Навігація по статті:

Екологія — це наука про довкілля. А точніше, це наука, що вивчає взаємодію між організмами та навколишнім середовищем. Саме завдяки вченим, що досліджували світ десятиліттями ми маємо уявлення про нашу планету.

Термін “екологія” ввів у загальний вжиток німецький біолог Ернст Геккель у 1866 році. З тих самих пір людство почало ставитись до неї як до окремої науки.

У сучасному світі ця наука посідає значне місце у житті кожного. Читаючи різні енциклопедії та книги про екологію, ми збагачуємось знаннями про світ у якому живемо та про те як його зберегти.

Як пояснити дитині, що таке екологія?

child in the garden (ecology)

Кожен день ми вивчаємо себе та оточуючий нас світ. Для маленької дитини, все навколо – цікаве та дивовижне. Кожен звук, дотик чи запах сприяє нашому розвитку. Адже, ми починаємо вчитись з того самого дня, коли народились.

У малому віці ми дуже швидко засвоюємо знання. Ви помічали, як легко п’ятирічна дитина може розуміти одразу декілька мов, лише дивлячись мультфільми? Дорослому про таке тільки мріяти. Саме тому, дуже важливо надати дитині правильні базові знання.
Разом з “базовим” набором вмінь, у вигляді читання та писання, дитині необхідно додатково розповідати про оточуючий світ. Причому, на відміну від читання, знання про екологію будуть засвоюватись значно легше.

Проте, для того щоб дитина вас слухала, потрібно її зацікавити. Почати розповідати цікаві історії про життя в ставочку чи саду. Гарним прикладом буде книга: “Як допомогти їжаку та захистити білого ведмедя”. В ній розповідається про 13 середовищ існування: озера, річки, пустелі, ліси, гори тощо. Книжка наповнена різними фактами про життя тварин. Крім цього, дитині дають безліч креативних способів того, як допомогти природі.

Важливо не тільки читати дитині книги по екології, а й самому розповідати про її важливість для нас. Відкрито демонструвати, як звичайний житель міста взаємодіє з довкіллям і які наслідки це має. Тому потрібно запастись не тільки дитячими книгами по екології, а й наочними та відео матеріалами.

Не забувайте звертати увагу на вік дитини, оскільки книжки по екології для дітей раннього віку будуть зовсім не цікавими дітям шкільного віку. Адже, сам формат розповіді і деталізація буде інша.

Як розповісти про екологію дітям 3 років

children read

Дітям такого раннього віку важко зосереджуватись на чомусь одному. Тому не треба торкатись важливих екологічних проблем, зачекайте поки ваша дитина підросте (хоча б до 5 років).

Почніть з казок на ніч. Спробуйте вигадувати історії, що дуже тісно пов’язані з екологією. Наприклад, однієї ночі розкажіть про рибку у ставку, а наступної – про ведмедя в лісі. Не забуваючи при цьому описувати навколишній світ головного героя. Так дитина швидко запам’ятає де живуть різні тварини.

Якщо ж ви не можете вигадати якусь цікаву історію, то зверніться до книг про екологію для дітей раннього віку. В них ви швидко знайдете захоплюючу історію.

Як розповісти про екологію дітям 4-5 років

Розмовляти про екологію з дітьми 4-5 років вже значно цікавіше. Будьте готові до того, що вам будуть влаштовувати часті “питання – відповідь” сеанси. Гуляючи по парку вас будуть запитувати, а що це залізло на дерево, а чому небо блакитне чи що таке хижаки. Ваша задача не губитися і шукати відповідь на поставлене запитання. І якщо ви не знаєте, шукати її разом (наприклад, знайти відео в інтернеті).

В цьому ж віці з дитиною можна починати говорити про проблеми людства, починаючи зі сміття. Разом з цим, на власному прикладі показувати як правильно його сортувати. Почніть з основних видів сортування: скло, папір, органіка та пластик. І з часом деталізуйте його. Адже дитині буде важко одразу все запам’ятати.

Як розповісти про екологію дітям 6-7 років

З дітьми шкільного віку розмовляти про екологію трохи важче, адже в їхньому житті відбуваються значні зміни. Вони вступають до школи та знайомляться з багатьма іншими дітьми. Тому тут на допомогу вам прийдуть книжки та відео.

У цьому віці можна трохи детальніше зануритись у екологічні проблеми людства. В цьому вам допоможе книжка: “Справжні монстри”. Вона ідеально підійде дітям 6-7 років. Екологічні проблеми в книзі зображуються у вигляді монстрів, яких вам потрібно подолати.

Подібних книг про екологію чимало, тому закінчивши одну ви можете сміливо купувати іншу. Таким чином, ваша дитина не тільки дізнається багато цікавого про екологію, а й підтягне навик читання.

