Складно уявити зараз, як би існувало людство без алфавіту. Саме абетка – основа всіх основ, без якої людство буквально не змогло б зробити ані кроку вперед.
Абеткою прийнято називати сукупність символів (літер) системи письма, наведених у певному порядку. І цілком логічно, що без знання алфавіту людині не доступні опції читання та писемності. Абетка – база для вивчення будь-якої мови. Один із кроків у цьому напрямку – це, безумовно, уміння говорити. Однак не менш важливі уміння читати та писати.
Тому з упевненістю можна сказати, що алфавіт – те, без чого прогрес людства не став би можливим узагалі.
Навігація по статті:
Історія створення абетки
Науковці досі не можуть прийти до єдиної думки: коли ж саме виникла українська абетка. Найперші згадки про неї можна знайти в «Повісті временних літ». Саме з неї стає відомо, що на Русь писемність прийшла з Візантії – разом із християнством.
Але існує ще й інша теза. Згідно неї, Володимир Великий, якого називають хрестителем Русі, запровадив виключно віру. Сама ж писемність запозиченою не була ні в кого.
Однак ми візьмемо до уваги першу версію.
Так, згідно неї, український алфавіт виник на основі кирилиці. Проходили роки, абетка пристосовувалася до потреб людини та її мовлення.
По суті, правопис був неусталеним аж до XVII століття. Більше того – постійно змінювався, так як змінювалася і мова.
Суттєвий вплив на правопис справила реформа письма 1708-1710 років. У її результаті із абетки усунули непотрібні літери.
Уже в XIX столітті науковці запропонували увазі нові літери, які, до речі, збереглися у сучасному алфавіті.
Типи абеток
Зараз у світі абетки прийнято ділити на такі види:
- Арабська;
- Бенгальська;
- Гебрейська;
- Глаголиця;
- Грецька абетка;
- Кирилиця (сюди входять: білоруська, болгарська, казахська, македонська, російська, сербська, словенська, українська, чеченська);
- Латинська;
- Тибетська;
- Фінікійська.
Окрім того, виділяють ще абетку для людей, які мають порушення зору – шрифт Брайля. В основі його – комбінація шести крапок. Саме вони дозволяють людям із вадами зору читати і розуміти написане.
І якщо ми говоримо про абетки, то не можна не згадати азбуку Морзе, або телеграфну азбуку. Це своєрідний алфавіт – відтворення графічних знаків комбінацією крапок та тире. Він допомагає кодувати слова та передавати їх на невеликі відстані.
Як правильно працювати з абеткою?
З чого ж почати вивчення української абетки? Деякі батьки вважають, що з цим прекрасно впорається школа, а тому не надто переймаються питаннями вивчення з дитиною алфавіту. І дарма.
Якщо дитина отримає базові знання – а знання абетки якраз і відносять до таких – то їй буде простіше далі.
У нагоді батькам стане спеціалізована література, яка обов’язково зацікавить дитину своєю наочністю та візуальним наповненням.
Одне із таких видань, яке ми радо представляємо нашим читачам – «Абетка» Ірини Рутило.
«Абетка»
Це – книга, від якої у захваті залишиться не лише малеча, але й батьки. Чому?
По-перше, авторка-ілюстраторка Ірина Рутило – людина, яка по-справжньому закохана в книги та художнє мистецтво. Ілюстрацією вона займається з 2015 року і постійно вдосконалює свої навички. Пані Ірина співпрацює з українськими та іноземними авторами, видавництвами та бізнесом.
Тож як навчити дитину читати з допомогою нашої «Абетки»?
- Дайте дитині книгу в руки – нехай уважно роздивиться її. Не наполягайте одразу на вивченні якихось літер.
- Поступово переходьте до процесу вивчення. «Абетка» Ірини Рутило унікальна тим, що, окрім того, що дитина дивитиметься на літеру, вона ще й матиме змогу доторкнутися до неї. Літери у цій «Абетці» – об’ємні. Вивчайте і розвивайте мілку моторику одночасно!
- Звертайте увагу дитини на ілюстрації. Вони допоможуть розвивати асоціативне мислення і краще запам’ятовувати літери.
Для того, аби навчити дитину читати (https://kalamar.ua/jak-navchiti-ditinu-chitati/) треба докласти чимало зусиль – це правда. Але у сучасних батьків є дуже багато шляхів вирішення цієї проблеми.
А гарним варіантом першої книги, яку можна запропонувати дошкільнятам стане казка Ганса Християна Андерсена «Дюймовочка». Навіть якщо дитина ще не може повноцінно читати, вона зможе насолодитися ілюстраціями.
«Дюймовочка»
Що читати після «Абетки»?
Після того, як дитина вивчить абетку, рекомендуємо помалу переходити до книг для найменших. На сайті видавництва «Каламар» є відповідний розділ, який і носить таку назву.
Зазвичай це – казки. Вони не лише будуть цікаві дитині з точки зору розвитку сюжету та яскравих ілюстрацій, а й вчитимуть багатьом речам і поняттям.
Наприклад, книга Оксани Кротюк «Рукавичка для носа» знаходиться в серії «Школа лікарки Тетті». Вона розповість про важливість корисних звичок, які так чи інакше матимуть вплив на подальше життя дитини.
У вигляді коротеньких оповідей малюк знайомитиметься із хлопчиком Ромчиком, який потрапляє у різноманітні життєві ситуації.
Книга наголошує на тому, що маючи знання про те, як правильно доглядати за своїм здоров’ям та зміцнювати його, можна рости здоровим і щасливим.
Казка Оксани Кротюк «Чорне море й синій кит» ідеально підійде для найменших.
Прекрасні ілюстрації та легенькі вірші занурять дитину у світ Синього кита та інших морських жителів.
Авторка – видатна дитяча письменниця, у послужному списку якої – робота літературним редактором у журналі «Малятко», авторський проект на Українському радіо тощо.
Ілюстратором казки виступив Кость Лавро, роботи якого неодноразово входили до каталогів виставок дитячих робіт по всьому світу.
Замість висновку скажемо, що в арсеналі сучасних батьків – дуже багато способів навчати свою дитину абетці та читанню. Не нехтуйте ними, користуйтеся книгами, ілюстраціями, відеороликами. Пам’ятайте, чим більше ви вкладете у свою дитину, тим щасливішою вона виросте.
А видавництво «Каламар» і надалі стоятиме на сторожі класних літературних новинок для усіх категорій наших читачів.
Leave a Reply