У 2019 році міжнародна організація USAID-Internews провела дослідження, результати якого бентежать. Майже 60 % українців віком від 18 до 65 років не послуговуються критичним мисленням при оцінці інформації. 11 % успішно відрізняють фейки від фактів. При цьому 65 % вважають, що вміють відрізняти неправдиву інформацію в медіа.

Дослідження мало назву «Ставлення населення до ЗМІ та споживання різних типів медіа». В ньому взяли участь близько 4 тис. українців. Похибка не перевищує 2,5 %.

Що таке критичне мислення, яке його значення та користь? Що втрачає людина, яка не володіє критичним мисленням? Як навчити дітей мислити критично?

Що таке критичне мислення?

Словосполучення «критичне мислення» з давньогрецької означає «мистецтво аналізувати».

Тобто критичне мислення – це здатність приймати незалежні рішення. Від зворотного «некритичне мислення» приводить до залежних, тобто необ’єктивних рішень.

Від чого залежать необ’єктивні рішення?

  • Від емоцій. Люди схильні вірити тому, що їх зачепило: викликало обурення, жалість, захоплення тощо.
  • Від вправності маніпуляторів. Шахраї чи солдати інформаційного фронту (пропагандисти, працівники ботоферм) постійно вдосконалюють вплив на думки споживачів інформації.
  • Від світогляду конкретної людини. Прагнення підтвердити власну картину світу і небажання її змінювати призводить до помилок у трактуванні фактів.
  • Від психологічних якостей особистості, зокрема від гнучкості. З віком більшість людей втрачають гнучкість і здатність змінювати точку зору. Втім, гнучкість можна розвивати і підтримувати в тонусі.
  • Від освіти. Завдання сучасної школи – навчити дітей мислити і аналізувати інформацію, а не заучувати факти і правила. Чи справляється з ним школа ваших дітей?

Проблеми з критичним мисленням є не лише в Україні. Про це свідчить хвиля демократичних виборів у світі, що привели до влади популістів, які підвищують рейтинг відверто нереалістичними обіцянками та емоційними випадами в бік опонентів.

Сучасний світ є інформаційним, тож особливо потребує розумних, здатних до критичного мислення, а не просто раціональних людей.

Дослідження критичного мислення українців USAID-Internews

Дослідження «Ставлення населення до ЗМІ та споживання різних типів медіа», яке в 2019 році провела USAID-Internews проходило за методом фокус-груп. Учасникам показували три новини і просили визначити серед них фейки.

Впоралися з завданням 11 % учасників дослідження, 68 % зробили одну чи дві помилки, а 22 % не дали жодної вірної відповіді.

Експериментатори також опитали учасників експерименту. 65 % з них стверджували, що вміють відрізняти правдиву інформацію в ЗМІ від фейків, 35 % вважають, що не вміють цього робити. Більш, ніж половина учасників експерименту не вважають проблему фейків у ЗМІ актуальною.

Отже, дослідження показало, що майже 60 % українців споживають інформацію не критично, а довіряють звичним джерелам або оцінюють новини інтуїтивно. Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року воєнні дії проти України ведуться не лише в географічному просторі, а й в інформаційному полі.

За допомогою неправдивої або викривленої інформації окупанти впливають на українців:

  • формують спотворену картину реальності;
  • впливають на емоційний стан українців та їхнє сприйняття подій;
  • змушують реагувати потрібним ворогу чином.

Як навчити дітей мислити критично?

Критичне мислення у дітей починають формувати в молодшому шкільному віці – після шести років. Для цього існують різні техніки і можливості, більшість з них батьки можуть використовувати у повсякденному житті.

Створюйте умови для гри

Будь-яка гра розвиває загальне мислення і творчі здібності дитини. Коли малюки маніпулюють предметами, складають конструктор чи пазли, шукають відмінності чи схожі риси – вони розвивають загальне мислення, яке стане фундаментом для нарощування мислення вищого порядку – критичного.

This image has an empty alt attribute; its file name is img_2810-1-1024x683.jpg

Коли дитині не вдається вирішити певне завдання, попросіть її описати мисленнєвий процес, та запишіть за нею його основні етапи.

Ще один варіант для проговорення вголос «що буде, якщо». Спробуйте таким чином дати дитині обміркувати різні варіанти розвитку подій у певних ситуаціях. Це можуть бути як сюжети книг чи мультиків, так і ситуації з її власного життя.

Наприклад, проговорення різних варіантів конфлікту з іншою дитиною не тільки знизить тривожність, пов’язану з ситуацією, а й допоможе дитині змоделювати різні варіанти поведінки в під час конфлікту з можливими наслідками кожного з них.

Запитуйте

Навіть дорослі люди настільки поринають в проблему, яку намагаються вирішити, що нездатні подивитися на неї збоку. Що вже говорити про дітей! Запитання потрібні, щоб допомогти подивитися на проблему з інших кутів зору. Вигадуйте для дитини запитання, які не мають єдиної правильної відповіді, потребують пояснення.

