Домовлятися складно усім, навіть розумним дорослим з багатим досвідом вдалих компромісів і розумінням, що буває, коли є тільки дві думки: твоя і невірна. То що казати про дітей, в яких розвиток лімбічної системи (емоції) стрімко випереджує формування префронтальної кори (здатність контролювати емоції).

Один з найбільш вдалих способів навчити малюків домовлятися – алегорії, історії, які діти мимоволі перекладатимуть на себе і вбудовуватимуть у свій життєвий досвід. Саме таку історію написала експертка з емоційного інтелекту Ельса Пунсет, а українською мовою видало видавництво «Каламар».

Секрети успіху пригоди на маяку

Це вже третя книжка серії про відчайдухів українською мовою тож можна з впевненістю сказати, що дітлахи від 4 – 5 років чекають кожну наступну книжку з усе більшим нетерпінням. В чому секрети успіху цієї серії?

Пригода! Малюки обожнюють придибенції, історії, веселі приключки та події. Дитину можна зацікавити будь-чим, якщо додати трішечки авантюри. Ельса Пунсет прекрасно розуміється на дитячій психології, тож використовує цікавість малюків в повній мірі.

Врахування вікових особливостей. Книга розрахована на дітей 5 – 8 років плюс невеличкий люфт через індивідуальні особливості та інтереси. Історія чітко поцілила в інтереси цього віку, в ній немає нічого занадто складного чи хитромудрого. Авторка ніби наголошує, що пригода – це не щось неабияке – вона чекає просто за рогом.

Чітка мета. Будь-яка книга чогось вчить, навіть якщо автор має на меті просто розважити – книжки так влаштовані. Серія про відчайдухів спеціально створена, щоб змінювати дітей – допомагати їм володарювати над своїми страхами чи гнівом, ставати впевненішими в собі, домовлятися. Ельса Пунсет досконало володіє інструментами, щоб вчити емоційній грамотності дорослих і дітей.

Свіжі ідеї і корисні лайфхаки. Діти дізнаються чимало цікавого!

  • наприклад, секрет від Алексії, як заснути, коли не спиться після денних хвилювань;
  • чи мудрість про формування емоційного інтелекту від Флорестан: «У світі емоцій слід навчатися не на чужих поясненнях, а на власних почуттях і відкриттях»;
  • що інколи люди керують, бо такий їхній талант і в критичних ситуаціях він дуже корисний;
  • та звісно ж традиційна методичка для батьків в кінці – «фішка» усіх відчайдухів – з корисними порадами та матеріалом для роздумів.

Атмосфера. Найбільший вклад в особливий дух книги належить ілюстраторці, «тій самій» Росіо Боніллі, яка вміє створювати настрій як ніхто інший. Авторка теж не пасла задніх: історія сповнена милих подробиць, на кшталт містечка, в якому у вулиць немає назв, зате є назви в будинків чи «тимчасово відсутніх» зубів нової головної героїні – Рибки, кузинки Тасі та Алексії.

Домовляймося, бо ми того варті

Психологи визначили, що вміння домовлятися (кооперуватися, доходити спільного знаменника) – одне з ключових вмінь щасливої людини. В ході найдовшого на сьогодні психологічного дослідження, яке тривало 75 років, вчені шукали відповідь на питання, що ж робить людину щасливою.

Для дослідження відібрали дві групи чоловіків – до однієї увійшла золота молодь з числа випускників Гарварда, до другої – юнаки з найбідніших районів Бостона. Хлопці пройшли співбесіду і медичне обстеження, а потім психологи спостерігали за їхньою долею протягом усього життя.

Вони намагалися дослідити усі фактори, що впливають на суб’єктивне відчуття щастя і зробили висновок, який виглядає банальним, але тільки на найперший погляд. З’ясувалося, що щасливими людей роблять хороші стосунки – з сім’єю, колегами, дітьми, партнерами, друзями. Без цієї необхідної умови статки чи досягнення не приносили піддослідним відчуття глибокого внутрішнього задоволення.

А що є запорукою гарних стосунків, як не вміння домовлятися? Знаходити компроміси і рішення, що влаштовують кожного? Вміння приймати людей з усією їхньою недосконалістю?

 

Саме цьому вчить книга «Відчайдухи і пригода на маяку», а отже – вмінню бути щасливими. Ця книга – в самому прямому сенсі є найкращим подарунком майбутнім щасливим людям.