Озирніться навколо. Коли сучасні діти подорослішають, світ, в якому вони житимуть, буде іншим. Якщо наявні тенденції збережуться, планета стане менш гарною і привітною до життя на ній. Дорослі творять майбутнє – для своїх дітей. На жаль, воно не буде безхмарним. Все, що нам залишається зараз – підготувати дітей до змін, які відбуваються просто зараз. А також сформувати мотивацію і розуміння, як покращити екологію довкілля – поки ще не пізно.

Актуальність екологічних проблем України і світу

Екологічна ситуація на планеті поступово погіршувалася дуже поступово. Десятки років зміни відстежували в своїх звітах лише спеціальні екологічні комісії, окремі спеціалісти та активісти.

Сьогодні ситуація змінюється дуже стрімко, і зміни вже помітні неозброєним оком. Буревії, перетворення родючих земель на пустелі, зникнення десятків видів живих істот відбуваються просто на наших очах. Прогнози екологів невтішні – кожні 10 років ситуація погіршуватиметься в геометричній прогресії.

Зараз на межі зникнення знаходяться 28 % тварин і рослин на планеті. Це майже третина усіх відомих людству видів! Уявіть, вже в наступному десятилітті, у 2034 році, на планеті може не залишитися жодного слона чи носорога.

Сучасні батьки зобов’язані підготувати дітей до реальності, сформувати в них екологічну свідомість, прищепити екологічні звички. Саме вони можуть заохотити дітей впроваджувати зміни в законодавство, робити винаходи і відкриття, які врятують наш спільний дім – планету Земля.

Як це зробити без примусу – цікаво і ефективно?

Формування екосвідомості у дітей

Існують різні способи сформувати екомислення і прищепити дітям екозвички. Та не всі вони однаково вдалі. Молодь погано сприймає повчання і спілкування в стилі «ви повинні». Сучасні підлітки – вільні, мають свою думку і готові звернути гори, але за однієї умови – якщо самі цього захочуть. Цікаві, захопливі книги формують спосіб мислення підлітків без настирливого примусу.

На українському книжковому ринку практично немає художніх книжок про довкілля для підлітків. Але саме якісні художні історії формують спосіб мислення і надихають учнів молодшої і середньої школи. В 2022 році видавництво «Каламар» заповнило цей пробіл і видало художню книгу для дітей від 8 до 14 років та їхніх батьків.

Цікава художня історія спонукає уявити недалеке майбутнє. Під час карколомних, досить неочікуваних пригод головної героїні, читачі мимоволі замислюватимуться над проблемами, над якими, можливо, дотепер не замислювалися і формуватимуть своє до них відношення.

Як прищепити дітям екозвички?

Чи помічали ви, що все погане робиться само собою, а все хороше вимагає зусиль? Щодня люди роблять зусилля, щоб застелити ліжко, почистити зуби, розстелити килимок для йоги чи вийти на пробіжку, стриматися і не зірвати на комусь свій поганий настрій тощо.

Перша і головна умова для формування будь-яких звичок – мотивація. Лише розуміння, для чого потрібно чистити зуби, тренуватися чи підтримувати близьких людей дасть сили зробити зусилля.

Цінність художніх книг для дітей і підлітків в тому, що вони мотивують. Книга «Кід на першому саміті тварин» починається з того, що цілі види живих істот знаходяться на межі вимирання через діяльність людини. Події книги відбуваються в недалекому майбутньому, в 2030 році, але сюжет аж ніяк не фантастичний. Вчені вже зараз кажуть, що вже за кілька років на планеті не залишиться слонів або носорогів.

Коли діти зрозуміють проблему, в них з’явиться головне, що необхідно для успішного формування екозвичок – бажання змінити ситуацію. Можливості завжди знайдуться! Незалежно від віку і соціального статусу кожна людина може робити маленькі чи не такі вже малі кроки. Це доводять книги про екологію видавництва «Каламар», особливо «Як допомогти їжачкові» та «Справжні монстри».

Одна семирічна дівчинка на запитання, як ти бережеш довкілля відповіла, що вона обрізає зіпсовані місця на фруктах і з’їдає «хорошу» частину фрукту. Це відповідь сучасної в усіх сенсах людини, яку відрізняє від попередніх поколінь відсутність навченої безпорадності. Діти, що ростуть на цікавих, захопливих книгах з фокусом на збереженні довкілля виростають екоорієнтованими, готовими приймати рішення на користь життя на планеті Земля.

Про що книга «Кід на першому саміті тварин»?