Розпитуйте дитину про те, що вона бачила та чула. Так ви не тільки продемонструєте зацікавленість життям дитини і дізнаєтеся про її внутрішній світ, а й допоможете формулювати думки.

Купуйте дитині енциклопедії з інфографікою, яка розвиває мислення і сприяє запам’ятовуванню. Усі факти в енциклопедії «Я і світ» видавництва «Каламар» отримані із поважних джерел: New York Post, The Washington Post, ЮНЕСКО, CRI, тож не містять фейків.

Special books for blog

Special books for blog

Наголошуйте дитині про джерела інформації з різних книг та сайтів, щоби вона розуміла, що це важливо.

Щоденник міркувань

Попросіть старшу дитину при розв’язанні певної проблеми записувати свої роздуми та ідеї, а потім обговорити проблему з вами.

  1. Дитина отримає досвід споглядання за розвитком власних думок.
  2. При записуванні хаос думок перетворюється на чітку структуру.
  3. Записи прокачують навичку критичного мислення.

Обговоріть мисленнєвий процес

Коли дитина впевнена в якомусь своєму висновку, попросіть розповісти, як вона до нього дійшла. Проговорюючи мисленнєвий процес, дитина може сама помітити похибку в міркуваннях або її помітите ви. Це непросто без підготовки і потребуватиме зосередженості від обох учасників бесіди, але допомагає розв’язувати проблеми і прокачувати критичне мислення.

Слідуйте за інтересом дитини

Заохочуйте дивитися документальні відео чи читати книги на теми, які цікавлять вашу дитину. Запропонуйте разом сходити на презентацію, експозицію, подію, яка відповідає інтересу дитини. Обговоріть враження. Що дитина відчула з приводу..? Як новий продукт чи інноваційний проєкт вплине на..? Який вплив матиме певний художній твір?

Заохочуйте дитину розповідати про нове, чого вона дізналася. Це навчить її структурувати інформацію і формулювати думки.

Заохочуйте дитину спілкуватися з меншими дітьми. Коли вона пояснюватиме їм щось зі своєї дорослішої позиції, наприклад, розповідатиме правила гри, це стає першим досвідом формулювання і структурування думок.

Якщо дитина цікавиться космосом та географією, почитайте з нею разом енциклопедію «Гео-графіки», яка містить перевірені факти про Всесвіт і планету Земля. Інформація подана у вигляді інфографіки, яка спонукає зіставляти факти.

Special books for blog

Special books for blog

Навчіть відповідального ставлення до фактів

Обговорюйте з дитиною популярні публікації в соціальних мережах та новини. Розкажіть, що джерела інформації бувають різні: авторитетні, які публікують перевірені дані та ті, що працюють на хайп заради популярності. Не можна безумовно довіряти джерелам інформації, навіть якщо вони називають себе медіа.

Навчіть дитину обдумувати публікації, перш ніж поширювати. Дискутуйте, яку інформацію варто поширювати, а яку ні і чому.

Результат розвитку критичного мислення у дітей

Розвивати критичне мислення у дітей простіше, якщо тримати перед очима результат, якого прагнемо досягнути в цьому процесі.

Люди, зокрема діти, що володіють навичками критичного мислення вміють:

  • чітко визначати проблему;
  • знаходити істину в раціональній дискусії зі співрозмовниками, що мають різні погляди на проблему;
  • доводити власну точку зору до співрозмовника за допомогою несуперечливих доказів, обґрунтовувати власні думки;
  • знаходити контраргументи;
  • помічати і визнавати факти, які ставлять під сумнів власну думку або ж суперечать їй;
  • спростовувати;
  • узагальнювати;
  • робити припущення;
  • висновувати.

В XXI столітті інформація перетворилася на потужну зброю. Повномасштабна війна доводить важливість критичного мислення, адже воно є захистом від інформаційної зброї й просто глупоти.

Page Businnes

Toggle panel: Page Businnes

TitleSub titleItems

ImageText

Add Row

Information about the post

Toggle panel: Information about the postLabel

Multilingual Content Setup

Toggle panel: Multilingual Content Setup

  •  Do not make ‘Blog Posts’ translatable
  •  Make ‘Blog Posts’ translatable
  •  Make ‘Blog Posts’ appear as translated
Custom taxonomies
Translation Priorities Translate  Do nothing

Show system fieldsNote: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.

Language

Toggle panel: Language

Language of this post    Анг     Рос     Укр  

Translation Priority  Optional  Required  Not needed  Необязательный  Необов’язково  Обов’язково  Не вимагається 

 edit terms

Media attachments Duplicate uploaded media to translations Duplicate featured image to translations

  • Post
  • Block

Paragraph

Start with the basic building block of all narrative.

Color

Text

Background

Typography

Font size

SIZEDEFAULT

S

M

L

XL

Advanced

Skip to the selected blockOpen publish panel

  • Post

Обговорення вголос

Проговорення вголос структурує думки, допомагає відсікти другорядне і зосередитися на головному. Попросіть дитину висловити її роздуми щодо прочитаної книги, мультика чи передачі. Обговоріть разом процес формування думок.

