Ми знаємо, що динозаври – древні ящери, що панували на землі мільйони років тому, а потім усі вимерли, залишивши по собі самі скам’янілі рештки, по яких ми можемо дізнатися про їхнє існування. Звучить логічно, окрім того, що це… – неправда.

Виявляється, динозаври ніякі не ящери, вони вимерли не одночасно і далеко не всі скам’яніли.

Людям дуже непросто дізнатися щось про істот, які перестали існувати за мільйони років до їхньої появи. Знання про динозаврів ґрунтуються на припущеннях, гіпотезах. Та наука постійно розвивається, нові знання заперечують факти, які здавалися очевидними.

Так назріла необхідність у ще одній книзі про динозаврів. Харизматичний британський популяризатор науки д-р Нiк Крамптон вміє цікаво розповідати. У своїй книзі він пояснює, чому практично усе, що ми знаємо про динозаврів – не відповідає дійсності, а також наводить приголомшливі факти, які перевертають з голови на ноги наші уявлення про життя на планеті у прадавні часи.

Структура книги

У короткому вступі автор пояснює, чому вирішив написати ще одну книгу про динозаврів. Основна думка полягає в тому, що палеонтологія постійно розвивається, попри те, що об’єкти її дослідження вимерли мільйони років тому. Щороку з’являються нові факти, які спростовують давно відому інформацію.

Наразі таких фактів накопичилося на цілу нову книжку!

Після коротенького вступу автор переходить до основних розділів.

Деякі факти про структуру:

  1. 28 розділів – це 28 застарілих фактів, які автор спростовує і наводить по кожному актуальну інформацію.
  2. Кожному розділу присвячений один розворот. Автор дотримався балансу у розмірі тексту: сторінки заповнені екстрактом найцікавішої інформації без краплі води.
  3. Автор звертається до читача дуже легкою мовою і на рівних, використовує сленгові словечка і в читача виникає повне відчуття живого діалогу. Це крута книга для дітей 6 – 12 років!
  4. Усі розвороти багато ілюстровані і наочно демонструють, про що йдеться у текстовій частині. Розглядати енциклопедію не менш цікаво, ніж читати!

Після того, як автор розглядає 28 міфів про динозаврів, він наводить словничок. Він невеличкий, лише на одну сторінку, але розтлумачує основні поняття, що їх використано на сторінках книжки.

За одній з теорій навчання люди не здатні сприймати і запам’ятовувати інформацію, в якій є незнайомі слова. Тож наявність словничка стане у нагоді, щоби розібратися про що йдеться в книзі.

Останній розділ книги це тематичний покажчик. З його допомогою книгу можна читати не з початку до кінця, а знайомитися з окремими темами. Наприклад, можна прочитати усю інформацію, присвячену скам’янілостям, броні чи палеонтологам. Або ж про тварин з найсмішнішими назвами, наприклад, про жираффатитана, мінмі, масяказавра чи шунозавра.

Хто такі популяризатори науки і для чого вони потрібні?

Учені – це люди, які досліджують світ – яким він був колись, є зараз чи буде у майбутньому. Нік Крамптон – вчений з науковим ступенем Кембриджського університету. Він є кваліфікованим екологом, палеобіологом та зоологом.

Часто-густо вчені настільки захоплені своєю справою, що не можуть «опуститися до рівня простих смертних», аби пояснити суть своїх досліджень. Тому «простим смертним» наука часом здається складною чи нудною.

Зарозумілим ученим потрібні тлумачи! Вони є і називаються популяризаторами науки. Це такі самі вчені, але з рідкісним даром просто і цікаво розповідати наукову інформацію. Деякі з них настільки талановиті, що вміють зацікавлювати наукою навіть дітей. Один з них – британець Нік Крамптон.

Нік працював журналістом на BBC, а також у Музеї природної історії в Лондоні. Час від часу він читає лекції в Університетському коледжі Лондона і Лондонському зоологічному товаристві.

Також Крамптон відомий своїми дитячими книжками. Перша, «Тріасові жахи», з’явилася у 2012 році. Вона присвячена менш відомим тваринам тріасового періоду, не пов’язаними з динозаврами. У 2017 році світ побачив «Дивовижний атлас тварин» – про види тварин, про яких пересічний читач нічого або майже нічого не знає.

Назви деяких книжок демонструють почуття гумору і дитячу цікавість автора: «Чому собаки нюхають попи?» та «Чому коти нявкають?» – книги 2020 року.

До 2021 року Нік Крамптон накопичив досить застарілих фактів про динозаврів, щоб написати про них книгу і допомогти нам зорієнтуватися у сучасній палеонтології.

3 міфи про динозаврів з книги доктора Ніка Крамптона

Книга «Усе, що ти знаєш про динозаврів, – неправда» розвінчує 28 міфів. Кожному з них присвячений окремий розворот. Невеличка стаття містить найцікавіші факти по темі, наочні малюнки, елементи інфографіки.

