Діти, що успішно пройшли всі етапи розвитку протягом дорослішання мають більше шансів досягти успіху в житті, аніж занедбані діти, чиїм розвитком ніхто не займався. В цьому причина буму на все розвивальне: ігри, вправи, комп’ютерні програми, застосунки у смартфонах, іграшки та звісно – книги.
Чи існують насправді розвивальні книги та що саме вони розвивають? Чи досить читати дитині розвивальні історії, щоб забезпечити її розвиток?
Розвивальний потенціал книги
Будь-яка книга та читання загалом – розвивають. Що саме і як це працює?
Книга розвиває:
- Уяву. Книга формує образи, скеровує уяву читача. Це не такий швидкий процес, як, наприклад, фільм, читач має нагоду прогнозувати розвиток і фінал історії, уявити емоційний стан чи образ мислення автора.
- Мозок. На відміну від аудіовізуальної інформації, яку можна порівняти з рідкою їжею для мозку, текстовий матеріал є «твердою їжею», для засвоєння якої мозку потрібні якісні нейронні зв’язки. Це один з видів профілактики хвороб мозку.
- Критичне мислення. Події навіть у художніх творах розгортаються за певною внутрішньою логікою, якщо це фантастика – то за логікою вигаданого світу. Читачі це відчувають – свідомо чи несвідомо, розвиваючи свої уявлення про логічне та нелогічне.
- Концентрацію та увагу, без яких неможливо зануритися в текст, встежити за розвитком сюжету.
- Емоції. Читачі завжди ідентифікують себе з головними героями, їхніми переживаннями, отже відчувають емоції та почуття, яких не можуть відчути у власному повсякденному житті.
- Емпатію. Читання допомагає зрозуміти думки та почуття інших людей зсередини. Цей досвід дозволяє краще розуміти людей і враховувати це в спілкуванні.
Окрім цього є дослідження, що читання знижує стрес краще, ніж чашка чаю чи піша прогулянка. Читання – найефективніший серед немедикаментозних засобів лікування депресії – на відміну від телевізора, перегляд якого у 77 % учасників дослідження посилив прояви тривожності.
Отже будь-яка книга розвиває. Але є особливий різновид книг, що називається розвивальною літературою. Що це таке і як працює?
Розвивальні книги: чи завжди це нонфікшн?
Розвивальні книги створені з певною метою, для розвитку певних якостей чи навичок. Часом такі книги дійсно відносяться до нехудожньої літератури, але це не обов’язково, особливо для дітей, які найкраще сприймають інформацію через інтерес, захопливі історії тощо.
Книги для розвитку емоцій
Це один з різновидів розвивальних книг для дітей 3 – 8 років. Йдеться про цікаві історії, часом пригодницькі або казки, сюжет яких побудований навколо певної емоції чи стану.
В гарних книгах для розвитку емоційного інтелекту немає чітко сформульованої «моралі», повчань чи порад. Діти самі, часто підсвідомо, роблять висновки. Або й не роблять, особливо малі діти, але якимсь магічним чином книга впливає на їхню поведінку.
Приклади книг для розвитку емоцій
«Монстрик та його кольори» – сюжет книги побудований навколо дуже милого монстрика, всередині якого часом щось сплутується і змішується, тож він не знає, що відчуває. На щастя в нього є подруга, дівчинка Нуна, яка допоможе розкласти різні почуття по баночках.
Книга розповідає про основні емоції дітям від 2,5 до 6 років і закладає в їхній психіці підвалини емоційного інтелекту.
«Монстрик іде до школи» – продовження улюбленої серії іспанської арттерапевтки Анни Льєнас про Монстрика та дівчинку Нуну. Цього разу маленькі читачі 3 – 6 років разом з Монстриком будуть справлятися зі складними емоціями, пов’язаними з новим етапом життя – походом в садок чи школу.