Але пам’ятайте, до кожної дитини слід шукати індивідуальний підхід. Трапляється таке, що дитина не любить читати і ій хочеться лише грати. Не змушуйте її. Краще пограйте з нею, вигадавши гру, яка допоможе пізнати навколишній світ.

Як розповісти дитині про екологічні проблеми?

planet first (ecology)

Головна наша місія — створити соціум, який буде жити в гармонії з природою. Тому в першу чергу слід навчити наших дітей усвідомлювати власну відповідальність за навколишній світ й зрозуміти це самим. А це можна зробити декількома способами:

  • Провести бесіду з дитиною

    Пояснити, що попри те, що одночасно в світі живе неймовірно велика кількість людей, вклад в довкілля кожного не втрачає своєї значущості на загальному фоні. Що кожна наша необережна дія чи несвідоме ставлення до природних ресурсів можуть завдати непоправної шкоди навколишньому середовищу.

    Починати інформування слід якомога раніше. Не обов’язково перетворювати таку бесіду на нудну лекцію. Розмовляти з дитиною на тему довкілля дуже зручно на прогулянці, на пікніку та у подорожах. Це не потребує від вас додаткових зусиль і буде актуальним як для дітей раннього, так і шкільного віку. Найголовніше, підкріплювати слова діями. Тобто показувати відповідальне ставлення до природи на власному прикладі.

    Розкажіть цікаві факти про екологію дітям. Наприклад про те, що дуже багато дерев в цьому лісі виросло завдяки тому, що якась білочка забула де заховала жолудь. Якщо дитина вже читала книжки по екології, то ваша прогулянка буде значно ефективнішою. Таким чином ви зможете перевірити знання дитини та зрозуміти її ставлення до навколишнього середовища.

  • Читати книги про екологію для дітей

    Такого роду книги показують дітям казкову красу світу навколо нас. Вони розповідають про те, чого робити не варто, відповідаючи на питання “чому?”.

    Також в книжках про екологію пропонуються завдання для дітей і батьків в ігровій формі. Наприклад, місія по сортуванню сміття чи пошуку контейнера для нього. Вони допомагають привчити дітей до порядку. З часом можна ускладнювати завдання, шукаючи не просто смітник, а контейнер для конкретного типу відходів.

  • Вигадувати екологічні ігри

    Крім читання дитячих книг про екологію і виконання вправ звідти, потрібно зробити екологічні ігри частиною вашого життя. Спробуйте вигадувати способи пояснити дитині, чому треба економити електроенергію та воду. І підкріплювати слова практикою.

    Так, наприклад, можна показати скільки води виллється за той час, доки вона чистить зуби. Беремо глибоку тару чи відро і підставляємо під кран, поки дитина вмивається. Таким чином ми продемонструємо кількість води, витрачену дарма.
    Пам’ятайте, що дитині потрібно пояснювати, чому ви робите саме так та відповідати на її питання. Адже спілкування — найважливіше для дітей.

  • Робіть цікаві крафтові речі

    Саморобки з пластикових пляшок або старих журналів – один із способів реалізувати творчий потенціал. Покажіть дитині, що не обов’язково одразу відправляти пластикову пляшку у смітник, адже з неї можна зробити щось цікаве. В інтернеті багато ідей для подібних виробів. Долучайтеся всією родиною та зробіть спільне дозвілля корисним для довкілля.

Пам’ятайте, що найголовніше – це розмовляти з дитиною, та не перенапружувати її інформацією. Дитина повинна полюбити світ в якому вона росте, адже тоді вона щиро захоче, щоб він був чистим та чарівним.

Цікаві відповіді на запитання про екологію для дітей

  1. Чому океан синій?

    Багато хто стверджує, що він має такий колір через те, що в ньому віддзеркалюється небо, проте це не так. Синім він стає завдяки тому, як він поглинає світло. Вода поглинає довгохвильові кольори на червоному кінці спектру, а також короткохвильове світло, у тому числі фіолетовий колір. Тому ми бачимо те, що залишилось, а саме синій колір.

  2. Чи бачать кроти?

    Так, але дуже погано. Вони бачать лише світло та рух. А для того щоб орієнтуватися в просторі вони використовують сенсори руху та запаху на кінчику носа.

  3. У кого найгостріший нічний зір?

    Ні, не у кішки чи сови. А у американського таргана (!). Друге місце з гордістю посідають бджоли-теслярі, які навіть можуть літати хмарними ночами.

  4. Чому хвилясті папуги такі різнокольорові?

    Ці папуги родом з Австралії. Там їх можна зустріти переважно на евкаліптах і акціях. А таке пір’я дозволяє їм зливатися з листям, тому побачити їх дуже важко.

  5. Що таке “молочне море”?

    Це ділянка в океані, яка здатна світитись. Чому так відбувається досі невідомо, але найголовніша теорія свідчить, що причиною може бути життєдіяльність люмінесцентних бактерій.