Сучасні підлітки, як і у всі часи, – об’єкт критики дорослих. Вони тільки і знають, що сидіти за комп’ютером, постити щось до Інстаграму і слухати, звісно, ж не таку музику. І не читають, зовсім не читають! Так вважають мало не всі дорослі без винятку. І це цілком закономірно (нам так здається, у всякому разі) – критикувати підростаюче покоління. І може – час від часу – нав’язувати їм свої погляди. Ну зізнайтесь – хто з нас таким не грішив?

Ми розповідаємо дітям про класику, її вплив на формування особистості, але забуваємо, як самі не хотіли її читати. Ми поведемо мову не про подвійні стандарти – аж ніяк. Ми спробуємо переконати вас у тому, що підлітки – читають.

Тому – які ж вони – сучасні книги для підлітків?

Навігація по статті:

Особливості сучасної літератури для підлітків

Сучасні діти мають більше свободи, ніж мали їхні батьки. Це, безумовно, факт. Згідно різноманітних опитувальників, їх цікавлять гостросоціальні теми, стосунки між людьми, питання світобудови, ставлення до самого себе. І література намагається дуже чітко відобразити це. Читаючи якийсь певний твір, ми хочемо – свідомо чи підсвідомо – знайти героя, схожого на нас самих. Тому досить часто підліткова література носить рефлективний характер.

Діти, які тільки стають на непевну стежку дорослішання, хочуть читати про важливе, хочуть бачити перед собою серйозні, соціальні тексти. По суті, книги для підлітків (young adult)  – це ті ж книги для дорослих. Однак у них, на відміну від останніх, ще видно світло в кінці тунелю і є надія на хеппі-енд.

Особливості прози young adult

  1. Цільова аудиторія – звісно, підлітки. Вони – головні герої цієї прози.
  2. Цікаві, яскраві, глибокі і складні персонажі допомагають читачеві краще асоціювати себе з ними. Досвід і переживання головних героїв обов’язково співзвучні реальним хлопцям і дівчатам.
  3. Динамічний і різноплановий сюжет, який по-справжньому захоплює.
  4. Зазвичай такі книги мають інтригуючий початок, напружену дію і фінал, який обов’язково запам’ятається.
  5. Діалоги написані простою мовою, усі описи – доступні і зрозумілі.
  6. Факти передаються надзвичайно точно, без зайвих подробиць.

От, до прикладу, візьмемо цикл книг про Гаррі Поттера. Авторка Джоан Роулінг не просто розповіла нам історію хлопчика, який вижив. Вона дала підліткові набагато більше. Ми дорослішали разом із персонажами, вчилися дружити, переживати труднощі, розуміти, що помилятися може кожен.

Світ магії тісно переплітався із нашим власним, показуючи нам – немає нічого неможливого. Навіть якщо ти магл;)

Діти, що росли разом із Гаррі Поттером, перетворилися на дорослих, які не ставлять під сумнів власні принципи і пріоритети. Що це, як не справжня магія?

Ось це, гадаємо, – основна принада підліткової літератури: можливість побачити себе у героях. Побачити, зрозуміти, здивуватися, задуматись.

Яким жанрам надають перевагу підлітки?

Young adult охоплює багато жанрів і багато тем. Діти люблять читати пригодницьку літературу, детективи, трилери, утопію. Теми  також найрізноманітніші – перше кохання, проблеми гендеру, пошук свого місця у житті, булінг і т.д.

Не дивлячись на таке досить широке різноманіття, таку літературу об’єднує одне – ставка на емоції. Інтенсивність переживань головних героїв часто така ж, як і в юних читачів. І це вирізняє літературу для підлітків з-поміж інших творів.

Яку ж книгу прочитати підлітку?

Видавництво «Каламар» містить окремий розділ, який так і називається – «Книги для підлітків». Там ми зібрали літературу, яка обов’язково знайде відгук у серці юного читача. Хочемо розповісти про деякі з них.

«Пік» Роланда Сміта

Пригодницький роман, написаний американським письменником Роландом Смітом, розповідає нам про життя 14-річного хлопчика на ім’я Пік. Він – руфер із справжнього нью-йоркського лофту. Оповідь починається з того, що Піка спіймали на даху одного з хмарочосів і звинуватили у тому, що останній – причетний до смерті інших руферів. Аби уникнути в’язниці, він їде на Тибет. Тут і починаються справжні пригоди. Як же вийде так, що Пік стане наймолодшим підкорювачем Евересту? Пропонуємо дізнатися особисто.

Логічним продовженням «Піку» є роман «Межа» цього ж автора. Які ж пригоди чекають на Піка цього разу? До якої експедиції він приєднається цього разу і яку вершину підкорить?  Скажемо лише, що події у «Межі» розгортатимуться в Афганістані. Небезпека, ризик, втеча – це і багато іншого чекає на читача у романі.

До речі, «Каламар» пропонує придбати одразу дві книги Роланда Сміта разом за акційною ціною. Обирайте зручний для вас спосіб оплати та доставки. Ми надішлемо вам книжки у будь-який куточок України.

Інтереси підлітків – дуже суперечливі. Вони хочуть здаватися дорослими, однак, у силу віку, вони ще не можуть до кінця зрозуміти усіх складових цієї дорослості. А через це не дуже люблять складних і розлогих описів чого-небудь у книгах. Тому правильна і якісна підліткова література не буде їх містити.

Цим ми завершимо наші розмірковування на тему, залишивши батькам хіба коротеньку тезу для «подумати».

Не нарікайте на свою дитину і її смаки – в літературі, кіно, музиці. Згадуйте себе у ці роки, не зациклюйтесь на помилках і дозволяйте обирати.

І все стане на свої місця!