Сучасним дітям доведеться зіштовхнутися з непростим вибором: продовжувати діяти, як зручніше і простіше чи рятувати природу від наслідків короткозорості попередніх поколінь. Ми віримо, що наші мудрі та сильні діти впораються з цим викликом, і планета віддячить їм красою і життям. Але самі по собі діти не навчаться мислити й діяти на користь природи – це відповідальність дорослих.

Захист довкілля – не дитяча справа?

Існує думка, що діти мають насолоджуватися дитинством, поки дорослі вирішуватимуть проблеми, які самі й заподіяли. Нібито діти мають спершу вирости, а вже потім починати турбуватися про довкілля, адже дитинство – не час для турбот.

Команда видавництва «Каламар» вже 10 років видає книги, на яких виростають відповідальні особистості. Але ці книги надзвичайно цікаві, адже дитинство – для пригод, віри в дива й суперсили!

В 2024 році за підтримки програми ЄС «Креативна Європа» видавництво «Каламар» видало книгу, яка в захопливій формі формуватиме екомислення та екозвички у дітей вже з 5-річного віку. Це книга «10 ідей для порятунку природи».

Закладені у дитинстві навички стануть частиною характеру людини. Отже корисна книга у подарунок – запорука розвитку гармонійної та дбайливої особистості.

3 ідеї для порятунку природи

Книга «10 ідей для порятунку природи» підкаже дітям 5 – 12 років (а також їхнім батькам, в чиєму дитинстві таких книг не було), навіть якщо ти ще дитина – тобі чимало під силу! Книга містить десятки екологічних лайфгаків та ідей, які легко втілити у повсякденному житті.

Ідея 1. Сортуй сміття

Сортування сміття здається надто очевидним рішенням, аби бути новою ідеєю. Втім, це абсолютно необхідний крок, якщо ми хочемо зберегти планету.

Кожна людина виробляє за рік приблизно 940 кілограмів сміття. Населення Землі на початку 2025 року перетнуло межу 8 мільярдів. Якщо усе це сміття опиниться на сміттєвих полігонах, скільки часу знадобиться, аби ціла планета перетворилася на велетенський смітник?

Сортувати сміття не складно, це звичайна навичка, як чистити зуби чи займатися фізичною активністю – не те, щоб зовсім не потребувало зусиль, але коли звичка стає рутиною, вона навіть починає приносити задоволення.

Книга «10 ідей для порятунку природи» розповість дітлахам, для чого необхідне сортування сміття і допоможе зробити перші кроки на цьому шляху.

Ідея 2. Берегти речі (свідоме споживання)

За статистикою 99 % усього, що людина купує, опиняється на смітнику протягом 6 місяців! Ця статистика вражає і демонструє, наскільки сучасні люди звикли користуватися неякісними, одноразовими речами, наскільки залежними стали від емоцій, які дарує споживацтво.

Якщо ми хочемо зберегти природу, маємо прищепити дітям кардинально інші цінності збереження того, що є, користування якісним і довговічним на противагу одноразовому.

В книзі є розділ, присвячений свідомому споживанню. Маленькі читачі дізнаються, для чого треба прагнути користуватися речами якомога довше та що робити з тим, що вже набридло або геть втратило гарний вигляд.

Споживацтво пов’язують з несвідомим, реактивним ставленням до життя, адже немає нічого простішого, ніж викинути на смітник непотрібну річ і купити натомість нову. На противагу споживацтву свідоме споживання пов’язане з творчим підходом до життя. Коли людина замислюється, що зробити з речами, які її більше не тішать, їй в голову можуть прийти неочікувані ідеї!

Ідея 3. Заощаджувати воду

Пра-прародичі сучасних дітей мали докласти зусиль, аби отримати різні ресурси. Воду треба було наносити з джерела чи річки, взимку ще треба було розбити кригу. Звісно ставлення до ресурсів було більш обачним, ніж тепер, коли вода тече, варто зробити невеликий рух пальцями.

Сучасні люди багатші, ніж їхні предки, наше життя суттєво простіше. І це чудово! Однак ми маємо пам’ятати, що на Землі відносно невелика кількість прісної води, яка до того ж постійно зменшується внаслідок різних факторів. Ми маємо пам’ятати про інших людей, які живуть у посушливих регіонах планети й вода їм дістається геть не так просто, як нам. З поваги до них теж варто берегти воду, адже це так просто – закрити кран, коли не користуєшся водою під час чищення зубів чи в душі.

 

Книга «10 ідей для порятунку природи» розповість дітям, навіщо, а головне як, берегти бджіл, чому варто надавати перевагу місцевим продуктам, чому не варто викидати їжу у смітник, як поважати тварин, навіщо берегти енергію та багато інших екоцікавинок. Ця інформація закладе підґрунтя екологічного мислення українських дітей, які виростуть відповідальними дорослими, здатними врятувати природу.