Підлітковий період – дивовижна і незабутня пора. В цей час ми відкриваємо перед собою багато можливостей. Починаємо повноцінно пізнавати себе та оточуючий світ. Деякі підлітки настільки цим захоплюються, що зовсім забувають про навчання і читання звичайної літератури.

Багато батьків стикаються з тим, що дитина не читає, навіть книжки для підлітків. У цій статті ми розберемо причини такої поведінки та відповімо на питання: “Як мотивувати сучасного підлітка читати”.

Навігація по статті:

Чому підлітки не люблять читати?

Чому підлітки не люблять читати?

Причин того, що підлітки не читають книжки дуже багато. Одна з основних – виснаження через велику кількість шкільної літератури. Чи бачили ви довжину списка книг на літо? 

Вчителі намагаються зібрати найкориснішу та найрозумнішу літературу для своїх учнів. І це чудово, проте часто в цей список потрапляють занадто важкі для підлітків книги — такі не кожен дорослий зможе прочитати. Тому підлітки сприймають читання як щось нудне і необхідне для досягнення гарної оцінки. 

Багатьом з нас у підлітковому віці хотілось гуляти, проводити час з друзями та розважатись. Але зовсім не сидіти над книгами, особливо під час канікул.

Друга причина – велика кількість швидко доступної інформації з цифрових пристроїв: телевізорів, комп’ютерів, смартфонів тощо. Навіщо читати, коли можна знайти вижимку з сюжета в інтернеті? Тому потреба читати книжку швидко відпадає.

Звісно, це лише мала частина причин того, що підлітки не читають. Сюди можна додати відсутність культури читання у родині, емоційні переживання дитини (стрес) та відсутність книг для підлітків вдома. Як з цим всім боротись, ми розповімо далі.

Як мотивувати підлітка читати?

Як мотивувати підлітка читати
  1. Покажіть власний приклад. Не треба очікувати від дитини того, що ви самі не робите. Прослідкуйте за тим, як ви проводите свій вільний час. Якщо після роботи ви приходите додому, їсте та сідаєте дивитись телевізор – те ж саме буде робити і ваша дитина.

    Приділіть більше часу читанню. Не обов’язково повністю відмовлятись від перегляду улюбленого серіалу, але спробуйте додати до свого відпочинку книжку. Таким чином, під час вечері ви зможете розповідати та навіть дискутувати про сюжет з кимось. Є шанс, що підліток теж захоче щось почитати.

  2. Обирайте цікаві для підлітків книжки. Дуже важливо підібрати книгу, яка буде підходити саме для цього віку. Перш за все, вона повинна бути з динамічним сюжетом. Як наприклад, книга “Пік”. Історія про руфера з Нью-Йорку. Поліція спіймала його на даху хмарочоса та звинуватила у причетності до смерті інших руферів. Щоб уникнути в’язниці, він приймає пропозицію свого батька і відправляється в Тибет на підкорення Евересту.

    Не важливо, який жанр літератури буде читати ваша дитина. Це може бути романтична історія кохання, через яку хочеться плакати. Чи палкий бойовик, де герой ухиляється від пострілів таємних агентів.  Головне, щоб підліток робив це із задоволенням.

  3. Розмовляйте про книги. Не потрібно приділяти час обговоренню сюжетної лінії кожного персонажа. Родина – не читацький гурток. Проте ви можете мимохідь вставляти веселі цитати з книг чи порівнювати когось з улюбленим персонажем. Так ви зможете мотивувати підлітка прочитати це літературне творіння.

  4. Читайте разом. Візьміть одну з книг для підлітків та почніть читати її по черзі, ніби змагаючись між собою. Краще всього, мати два примірника, щоб читати книгу одночасно. Це чудова традиція, яка не тільки мотивуватиме підлітка читати, а й зміцнить зв’язок між батьками і дитиною.

  5. Даруйте книжки. Але не обирайте те, що подобається лише вам. Спочатку дізнайтесь, які фільми підліток любить дивитись, які історії слухати чи які книжки він вже прочитав. Наприклад, якщо дитині сподобалась історія про руфера, який відправився підкорювати Еверест, то ви можете подарувати другу частину цієї книги, під назвою “Межа”. Таким чином, ви точно вгадаєте з подарунком.

Чого не можна робити?

Найголовніше – ніколи не змушуйте підлітка читати, якщо він цього не хоче. Це може відбити бажання навіть тримати книгу в руках. Спробуйте розібратись у ситуації. Можливо, ця книжка занадто важка для нього. Якщо це так, то запропонуйте інші варіанти. 

Не зліться на дитину, якщо вона не хоче читати літературу, яку задали на літо. Можливо, вона дійсно занадто нудна для нього. Ми радимо взяти список літератури та обрати книгу, яку він сам хоче. Якщо такої не буде, то спробуйте зацікавити його за допомогою відеоогляду книги. Часто буває, що після цього підліток хоче прочитати її.

Чого не можна робити?

Пам’ятайте, що підлітковий вік – це час протиріч та вируючих гормонів. Тому до дитини треба ставитись з повагою та розумінням. Допомагайте їй розвиватись, не заважаючи і не диктуючи власні правила. Настав час, коли вам треба дати їй простір для власних помилок.