З передмови читач дізнається, що Кід вже доросла. Автор не повідомляє, скільки їй років – чи вона молода жінка, а може бабуся, але каже, що людство знайшло спосіб переломити хід історії і стати трохи більш дружнім до довкілля. Одного вечора головна героїня зустрічається зі своєю шкільною подругою і розповідає їй про епізод з її шкільного життя, коли вона опинилася в якості кореспондента на першому саміті тварин у вже далекому 2030 році.

Той рік був піком екологічних проблем планети. Численні види тварин вже зникли назавжди, решта були або на межі зникнення, або почувалися погано в тих умовах, які створила їм людина. Саміт видів був організований, щоб люди і тварини могли почути одне одного і знайти можливості для спільного існування на планеті.

Кід, яка знала мову тварин, обрали як кандидата від шкільної преси, щоб освітити цю подію. Дівчинка розраховувала цілий день провести серед тварин і послухати про їхні проблеми, та сталося інакше. Внаслідок теракту учасники саміту на 4 дні опинилися заблоковані в залі засідань. Щоб вибратися, їм справді доведеться домовитися між собою і, можливо, це покладе початок позитивним змінам.

Книга досить невелика, читання займе кілька годин (160 сторінок не дрібного тексту, щедро розбавленого ілюстраціями). В тексті згадуються чимало назв тварин, що підштовхне допитливих юнаків і юначок дізнатися про цих істот більше, як мінімум, знайти в інтернеті їхній зовнішній вигляд. Численні ілюстрації полегшують сприйняття сюжету. В кінці книги є невеличкий словничок з описами деяких тварин, з якими Кід познайомилася на саміті.

Кід – представниця покоління людей, чуйних до проблем довкілля

Протягом своєї чотириденної пригоди Кід переживає кризу самовизначення. Їй ніяково бачити себе очима ображеного на людей шимпанзе. Спершу їй соромно належати до виду людей, які знищують і руйнують усе навколо себе:

«Вона знає, що її вид винен у всіх бідах тварин, що людина — головний винищувач планети, вона все це чудово знає, щодня чує про це в школі, по телевізору і радіо, вона все прекрасно бачить і розуміє, але ж це — не її особиста провина».

Вона зізнається сервалові, що її вид викликає в неї огиду, але мудра тварина відповідає, що вона безперечно людина, адже:

«…жодній тварині, крім вас, ніколи не спаде на думку зректися свого виду. Така ідея могла виникнути тільки в людини. Зректися свого виду — це ж нечувано! Щоб зробити що, щоб піти куди, з ким? Ну добре, ти більше не хочеш бути людиною. Тільки все в тобі — твої зуби, твоя гола шкіра, твої дві руки, прямоходіння на двох ногах — усе доводить, що ти людина. І при цьому твій мозок, хоч який він великий, наважується думати, що ти — не людина, а хтось інший?»

Протягом 4 днів Кід спілкується з різними тваринами. Деяким з яких вона симпатична, хтось її не любить, більшість – не звертає на неї увагу. І зрештою дівчинка завершує свою головну пригоду: знаходить саму себе:

«Вона впевнена, що старий світ далеко позаду, що він доживає останні дні там, на поверхні, у руках купки людей. Люди більше не самотні: віднині вони почуваються тваринами серед тварин, землянами серед землян, рівними серед рівних».

І це, напевно, головна думка, що її хотів повідомити дітям автор книги: людина не «цар природи», призначення якого панувати над усіма живими істотами. Людина також не невдаха, який все зіпсував і зруйнував. Люди – один серед багатьох видів, що населяють планету, залежний від рівноваги в природі і світі.

 

Екологічне європейське майбутнє України

Європа є рушієм позитивних змін в екології планети по багатьох показниках. Як найбільша європейська держава, Україна зараз вирішує для себе, чи піде вона разом з усією Європою розбудовувати власне екологічне майбутнє чи й далі плистиме за течією, щоб урешті-решт опинитися під величезним нагромадженням проблем і криз, які вже неможливо буде ігнорувати.

Європейці зацікавлені в тому, щоб допомогти Україні обрати шлях до збереження власної і спільної екології, адже проблеми в одній країні, особливо такій великій, неминуче впливають на весь континент.

У вирішенні проблем довкілля екологи роблять ставку на сучасних дітей, чия свідомість відкрита до світу і довкілля. Тож Європейський Союз в рамках програми «Креативна Європа» допомагає українським видавництвам друкувати книги для виховання екологічно-свідомих українців, які формують екологічне мислення.

«Кід на першому саміті тварин» Ґвенаеля Давіда – взірець сучасної художньої літератури на тему захисту довкілля для дітей молодшого і середнього шкільного віку. Дякуємо «Дому Європи» (House of Europe) за допомогу у втіленні цього проєкту. Видавництво «Каламар» надзвичайно щасливе щоразу, коли вдається подарувати юним українцям чергову книжку, яка змінює свідомість і надихає на важливі зміни!