Традиційно дитяча абетка – це книга для вивчення алфавіту. Проте абетки можуть бути різними і спрямовані на дітей різного віку. Окрім абетки для дошкільнят існує безліч абеток для дітей від двох-трьох років – з милозвучними віршиками, що обожнює малеча.

Видавництво «Каламар» традиційно спрямоване на ранній розвиток дітей, тож випустило абетку для найменших – дітей від народження до п’яти років.

Цю книгу дарують на перший рік малюків і навіть на хрестини. В чому її особливості і на який саме ранній розвиток можуть розраховувати батьки, що купують цю книгу?

«Ранній розвиток здорової людини» і спекуляції на тему розвитку

Сучасний світ стає все більш конкурентним, а батьки хочуть змалечку гарантувати своїм дітям краще місце під сонцем. Ось чому «ранній розвиток» – одна з найбільш спекулятивних тем останніх десятиліть.

Батьки хочуть щоб шкільна програма та іноземні мови давалися дітям легко, щоб дитячі таланти швидко виявлялися і реалізовувалися на 100 %. Заради цього вони готові на все! Попит народжує пропозицію, і ось вже безліч систем і шкіл пропонують чи не з пелюшок вчити читати і грати на музичних інструментах.

Замість раннього розвитку відбувається випередження фізіології. Дитячий організм не встигає за навантаженням, яке на нього покладають люблячі батьки. Замість розвитку отримуємо виснаження і неспроможність опиратися стрес-факторам.

Психологи досі не знають, чому одні діти стають вундеркіндами і геніями, а інші ні, отже не існує способів вплинути на цей процес. Більше того, дослідження показують, що вундеркінди майже не досягають успіху в дорослому віці, а стають звичайними людьми, причому часом мають психологічні проблеми.

Скільки б очікувань не було від «раннього розвитку» – в ньому немає нічого магічного. Ранній розвиток сьогодні, як і 100 років тому – це розвиток тіла, який у дітей дуже пов’язаний з формуванням мозку. Від дрібної моторики до координації тіла, а через них – розвиток мозку.

«Каламар» створив Абетку для малят аж ніяк не для вивчення букв з пелюшок! Об’ємні, рельєфні деталі, цупкі картонні сторінки, різні текстури – все це для обмацування, вивчення, дослідження, проби на зуб. Книга і букви – це лише додаткові елементи, що підсвідомо готують до читання у майбутньому.

Абетка для дітей в малюнках від «Каламар»

На відміну від абетки для дітей дошкільного віку, каламарівський букварик не містить навіть віршів. Нічого зайвого, лише розвиток дрібної моторики і візуального сприйняття через яскраві природні кольори.

Як правило, діти особливо люблять два-три розвороти, які вони готові розглядати по півгодини, що дає батькам невеличку передишку. Цікаво спостерігати, які герої чи елементи стають улюбленими для різних малюків.

Батьки мають бути готові до того, що дитина буде рвати свої перші книжки, гризти їх, відривати (принаймні намагатися) об’ємні елементи. Все це – частина того самого раннього розвитку, якого всі ми прагнемо! Час вчитися берегти свої речі прийде пізніше, але найменшим «читачам» важливо дозволяти робити з книгою все, що їм заманеться.

В свою чергу «Каламар» зробив все, щоб ця книга пережила будь-який дослідницький потенціал – сторінки цупкі, а всі елементи міцні і надійно приклеєні. Збережіть цю книгу на майбутнє – перші книжки викликають найпотужнішу ностальгію.

До того ж, діти, що підростуть, зможуть по-новому роздивитися і оцінити неперевершені, сповнені гумору ілюстрації Ірини Рутило. Художниця залишила на сторінках абетки багато алюзій і тонкощів, якими спершу зможуть насолодитися дорослі, а діти лиш згодом.

Кілька слів про букви

Український алфавіт для дітей є лише тлом для раннього розвитку, але тло теж важливе! Малюки сприйматимуть букви хіба що підсвідомо, але трирічкам їх вже можна називати.

Тут є важливе правило, яке полегшить в подальшому опанування навички читання – дітям треба називати лише звуки ([б], [п], [ц]), а не букви (бе, пе, це). Дослідження доводять, що діти, які не знали букв зовсім починають читати швидше і легше, ніж ті, хто звик «правильно» їх називати.

Саме по собі знання букв суттєво не полегшить і не прискорить дитині читання, адже діти швидко засвоюють цю навичку, коли дозрівають відповідні структури мозку. Та все-таки у вивченні букв є сенс.

Навіть два сенси:

  1. Діти обожнюють дізнаватися нове. Вивчати, досліджувати у формі гри – дуже важливо. То чому не вчити букви, якщо це цікаво малюку?
  2. Початок навчання у школі є супроводжується стресом. Чим більше знайомого буде оточувати дитину в цей період, тим простіше їй бути влитися в шкільне життя. Знання букв може бути одним з таких знайомих елементів, і цьому зарадить абетка українською.

«Каламар» пишається репутацією видавця незвичайної літератури. Так сталося і з цією книгою, адже ми вирішили поєднати абетку українською мовою з раннім розвитком малюків. Кількість відгуків про крихіток, що залипають на свою першу абетку – задум вдався!