З 6-7 до 12-ти років енциклопедії стають головними дитячими книгами. В цьому віці діти отримують величезне задоволення від нової інформації і готові вдячно дивуватися фактам про світ навколо.
Коли діти дізнаються щось нове, вони залюбки діляться інформацією з оточуючими і отримують додаткове задоволення від відчуття власної експертності.
Якою має бути енциклопедія, яку дитина зачитає до дірок, а не забуде про неї на полиці?
Що таке енциклопедія?
В українську мову слово прийшло з французької, а туди потрапило з грецької. Воно складається з двох слів, що означають «коло» і «навчання, знання».
Найпростіше і наочне визначення енциклопедії – коло знань або, як часто кажуть, – книга про все на світі.
Початок 1930-х років – час, коли з’явилася перша українська енциклопедія – Українська загальна енцикльопедія «Книга знання» (УЗЕ). Цей трьохтомник видавали в Львові з 1930 по 1933 рік. Видання виходило помісячно блоками по 128 сторінок, які читачі підшивали у велику книгу. Автори зробили 30 випусків до липня 1933 року.
Веб-енциклопедії
Новий різновид довідникової літератури з’явився завдяки комп’ютерним технологіям та інтернету. Існують дві основні групи, що дають відповідь на запитання, що таке веб-енциклопедія:
- Оцифрований аналог звичайних енциклопедій, з яким можна не зберігати вдома багатотомники, а знаходити потрібні факти, відкривши браузер.
- «Народні енциклопедії» співавтором яких може стати будь-хто. Найвідоміший, але далеко не єдиний приклад – Вікіпедія.
Дитячі енциклопедії
На книжковому ринку ціле море дитячих енциклопедій, адже це головна книга молодшого шкільного віку. Які бувають енциклопедії для дітей?
Різновиди:
- Тематичні – присвячені певній темі: про тіло людини, комах, кори чи казкових персонажів. Тема може бути будь-яка.
- Традиційні – складаються к коротких заміток-статей, кожна з яких присвячена певному факту. Ці енциклопедії розраховані на старших дітей, але сучасним дітям не цікаво вчитуватися, щоб дізнатися щось нове.
- Сучасні енциклопедії – креативні, незвичайні. Замість статей в них використовуються графічні зображення: символи, графіки, малюнки. Це дозволяє доносити великі об’єми інформації у формі, що найкраще запам’ятовується.
В 2021 році у видавництва «Каламар» вийшли дві енциклопедії, повністю засновані на інфографіці:
- «Я і світ: історія в інфографіці» – книга про людство. В ній зібрано чимало фактів про життя людей в різних країнах, про спільне між ними і те, що дивує.
- «Гео-графіки» – тут зібрані захопливі геогрфічні дані про всесвіт, космос і планету.
Ще 3 книги видавництва частково використовують інфографіку і на 100 % підходять під опис сучасних креативних енциклопедій:
- «Як допомогти їжачкові і врятувати полярного ведмедя» – збірка лайфхаків, що допоможуть дітям формувати екологічні звички і змінювати світ вже сьогодні на своєму локальному рівні.
- «Справжні монстри – загроза для планети» – енциклопедія екологічних загроз нашій планеті. Кожна з них зображена у вигляді полуміфічного монстра, що робить екологічну тему надзвичайно привабливою для дітей 8-12 років.
- «Еверест» – книга про найвищу гору на планеті. З неї читачі дізнаються не лише статистичні і географічні факти, але і історію підкорення верхівки світу та про різноманітні наукові відкриття і винаходи, пов’язані з горами.
Ці п’ять книжок відкриють перед маленьким читачем великий світ і сформують в ньому свідому особистість, що дбайливо ставиться до планети.
Leave a Reply