У Хорватії існує велика мережа бібліотек, що включає одну національну бібліотеку, 200 публічних, понад 1 тисячу шкільних і 6 університетських. Національна бібліотека в Загребі – перша національна бібліотека Хорватії, яка була заснована в 1607 році. У ній зберігається понад 3 мільйони найменувань, у тому числі й рукописні книги Х століття, твори аудіовізуального мистецтва та графіка.

Тут працює онлайн-сервіс «Спитай у бібліотекаря», через який здійснюється взаємодія бібліотек на національному і міжнародному рівнях. Проводяться освітні програми для користувачів бібліотек, щотижневі воркшопи та презентації, туристичні екскурсії по Національній бібліотеці (понад 1 тисячу туристів щороку), програми для студентів і представників інших бібліотек. Працюють тематичні портали та віртуальні виставки, портал старих хорватських газет і журналів.

У Словенії працює 251 бібліотека, з них 82 – академічні. Після отримання диплому студенти також отримують і фінансування від Дослідницької асоціації як гостьові студенти. Вони підписують довгострокові контракти з університетами на здійснення досліджень та забезпечуються потрібними грантами. Понад 5 тисяч молодих дослідників здійснюють пошук інформації та наукових джерел, шукають посилання в статтях і книжках словенських бібліотек.

У Словенії багато корисних бібліотечних сервісів. Служба «UM.NIK» забезпечує одночасний пошук електронних і друкованих джерел, доступ до повних текстів та інформації про бібліотечні джерела. Сервіс «DKUM» – це об’єднаний доступ до електронних інформаційних джерел і докторських дисертацій. «BASE» – доступ до академічних документів дослідницьких інституцій.
В бібліотеках Румунії проходять зустрічі читачів, які хочуть поділитись своєю поетичною та прозовою творчістю. Щорічний фестиваль видавців і книжковий ярмарок Axes Libre пропонує великий вибір дитячої літератури й новинок, якими можна поповнити свою книжкову колекцію. Бібліотеки здійснюють такі інноваційні проекти, як: «Бізнес для нас» – програма, яка допомагає підвищити свою конкурентоспроможність і розпочати власний бізнес; Сервіс «40+ – активний, інформований, конкурентоспроможний» – комп’ютерний курс для користувачів-початківців, яким більше, ніж 50-ти років. Організація «Літня бібліотека» ініціює роботу літературних кафе в паркових зонах, а також майстер-класів з фотографії, організовує різноманітні освітні програми. Одна з найуспішніших таких програм «Попереджені – значить захищені», яка присвячена сексуальній освіті підлітків 14-18 років. Вона полегшує доступ до інформації та поширює знання про сексуальне здоров’я.

Якщо говорити загалом про європейські бібліотечні тренди, то в Німеччині бібліотека – популярне місце зустрічей і неформального спілкування. В Штутгарті будівля бібліотеки схожа на відомий нам з дитинства Кубик Рубіка. В ній постійно відбуваються записи рекламних кампаній та модні фотосесії. Там зберігається графіка, колажі та твори сучасних фотографів. Бібліотеки Великобританії – це також місце неформального спілкування молоді. Раніше 70% простору там займали книжки, а тепер – відвідувачі. У Великобританії читацький квиток можна отримати через Інтернет. 60% жителів країни мають читацькі квитки, і бібліотек там більше, ніж «Макдональдсів».

У Фінляндії працює єдина мережа бібліотек, в межах якої книгу можна взяти в одній бібліотеці, а подовжити термін користування в іншій. Інформацію про нові надходження можна отримувати електронною поштою або на мобільний телефон.