгірший показник був у відеоігор.
Інші дослідження користі читання
Вчені з різних країн вертаються в своїх дослідженнях до користі книг і щоразу досліджують нові аспекти читання. Ось деякі найбільш цікаві експерименти.
Дитячі книги у боротьбі з ожирінням
В 2008 році вчені Дюкського університету вирішили простежити вплив читання книжок на процес втрати ваги у дівчаток, що страждали від ожиріння.
30 піддослідних 9 – 13 років розділили на 3 групи. Першій групі дали завдання прочитати книгу про дівчину з низькою самооцінкою та надлишком ваги у процесі схуднення. Другій групі дали іншу дитячу книгу без подібної героїні, третя група не читала нічого.
За контрольний період зниження коефіцієнту маси тіла у дівчаток з першої групи майже вдвічі перевищувало показники учасниць експерименту з двох інших груп. Отже дитячі книги мають потужний вплив на мотивацію.
Безліч батьків занепокоєні браком мотивації дітей до активного способу життя, адже підлітки надають перевагу гаджетам. Видавництво «Каламар» має дві надзвичайно цікаві книги для підлітків, здатні підняти з дивана і спонукати до активних хобі. Це надзвичайно захопливий бестселер Роланда Сміта «Пік» та його продовження «Межа».
По-справжньому цікаві книги для підлітків
Ці дві книги не просто здатні зацікавити підлітків читанням. Вони мотивують відмовлятися від комп’ютерів і телефонів на користь активним різновидам хобі. Батьки можуть зробити експеримент за участі власних дітей, щоб перевірити, чи зацікавляться діти альпінізмом або іншими видами активного відпочинку.
Зв’язок між читанням книг та заможністю і соціальним благополуччям
Соціологи зробили два спостереження. Перше належить вченим, що у 2008 році досліджували контингент британських в’язниць. З’ясувалося, що переважна більшість в’язнів не читають і ніколи не читали книжок.
Інше соціологічне дослідження виявило прямий зв’язок між читанням книжок у дитинстві та фінансовим прибутком у дорослому віці.
Результати цих досліджень доповнюють одне одного і мотивують батьків навчити дітей читати якомога раніше. Прищепити дітям любов до книжок – один зі способів позитивно вплинути на подальшу долю.
Видавництво «Каламар» випускає книги для дітей практично з пелюшок, щоб вони звикали до книг змалечку, мріяли навчитися читати і провели з книгами своє щасливе життя.
Книги справді змінюють життя
Один з найбільш вражаючих експериментів щодо читання провів невролог Грегорі Бернс в американському Університеті Еморі. В ньому взяли участь 21 студент.
Піддослідні читали історичний трилер «Помпея» Роберта Харріса, що відрізняється надзвичайно непередбачуваним сюжетом. Книга про чоловіка, який повертається в Помпею напередодні неминучого виверження Везувію, щоб спробувати врятувати кохану.
За допомогою МРТ дослідники вивчали вплив книги на мозок піддослідних під час читання, в перервах між ними, коли студенти зупинялися «на найцікавішому місці» та після завершення книги.
Вчені спостерігали за активністю мозку у лівій скроневій зоні, відповідальній за сприйняття прочитаного. Результати цього спостереження приголомшили науковий світ. Виявилося, що нейронні зміни у мозку відбувалися навіть ранком після прочитаного перед сном розділу і навіть протягом 5-ти днів після завершення книги!
Це явище назвали «тіньовою активністю». Вона діє за тим самим принципом, що і м’язова пам’ять. Це означає, що книги закладають потужний потенціал внутрішніх змін, здатних трансформувати навіть дорослу, сформовану особистість.
Книги для розвитку дітей 3 - 8 років
Отже рішення замість іграшок купити дитячі книжки може вплинути на подальшу долю малюків значно сильніше, ніж здається на перший погляд. Видавництво «Каламар» пропонує сучасні українські дитячі книжки, що розвивають емоційну сферу, в захопливій формі формують екологічну відповідальність за планету, а також сучасні дитячі енциклопедії, що містять надзвичайно цікаві факти про все на світі.
Leave a Reply