На початку Нової ери населення Землі було 230 млн осіб. Століття тому, в 1922 році кількість людей на планеті сягнула 2 мільярдів. Всього за 100 років чисельність людей збільшилася до 7,8 мільярдів. За прогнозами в 2050 році населення Землі становитиме 8,9 мільярдів.
Планета легко долала вплив кількох сотень мільйонів і навіть кількох мільярдів людей. Та останні десятиліття вона задихається від нашого впливу: від нашого сміття, викидів, руйнувань.
Ми жили, як виходило і опинилися на межі катастрофи. Що, як спробувати інакше?
Книга «Привіт, Новий світе! Ідеї для захисту планети» розповідає про 70 екологічних ініціатив, які вже реалізуються в різних країнах світу. Ми дізнаємося, як врятувати планету, щоб протягом подальшого життя робити вибір на користь довкілля.
Уривки з книги
***
А що як… посприяти запиленню?
Бджоли — ключовий елемент наших екосистем. Вони переносять пилок із квітки на квітку, і саме завдяки цьому люди в усьому світі отримують рослинну їжу. Три чверті продуктів харчування, які ми споживаємо, потребують тварин-запилювачів, і бджоли серед них — головні. Кількість бджіл та інших корисних комах, як-от метелики й джмелі, загрозливо знижується. Чому? Здоров’ю бджіл шкодять різні чинники: наприклад, використання в сільському господарстві отруйних інсектицидів і гербіцидів, розповсюдження паразитів або інвазійних видів — таких, що витісняють місцеві види…
А найочевидніші причини зникнення бджіл — це забруднення, недостатні опади і збільшення температури.
Міське бджільництво
Міські бджоли і мед із мікрорайону! Бджільництво на дахах житлових будинків стає дедалі популярнішим. Його мета — захистити популяції бджіл і подбати про їхнє виживання, а також посприяти запиленню парків і садів для відновлення природного середовища в містах. А заразом і поласувати домашнім медом!
Bee Happy
У каталонському містечку Біладаканс бджоли ще й працюють датчиками стану довкілля. У місті вирішили скористатися тим, що бджоли — дуже чутливі комахи, потужний біологічний датчик забруднення. За їхнім пилком, воском і медом можна визначити наявність речовин-забруднювачів.
Вакцина для бджіл
Фінські науковці розробили першу вакцину для бджіл. Вона захищає їх від американського гнильцю — захворювання, яке винищує цілі колонії бджіл. Вакцинацію здійснюють через їстівний цукровий медальйон, який вішають у вулику, щоб його їла бджолина матка.
Їстівний папір
У Польщі створили спеціальний папір, який стає в пригоді бджолам. Він містить глюкозу, і бджоли, куштуючи його, отримують енергію. Крім того, у папір додають насіння фацелії, яке за участі бджіл перетворюється на квіти.
Зупинити кліщів
В Австралії запустили проєкт Purple Hive з виявлення кліща варроа — збудника головного захворювання бджіл. Завдяки технології штучного інтелекту, до якої підключені вулики, кліща виявляють у режимі реального часу. А тоді попереджають про нього інших бджолярів, щоб зупинити поширення паразита.
***
А що як… полагодитите, що ми зламали?
Екосистеми коралових рифів опинилися під величезною загрозою. Хоча корали схожі на рослини, насправді це тварини — колоніальні організми, які складаються з тисяч поліпів. Від них залежить чверть морських біологічних видів. Великий Бар’єрний риф біля узбережжя австралійського штату Квінсленд — найбільший у світі. У ньому живуть 1 500 видів риб і ракоподібних.
Корали дуже чутливі до зростання температури. Від нього вони тимчасово втрачають колір, а якщо потім не можуть відновитися — то й помирають. Крім того, коралам шкодить людське втручання, окислення води, забруднення, надмірний вилов риби. Упродовж геологічної історії Землі вони вимирали щонайменше шість разів — і щоразу відроджувалися. Однак для відновлення корали потребують десятків тисяч років.
Найкращий спосіб запобігти вимиранню коралових рифів — кардинально скоротити викиди парникових газів. Проте науковці шукають і додаткові шляхи для відновлення рифів.
3D-корали
На острові Бонайре в Карибському морі частину рифу заселили штучними коралами, надрукованими на 3D‑принтерах. За розміром, текстурою і кольором вони такі самі, як справжні. У штучні корали вживлюють личинки живих коралів, щоб вони прижилися і почали рости, а тоді опускають їх на дно океану.
Лікувальна музика
Команда науковців з Австралії та Великої Британії досліджує, як можна прискорити відновлення коралових екосистем за допомогою звуку. На мертвих ділянках Великого Бар’єрного рифу встановили гучномовці, які відтворюють звичайні звуки здорових рифів. Ці звуки мають приваблювати риб, щоб ті оселялися в покинутих місцях і відновлювали там колонії.
Ро́боти-захисники
Австралійські науковці створили підводного робота Larval Bot для відновлення коралів. У нього два завдання. По-перше, виявляти інвазійну фауну, яка витісняє місцевих тварин. По-друге, випускати на волю мільйони личинок коралів, вирощених у плавучих розплідниках.
Найкраща книга для формування екомислення у дітей
70 цікавих екологічних проєктів налаштують мислення дітей і дорослих на хвилюл довкілля і, можливо, надихнуть на вигадування нових способів вирішити екологічні проблеми в Україні і світі. Якщо так станеться, людство отримає шанс зберегти планету і власне майбутнє.
Leave a Reply