Велика, об’ємна, надзвичайно якісна книга «Еверест» закохує в себе з першого погляду. Любов до неї міцнішає з кожною сторінкою затим, що це надзвичайно глибоке і в той самий час легке видання, від якого складно відірватися навіть дітям, що не дуже то й люблять читати. Недарма в 2019 році «Еверест» став переможцем визначної світової книжкової події і отримав гран-прі виставки-ярмарку дитячої літератури в Болоньї.

Цій багатогранній книзі важко дати однозначне визначення.

Це енциклопедія, адже в ній міститься безліч цікавих фактів. Це і книга про видатних людей, тому що розповідає про сильних духом особистостей, які підкорювали чи вивчали гору Еверест. Це також науково-популярне видання, оскільки містить наукові факти, розповідає про народності, що живуть поблизу Евересту, про його рослинність, флору та фауну. Але в книзі є захопливі художні елементи, бо в ній наведені міфи і легенди, що народилися в Гімалаях і зачарували собою цілий світ.

Про «Еверест» можна говорити багато, але найкраще і найточніше він сам розповідає про себе.

Уривки з книги

***

У західному світі Еверест спочатку називали Пік ХV, а в 1865 році його перейменували на честь сера Джорджа Евереста, валлійського геодезиста, який був керівником Великого тригонометричного дослідження.

Гімалаї тягнуться від Пакистану на заході й аж до Китаю на сході. Понад 110 вершин підпирають 2500 кілометрів неба. Гімалаям 50 мільйонів років, проте вони досі залишаються наймолодшими горами на Землі. Слово «Гімалаї» походить із санскриту, прадавньої мови Індії. На санскриті «гіма» означає «сніг», а «лайя» — «помешкання, житло». Дім снігу.

***

У 1802 році розпочалося Велике тригонометричне дослідження, що мало на меті виміряти всю Індію.

То було надзвичайне завдання. Індія — велетенська країна, вкрита розлогими джунглями, річками, пагорбами й горами. У деякі місця ніколи не ступала нога людини. Але звичайних математичних обчислень із використанням трикутників було досить, щоб людям туди й не довелося ходити. Обчислення відстані і висоти за допомогою трикутників зветься тріангуляція.

***

Гора Еверест — священне місце для багатьох культур. По всіх долинах і перевалах на шляху до неї розкидано місця для молитви та поклоніння. Дві головні релігії в цих краях — індуїзм і буддизм.

Індуїзм — одна з найдавніших релігій світу. У ній сотні богів, і кожен має свою історію. А ще індуїсти вірять у перевтілення — ідею про те, що ми всі народимося знову й наша нинішня поведінка визначає, ким ми станемо в наступному житті.

Буддисти не вірять у богів, але наслідують повчання Будди, святого вчителя, який спрямовував своїх послідовників до миру у світі, сповненому страждань. Буддисти медитують, щоб очистити власну свідомість від зайвих думок і досягти стану просвітлення.

***

СНІГОВІ РОСЛИНИ

Сніговий лотос (Saussurea lappa) росте високо в горах, де землю встилають сніги. Волохаті голочки довкола пурпурових квітів — мудре маленьке пристосування, що дає змогу зберегти тепло і зменшити шкоду від нічних морозів.

МАЛЕНЬКІ Й МІЦНІ

Найдужче вражає, як високо може вижити лишайник. До того ж він росте на голому камінні серед скель! І живиться на тій височині лише повітрям і вологою. Багато лишайників мають червоне забарвлення, що дає їм змогу вбирати більше тепла і світла.

***

Магія цієї книги складається з неймовірно цікавого матеріалу та доступного, невимушеного її викладу. Вишенькою на торті стали ілюстрації Ліск Фенґ, які додали книзі особливого шарму. Це ідеальна книга для дітей 7 – 12 років.