Коли дитині не вдається вирішити певне завдання, попросіть її описати мисленнєвий процес, та запишіть за нею його основні етапи.

Ще один варіант для проговорення вголос «що буде, якщо». Спробуйте таким чином дати дитині обміркувати різні варіанти розвитку подій у певних ситуаціях. Це можуть бути як сюжети книг чи мультиків, так і ситуації з її власного життя.

Наприклад, проговорення різних варіантів конфлікту з іншою дитиною не тільки знизить тривожність, пов’язану з ситуацією, а й допоможе дитині змоделювати різні варіанти поведінки в під час конфлікту з можливими наслідками кожного з них.

Запитуйте

Навіть дорослі люди настільки поринають в проблему, яку намагаються вирішити, що нездатні подивитися на неї збоку. Що вже говорити про дітей! Запитання потрібні, щоб допомогти подивитися на проблему з інших кутів зору. Вигадуйте для дитини запитання, які не мають єдиної правильної відповіді, потребують пояснення.

Розпитуйте дитину про те, що вона бачила та чула. Так ви не тільки продемонструєте зацікавленість життям дитини і дізнаєтеся про її внутрішній світ, а й допоможете формулювати думки.

Купуйте дитині енциклопедії з інфографікою, яка розвиває мислення і сприяє запам’ятовуванню. Усі факти в енциклопедії «Я і світ» видавництва «Каламар» отримані із поважних джерел: New York Post, The Washington Post, ЮНЕСКО, CRI, тож не містять фейків.

 

Наголошуйте дитині про джерела інформації з різних книг та сайтів, щоби вона розуміла, що це важливо.

Щоденник міркувань

Попросіть старшу дитину при розв’язанні певної проблеми записувати свої роздуми та ідеї, а потім обговорити проблему з вами.

  1. Дитина отримає досвід споглядання за розвитком власних думок.
  2. При записуванні хаос думок перетворюється на чітку структуру.
  3. Записи прокачують навичку критичного мислення.

Обговоріть мисленнєвий процес

Коли дитина впевнена в якомусь своєму висновку, попросіть розповісти, як вона до нього дійшла. Проговорюючи мисленнєвий процес, дитина може сама помітити похибку в міркуваннях або її помітите ви. Це непросто без підготовки і потребуватиме зосередженості від обох учасників бесіди, але допомагає розв’язувати проблеми і прокачувати критичне мислення.

Слідуйте за інтересом дитини

Заохочуйте дивитися документальні відео чи читати книги на теми, які цікавлять вашу дитину. Запропонуйте разом сходити на презентацію, експозицію, подію, яка відповідає інтересу дитини. Обговоріть враження. Що дитина відчула з приводу..? Як новий продукт чи інноваційний проєкт вплине на..? Який вплив матиме певний художній твір?

Заохочуйте дитину розповідати про нове, чого вона дізналася. Це навчить її структурувати інформацію і формулювати думки.

Заохочуйте дитину спілкуватися з меншими дітьми. Коли вона пояснюватиме їм щось зі своєї дорослішої позиції, наприклад, розповідатиме правила гри, це стає першим досвідом формулювання і структурування думок.

Якщо дитина цікавиться космосом та географією, почитайте з нею разом енциклопедію «Гео-графіки», яка містить перевірені факти про Всесвіт і планету Земля. Інформація подана у вигляді інфографіки, яка спонукає зіставляти факти.

 

Навчіть відповідального ставлення до фактів

Обговорюйте з дитиною популярні публікації в соціальних мережах та новини. Розкажіть, що джерела інформації бувають різні: авторитетні, які публікують перевірені дані та ті, що працюють на хайп заради популярності. Не можна безумовно довіряти джерелам інформації, навіть якщо вони називають себе медіа.

Навчіть дитину обдумувати публікації, перш ніж поширювати. Дискутуйте, яку інформацію варто поширювати, а яку ні і чому.

Результат розвитку критичного мислення у дітей

Розвивати критичне мислення у дітей простіше, якщо тримати перед очима результат, якого прагнемо досягнути в цьому процесі.

Люди, зокрема діти, що володіють навичками критичного мислення вміють:

  • чітко визначати проблему;
  • знаходити істину в раціональній дискусії зі співрозмовниками, що мають різні погляди на проблему;
  • доводити власну точку зору до співрозмовника за допомогою несуперечливих доказів, обґрунтовувати власні думки;
  • знаходити контраргументи;
  • помічати і визнавати факти, які ставлять під сумнів власну думку або ж суперечать їй;
  • спростовувати;
  • узагальнювати;
  • робити припущення;
  • висновувати.

В XXI столітті інформація перетворилася на потужну зброю. Повномасштабна війна доводить важливість критичного мислення, адже воно є захистом від інформаційної зброї й просто глупоти.