Розповімо про 3 міфи, які розвінчує автор у своїй надзвичайно цікавій енциклопедії.

Усі динозаври вимерли в один період

Людям складно уявити, скільки це – мільйони років. Навіть 1 тисяча років здається нічогеньким історичним періодом.

Люди існують десь 200 тисяч років, а останні динозаври вимерли 65 мільйонів років тому (ймовірно від наслідків падіння на Землю астероїду). До того вони жили на планеті протягом 186 мільйонів років! Тож останні динозаври на часовій шкалі знаходяться ближче до людей, аніж до перших динозаврів. Протягом усього цього неймовірно тривалого часу одні види з’являлися, а інші вимирали.

Усі динозаври скам’яніли

Більшість людей уявляють, що тіла мертвих динозаврів опинялися в ґрунті, де їхні скелети кам’яніли, щоб надати палеонтологам інформацію, кому вони належали.

Та правда в тому, що кістки кам’яніють вкрай рідко, приблизно один раз у… ніколи – за визначенням самого доктора Крамптона.

Щоби рештки тварини могли скам’яніти, мають збігтися різні обставини. Тіла і кістки не зберігаються у сухому, посушливому кліматі. Цього не відбувається також у вогких умовах тропіків – і там, і там тіла швидко згнивають.

Щоб у рештків був шанс скам’яніти і зберегтися, вони мають опинитися без доступу кисню, наприклад, у густому, м’якому намулі. Такі умови найчастіше були у низовинах рік та озер, тож скам’янілі рештки належать лише тваринам, що жили у таких місцевостях, або ж незграбам, які падали у воду і тонули.

Динозаври панували на Землі

Виявляється, це також неправда. Попри те, що динозаврячі часи ми називаємо «Епохою динозаврів», вони були далеко не єдиними архозаврами на планеті. До речі, крокодили та алігатори – архозаври, що залишилися на Землі з тих часів.

Деякі архозаври були природними ворогами динозаврів. Це означає, що мільйони років тому тваринний світ вже був досить різноманітним.

Це скорочений переказ трьох розділів із захопливої книги доктора Ніка Крамптона. Книга містить ще 25 міфів із цікавим спростуванням і барвистими ілюстраціями. Після цієї книги ваша дитина здивує друзів глибокими знаннями з палеонтології та історії планети Земля.

 

Від міфів до фактів про динозаврів

Нік Крамптон обрав застарілу інформацію про динозаврів за відправну точку у написанні своєї книги. Та на кожен «фейк» приходиться з десяток цікавезних фактів, від який так і хочеться вигукнути: «Так он воно що!»

Один з прикладів такої інформації – пояснення, що означають назви різних динозаврів. Цю інформацію автор енциклопедії наводить у розділі «Усі назви динозаврів важко вимовити – неправда».

Виявляється, що чимало динозаврів мають дуже милі коротенькі назви. Але навіть складні наукові найменування мають певну логіку, розуміння якої дозволяє по одній лише назві зрозуміти, що вченим відомо було про цю тварину: її зовнішній вигляд, характер, звички тощо.

Деякі розповсюджені елементи назв динозаврів:

  • закінчення -завр означає «ящір» (хоч динозаври не є ящірками, про що автор розповідає в одному з розділів своєї книги;
  • закінчення -лонг (шаошилонг) – «дракон», певно ці тварини нагадували своїм зовнішнім виглядом казкових драконів;
  • префікс ео- (еотиран) означає «світанок» – такі назви мають динозаври, що жили на зорі епохи динозаврів;
  • частинка –цератопс (бугацератопс) означає «рогова морда» і дає загальне уявлення про зовнішній вигляд тварин;
  • завершення -раптор в назвах динозаврів означає «злодій», і це щось та й каже про характер динозавра, названого апатораптор;
  • тирано- означає «тиран» – щось на кшталт короля чи королеви, тож тиранозаври ймовірно панували і тиранили в своєму оточенні.

Книга «Усе, що ти знаєш про динозаврів, – неправда!» – одна зі знакових енциклопедій про динозаврів, що їх створили останніми роками. 64 сторінки містять 28 фейків про древніх тварин і близько сотні цікавих фактів, якими поділився відомий дитячий популяризатор науки, доктор зоології, Нік Крамптон.

Список вдячності автора демонструє, на чиї дослідження він спирався у своїй роботі, тож усі факти в цій книзі перевірені і надійні.

Завдяки дуже гарним і промовистим ілюстраціям книга зацікавить дітей від шести років, а інформація, яку вона містить, здатна викликати захват і цікавість навіть у дорослих людей. Енциклопедія має досить великий формат: 25 см в ширину та 29 см вздовж, а також приємні на дотик щільні сторінки, надруковані на якісному офсетному папері. Якість та розмір перетворюють цю книгу на чудовий подарунок для дитини до будь-якого свята чи без приводу.