Серія книжок про відчайдухів – це 8 захопливих пригодницьких історій для дітей 5 – 8 років. Кожна з них присвячена одній з 8 тем:
- пошук креативності;
- страх;
- впевненість у собі;
- гнів;
- ревнощі й заздрість;
- вміння знаходити радість у дрібницях;
- сум – як справлятися з власним сумом та втішати інших;
- важливість і способи домовлятися з однолітками.
«Велика книжка суперсил» – 16 коротеньких історій про дітлахів, що володіють 16-ма суперсилами. Книга проясняє для дітей 5 – 8 років, що таке талант, як його в собі розкрити та розвивати.
Автори книжок для розвитку емоційного інтелекту – як правило спеціалісти з практичним досвідом роботи з дітьми: психотерапевти, арттерапевти, визнані експерти з емоційного інтелекту.
Книги для розвитку емоцій у дітей 3 - 8 років
Книги для розвитку екозвичок та екомислення
В Україні 5 455 офіційних сміттєзвалищ і полігонів загальною площею понад 8500 га. Це більше, ніж невеличка європейська країна Сан-Марино або в 30 перевищує площу Монако.
І це лише офіційна статистика! Кожен, хто хоч раз вибирався останнім часом в ліс, у гори чи на сплав будь-якою українською річкою знає, що в Україні чимало стихійних сміттєзвалищ. Мешканці сіл масово спалюють своє сміття, отруйні частки якого осідають на траві, яку потім їдять кози та корови, виробляючи потім дуже «корисне» молоко.
Тим часом національне законодавство в області захисту довкілля залишається майже без змін, попри наполегливі вимоги екоактивістів та провідних екологічних організацій, таких як «Україна без сміття».
Без змін у свідомості українців, кількість сміттєзвалищ зростатиме в геометричній прогресії, отруюючи воду та повітря, поки країна не почне тонути у власних відходах.
Книги, що в захопливій інтерактивній формі розповідають дітлахам, чому важливо екологічно ставитися до довкілля та пропонують чіткі, зрозумілі та нескладні дії, які можуть виконувати навіть діти дошкільного та молодшого шкільного віку.
Приклади книг для розвитку екомислення
«Справжні монстри: загроза для планети» – неймовірний каталог екологічних загроз, які авторка Марі Ґ. Роде, фанатка давніх міфологій, представила у вигляді міфічних створінь, які загрожують нашій планеті. Ця книжка особливо захоплює хлопців 9 – 12 років, адже це вік героїв, закоханих в історії про лицарів, суперменів та монстрів, з якими вони вступають у бій.
Серія інтерактивних книг «Рятуй Землю» складається з 4 книг, присвячених одній з тем: пластик, папір, вода, переробка. В кожній книзі є 5 інтерактивних колес, які допомагають дітям вже з 4 – 5-річного віку сформувати фундамент екомислення. Також книги навчають читачів розуміти причинно-наслідкові зв’язки.
У книзі «10 ідей для порятунку природи» зібрані нескладні та творчі способи, як діти 5 – 12 років можуть екологічно поводитися вже зараз, не чекаючи, коли виростуть.
Книги «10 ідей для порятунку природи» та серія «Рятуй Землю» видані за підтримки програми Європейського Союзу «Креативна Європа». Це закономірно, адже як найбільша країна Європи, Україна має значний вплив на загальну ситуацію на континенті, що особливо важливо в часи, коли Україна прагне стати частиною європейської сім’ї.
Захопливі книги для розвитку екомислення
Книги для раннього розвитку
Сучасні батьки найчастіше мають 1 – 2 дитини і хочуть якомога більше вкласти в них з самого раннього дитинства, щоб збільшити шанси успішно прожити життя.
При цьому не всі розуміють, які саме дії дорослих мають забезпечити цей «ранній розвиток». Часом доходить до абсурдних речей, коли маленьку дитину перетворюють на дорослого, намагаються прищепити йому навички, до опанування яких її мозок ще не готовий.
Навіть якщо трирічна дитина навчиться читати, грати на музичних інструментах чи говорити кількома мовами, ці навички виснажать її нервову систему, і в подальшому вона з великою імовірністю зіштовхнеться з низкою психологічних, емоційних і навіть соматичних проблем. Саме тому вундеркінди вкрай рідко стають успішними в дорослому житті.
