Чим більше зла навколо, тим більше ми потребуємо книг, які навчають доброті. «Муха та Найда» – це історія про дієву доброту. Книга розповідає про визначні події останніх кількох років – від епідемії короновіруса до початку вторгнення росії в Україну – очима двох бездомних собак, що живуть в переході метро. В кінці книги є невеличкий розділ з підказками, як можна допомогти тваринам, що живуть на вулиці, окрім того, щоб узяти додому.

Головна цінність книги або типова нетипова історія

Серед безлічі книжок про тварин саме цю книгу журі Мистецького конкурсу Українського інституту книги обрало для поповнення українських бібліотек. Які особливості цієї книги й що вона дасть сучасним дітям?

Книгу написала Валентина Дуван – зоозахисниця і велика любителька собак. Авторка описала визначні події в Україні (епідемію ковіда, початок повномасштабного вторгнення росії), але зробила це у незвичний спосіб: очима безпритульних собак.

Розвиток емпатії

Цей хід – показати ключові події для держави та її громадян очима тварин – дуже зближує читачів з головними героями. Адже те, як події сприймають собаки, в дечому схоже зі сприйняттям людей, які залежать від інших: дітей, людей похилого віку, людей з інвалідністю.

Як і собаки, усі вони вразливі й залежні від рішень інших людей. Тому дітям буде легко співчувати головним героїням книги, собакам, що відкликаються на імена Муха та Найда.

Ці дві собаки надзвичайно схожі з іншими їм подібніми у будь-якому українському місті чи містечку: вони чатують на добрих людей біля смітників, магазинів, локальних ринків, зупинок громадського транспорту. Ці знедолені тварини мимоволі постають перед внутрішнім поглядом читачів.

Допомога у саморефлексії

У другій частині книги авторка описала реакцію головних героїнь книги на зміни навколо, що сталися з собаками 24 лютого 2022 року. Страшні чи неприємні звуки, звичні люди десь поділися, натомість інші люди навколо напружені й взагалі атмосфера тривожна.

Діти матимуть нагоду повернутися до власних відчуттів «в той самий день», і ще раз їх пережити у безпечному місці та оточенні.

Формування практичних навичок

Здебільшого діти люблять тварин, але знають, що приносити їх додому без узгодження з батьками не можна. Та й поступово розуміють, що всіх тварин з вулиці додому не забереш.

Але ця книга пропонує приблизний перелік дій, які можуть допомогти безпритульним тваринам поруч. Кожна дитина зможе обрати, яким чином саме їй під силу допомогти симпатичним Мусі та Найді поруч з її домівкою:

  • погодувати;
  • облаштувати безпечне й тепле місце для ночівлі, що особливо актуально взимку;
  • по можливості зафіксувати й викликати поліцію, якщо стали свідком жорстокого поводження з тваринами, адже це порушення законів України;
  • підтримати донатом чи волонтерсько працею притулки, готелі та інші організації, що допомагають тваринам.

Історія в книзі багато в чому пергукується з реальністю і викликає асоціації зі знайомими безпритульними тваринами. Вона викликає співчуття, бажання допомогти та пропонує обрати серед варіантів допомоги, які для дитини найбільш комфортні й цікаві.

Реальні Муха та Найда

Головні героїні книги – двоє собачок, що мешкають у підземному переході. Книгу написала їхня подруга: волонтерка, захисниця прав тварин і за сумісництвом – ілюстраторка, а тепер ще й дитяча письменниця, Валентина Дуван.

Вона довгий час підтримувала контакт з собаками в одному з київських переходів, захоплювалася їхньою дружбою, адже вони весь час були разом і ніколи не сварилися, раділа за Найду, коли сім’я волонтерів виявилася «її людьми» та взяла її до себе.

Сюжет цієї історії вигадало життя – авторці ж пощастило її підслухати й передати на папері мовою слів та малюнків.

Чому «Каламар» видав книгу «Муха та Найда»

Видавництво «Каламар» зосередилося на книгах, здатних змінювати дітей: розвивати їхній емоційний інтелект, вчити мислити, прищеплювати екозвички.

 

Історія про Муху та Найду підкупила команду видавництва своєю соціальною складовою, можливістю дати маленьким українцям однозначний сигнал, що тваринам потрібно допомагати та що абсолютно кожен може це зробити.

Дитяча книга про тварин «Муха та Найда» стала для видавництва «Каламар» передусім соціальним проєктом, який допоможе виховати покоління чуйних, добрих українців. Тож команда видавництва щиро вдячна Українському інституту книги за підтримку цього проєкту на Мистецькому конкурсі 2022 року.