Як ви дізналися, звідки беруться діти? Якою була ваша перша інформація про секс? Чи говорили з вами батьки «про це» і у якому віці? Якою була ваша перша реакція? Як, на вашу думку, це на вас вплинуло?

Навесні 2023 року нарешті вийшла українською мовою довгоочікувана книга британської авторки Рейчел Грінер. Це одна з тих книг, видавати які в Україні «Каламар» вважає своєю місією та обов’язком.

Засновниця видавництва, Оля Попович, та уся команда щиро вірять, що українці, які зростатимуть на таких книгах, творитимуть те ідеальне українське суспільство, до якого ми ідемо останні десятиліття.

Про що книга

«Звідки беруться діти» – яскрава, гарно та щедро ілюстрована дитяча книга про важливе на 32 сторінки. Вона адресована дітям від 5 років і рекомендована для спільного читання з дорослими.

Це видання є інструментом допомоги батькам, які хочуть правильно відповідати дітям про те, звідки вони з’явилися на світ та взагалі про питання сексу і фізіології.

Книга абсолютно і в усіх сенсах сучасна. Що це означає?

Чесність та відвертість

Сучасні методи виховання спираються на переконання, що діти розумні і здатні зрозуміти геть усе, навіть складні фізіологічні процеси, якщо пояснити їх на рівні їхніх вікових можливостей.

На першому ж розвороті авторка розвінчує деякі міфи про появу дітей, за допомогою яких батьки воліли відповідати на запитання «А звідки я взявся?» Ці міфи мало того, що не дають дитині адекватної інформації про світ навколо, але й підривають довіру до батьків, як до чесного і авторитетного джерела інформації.

Чимало дітей вже мають сучасних батьків, і їм буде дивно дізнаватися, що дорослі можуть вигадувати такі історії замість щирої відповіді на просте і логічне запитання.

Далі авторка переходить до відмінностей між хлопцями і дівчатами, які згодом виростуть у дорослих чоловіків та жінок, які при бажанні зможуть зачати дитину. Варто відмітити неймовірну роботу ілюстраторки Клер Оуен, яка змогла показати процес зачаття дитини з одного боку відверто, а з іншого – делікатно і обережно.

Чи потрібна така відвертість у питаннях фізіології досить малим дітям, яким ще далеко до повного розуміння, що таке секс?

Авторка книги впевнена, що так, і команда видавництва «Каламар» в цьому з нею солідарна.

  1. Приховування, замовчування, мінімальний сором чи розгубленість батьків стане для дитини сигналом, що з темою фізіології та сексу щось не так, що вона є забороненою. Відповідно джерелом інформації стануть не батьки, а інші джерела.
  2. Друга причина логічно витікає з першої: діти, які не можуть відверто поговорити з батьками про секс, бо відчувають, що для батьків ця тема табуйована, викликає ніяковість, – менш захищені в питаннях сексуальної безпеки.
  3. П’ятирічні діти готові сприймати інформацію про секс «з чистого листа» – рівно так, як її викладуть батьки за допомогою «правильних» книжок. Адже діти не мають нашарувань негативного досвіду і ще не розуміють, що не так з інформацією про секс.
  4. Діти, які бачили в гарній книзі, що таке секс, які знають про нього від батьків, інакше сприйматимуть інформацію від однолітків, старших друзів, навіть з порнографічних роликів в інтернеті – через призму достовірної інформації.

 

Толерантність

В загальному розумінні слово «толерантність» означає «припустиме відхилення» – скільки відмінностей, несхожостей на себе кожна окрема людина готова вмістити у свою свідомість і «дозволити» їм існувати.

Толерантність – це здатність з гідністю приймати іншу особистість, явище чи подію, терпіння, терпимість. Здатність витримувати факт, що інші люди мають інші переконання, ведуть інший спосіб життя, не розділяють твої цінності. Спроможність до базової поваги будь-якої іншої особистості.

Як виховати у дитині толерантність? Змалку показувати весь спектр людських стосунків, різне ставлення до життя. Демонструвати повагу до людей з різним кольором шкіри, релігійними переконаннями, різними партнерськими взаєминами.

На сторінках книги «Звідки беруться діти» є ЛГБТ-сім’ї, міжнаціональні, неповні сім’ї, ті, в яких дітей виховують лише жінки (мама та бабуся) та інші варіанти.

Для чого виховувати у дітях толерантність? З кожним роком українське суспільство стає все більш різноманітним. Асимілюють представники інших рас та етносів, зростає кількість людей, що отримали тілесні поранення у війні з росією. Діти бачитимуть все більше «інакшості» в інших людях.

Різноманітність – ознака вільних суспільств на відміну від авторитарних диктатур, де люди змушені приховувати свої особливості, втікати чи переховуватися. Відповідно толерантність – спосіб жити у вільному суспільстві, яке ми бажаємо своїм дітям і своїй країні.

Сучасне суспільство повинно бути інклюзивним

Одна з ознак розвиненого сучасного суспільства – це «видимість» людей з інвалідністю. Якщо в суспільстві комфортно і добре почуваються найбільш вразливі люди, отже в такому суспільстві добре кожному.

Один з факторів, що підвищують видимість – готовність суспільства комунікувати з такими людьми. Тому дуже важливо, щоб діти бачили людей на візках (як одну з найбільш помітних категорій людей з інвалідністю) на сторінках своїх книжок. Клер Оуен та Рейчел Грінер створили інклюзивну книгу, адже діти з’являються зокрема й у людей з інвалідністю.

Широкий погляд на тему

Діти дізнаються про різні аспекти зачаття і народження дітей:

  • зачаття в лабораторії поза тілом людини, яка виношуватиме ембріон;
  • сурогатне материнство;
  • спостереження за розвитком плоду за допомогою УЗД-досліджень;
  • викидень;
  • народження за допомогою кесарського розтину;
  • догляд за передчасно народженими дітьми.

Усі ці теми розкриті дуже просто, на рівні, зрозумілому навіть п’ятирічним дітям. Дитина зрозуміє основні аспекти народження дітей і ця тема навряд чи колись асоціюватиметься в неї з соромом, таємницею дорослих людей, чимось геть незрозумілим.

Співпраця видавництв Nosy Crow та «Каламар»

Видавництво «Каламар» вже не вперше купує права на книги британського видавництва Nosy Crow («Цікава ворона»). Цікавість, винесена у назву видавництва, є однією з ключових якостей, яку розвивають і на яку спираються британські колеги.

Вони видають неймовірні, дуже гарно і сучасно ілюстровані енциклопедії, щоби задовольнити цікавість дітлахів. Видавництво «Каламар» вже переклало українською кілька з них: «На старт, увага… Золото!», «Усе, що ти знаєш про динозаврів, – неправда!», а також декілька книжкових серій та історій для дітей.

Наразі іде робота над іще одним надзвичайно крутим проєктом, у який «Каламар» встрибнув без вагань попри високу вартість прав на цю книгу. Адже вона неймовірно крута! А ще «Каламар» не просто перекладе і видасть цю книгу для українського читача, а й стане співавтором одного з розворотів. Поява цієї книжки про ключові технологічні винаходи людства українською мовою запланована на весну 2024 року.

Книгу «Звідки беруться діти» також вперше видали Nosy Crow. Коли Оля Попович побачила її на книжковому фестивалі у Франкфурті, то одразу зрозуміла, що «Каламар» має видати цю книгу українською мовою. «Звідки беруться діти» – книга для виховання сучасних дітей, які зможуть ставитися до інших людей з повагою, незалежно від їхнього походження, сім’ї, способу народження.