Чи існує тема легша за щастя? Проте і тут є підводні каміння. Яке ставлення до позитивних переживань повинні культивувати батьки, які хочуть виростити щасливих дорослих?

Як говорити з дітьми про щастя і радість?

В епоху модерну (з 1500-х років до 1945-1950-х) людина не мала права на особисте щастя. Світ був великою фабрикою, а люди – частиною системи виробництва. Людина мала бути не щасливою, а ефективною і зручною.

З середини XX століття почалася епоха постмодерну. Люди раптом усвідомили, що не бажають бути зручними гвинтиками, а хочуть бути щасливими індивідуальностями. І ось тут виявилося, що гедонізм – потурання власним бажанням – аж ніяк не веде до задоволення. Прагнення щастя виявилося пасткою, з якою багато хто опустився в низькі емоційні тони і навіть потрапив в різноманітні залежності.

Що таке щастя і звідки воно береться?

З’ясувалося, що щастя не може бути метою. Коли люди прагнуть його, то відправляються на пошуки птаха щастя, який майстерно уникає будь-яких мисливців.

Секрет щастя в тому, що воно може бути лише побічним продуктом чогось іншого:

  • досягнень – але не випадкових, а тих, до яких людина іде цілеспрямовано;
  • стосунків, але не будь-яких, а тих, де людина прагне віддавати, заповнювати потреби партнерів, а не брати чи вимагати, бо останнє посилює спільну незадоволеність.

Хоч би яким цікавим філософом не був Л.М. Толстой, його ідея про те, що людина народжена для щастя, як птаха для польоту – хибна. Люди народжуються, щоб проживати життя, діяти певним чином і насолоджуватися або «насолоджуватися» результатами власних вчинків.

Щасливі люди усвідомлюють, що будь-яка дія викликає протидію і вміють вчиняти так, щоб пожинати радість, задоволення, спокій.

Зв’язок щастя і оптимізму з переживанням майбутнього

Що таке оптимізм і в чому його відмінність від щастя?

Це два схожих і дуже взаємопов’язаних почуття, але є суттєва відмінність. Якщо щастя пов’язане з теперішнім моментом, то оптимізм спрямований в майбутнє і пов’язаний з цілями.

Оптимізм продовжує щастя, дає надію на те, що в майбутньому воно не зникне. Оптимізм – це воля до майбуття.

Щастя не може бути повним ба, навіть, повноцінним без оптимізму, оскільки погляд в майбутнє, віра і надія – основні компоненти оптимістичної свідомості.

Як виховати щасливих оптимістів?

Люди потребують простого рецепту щастя. Багато хто серйозно шукає пігулки, щоб почуватися краще. Серед таких «чарівних» речовин – ендорфіни, здатні викликати відчуття щастя. Але і вони є міфом, народженим з недостатнього розуміння результатів наукових досліджень.

Організм виробляє ці гормони у відповідь на стрес, наприклад у солдат чи спортсменів, щоб знизити больовий поріг і задіяти всі резерви тіла в критичній ситуації. Омріяні гормони щастя мають небагато спільного з власне щастям.

Як виховати в дітях здатність бути щасливими оптимістами?

Відповідь містить 2 пункти:

  1. Навчити не прагнути щастя. Не прищеплювати ідеї, що головне – бути щасливим, відчувати задоволення, весь час радіти. Ці і їм подібні концепції протилежні справжньому щастю.
  2. Змалку привчати шукати станів, що опосередковано дають відчуття щастя: чесності в стосунках і перед собою, вмінню спиратися на себе і нічого не вимагати від інших, творчій самореалізації, навички ставити цілі і досягати їх.

Книги для майбутніх щасливих дорослих

Книги про щастя мають бути дитячими. Відкрите і гнучке дитяче мислення сприяє засвоєнню концепцій, в тому числі про ефективне життя.

Всі книги для розвитку емоційного інтелекту можна назвати підручниками з щастя. Чітке розуміння власних емоцій і почуттів інших людей дозволяє досягати успіху в особистих, суспільних і ділових стосунках.

У видавництва «Каламар» є серія, в яку увійшли справжні книги про щастя. Мова про три книги іспанської письменниці Сусанни Ісерн:

  1. «Велика книжка суперсил»
  2. «Зошит суперсил»
  3. «Велика книжка суперскарбів»

Багатогранна «Велика книжка суперсил» пропонує неочікуваний погляд на таланти – суперсили. Їхній розвиток сприяє, по-перше, самореалізації, а, по-друге, здатності спиратися на себе, тобто бути «самій собі дорослою» людиною.

«Велика книжка суперскарбів» – про ресурсні стани, які опосередковано, спроквола і непомітно дозволяють почуватися щасливим, зацікавити птаху щастя, привабити її, а не ганятися за нею по всіх усюдах.

Ці книги дуже прості, адже розраховані на дітей від п’яти років, та все ж – надзвичайно глибокі. Періодично їх варто прочитувати дорослим людям, щоб у вирі буденності згадати про найважливіше.