Здоровий ранній розвиток дитини пов’язаний передусім з руховою активністю тіла та розвитком дрібної моторики. Для правильного і гармонійного розвитку малюки мають багато гуляти, повзати, бігати, лазити, чіпати і обмацувати.
А що ж з книгами для раннього розвитку? Вони задіюють дрібну моторику дитини, спонукають її вивчати деталі, маніпулювати пальчиками, сприймати кольори (обов’язково природні, не надто яскраві) тощо.
Приклади книг для раннього розвитку
Креативна та інтерактивна «Абетка» для дітей від першого року життя створена не для вивчення алфавіту! Принаймні не одразу. Більшість елементів в цій книзі мають об’єм: літери та малюнки випуклі й увігнуті, вони дуже цікаво презентовані, наприклад, білі рельєфні елементи на білому тлі, що спонукає малюка обмацувати та досліджувати.
Цю абетку також обожнюють дорослі, адже в ній повно прихованих сенсів і гумору, який діти зможуть оцінити пізніше. Коли маленькі хлопчики й дівчатка виростуть, їм буде цікаво вивчати букви по знайомій з дитинства книзі, яка заграє для неї новими фарбами й відтінками сенсів.
Серія книг для раннього розвитку «Смачного!» та «На прогулянку!» від української авторки Катерини Перконос та ілюстраторки Ірини Рутило. В цих книгах знов бачимо об’ємні елементи, які можна обмацувати, пізнаючи текстури, форми й розвиваючи дрібну моторику.
Окрім цього книги розглядають важливі для дитини теми: види одягу та їжі, основні сімейні ролі, кольори, форми, пори року та типи погоди тощо. Тож читання цих невеличких історій дасть дорослим можливість обговорити з дітьми досить широке коло тем та познайомити з великою кількістю понять.
Книги для раннього розвитку дітей
Як читати розвивальні книги для дітей?
В оточенні книг дитина завжди розвиватиметься краще, ніж без них. Але якщо припустити, що в кожної книги є певний розвивальний потенціал – в одних книг більший, в інших менший – то є й певні дії, які допоможуть цей потенціал розкрити в повній мірі.
Ось 7 порад, як допомогти дитині розвиватися за допомогою книг:
- Оточуйте дитину книгами. Книги у вільному доступі створюють навколо дитини особливу атмосферу та інтерес, який рано чи пізно сприятиме сформуванню навички читання.
- Читайте самі. За статистикою читачами виростають діти батьків, які читають.
- Купуйте книги дітям з найменшого віку і дозволяйте ними маніпулювати. М’яко перешкоджайте спробам пошкодити книгу, але не очікуйте, що після дитини вони залишаться в ідеальному стані. Гра з книгою є частиною формування любові до книг і до читання.
- Читайте дітям з першого року життя відповідні до їхнього віку книги. Вірші та прості історії привчають малюків до милозвучності рідної мови, а голос мами заспокоює.
- Уникайте моралізування на кшталт «ось так треба, а так не потрібно» – дозвольте історії зробити свою роботу всередині дитини, вона має бути непомітною, бо діє підсвідомо, але вона справді ефективна.
- Натомість ставте запитання: «Як ти думаєш?», «А ти помітив (помітила)?», «Скільки, якого кольору?», «Чому, на твою думку?» Запитання допомагають зосередити увагу дитини на історії, наштовхнути її на власні роздуми та висновки – без повчального тону.
- Грайте з дитиною в ігри за мотивами історій улюблених розвивальних книг. Збирайте емоції в баночки разом з Монстриком, шукайте суперсили чи суперскарби тощо. Про ігри по книгах серії про Відчайдухів можна почитати за посиланням.
Книги розвивають. Про це свідчать цитати мудрих людей та сучасні дослідження. Щонайменше читання не зіпсувало жодну людину за всю історію людства. Чим не привід подружитися з книгою?
Leave a Reply