«Я не зможу, тож навіть не пробуватиму», «Мені це не до снаги, хай візьмуться інші» – навіть якщо людина з заниженою самооцінкою не промовляє ці фрази вголос, вони керують її життям і позбавляють його барв. Безліч дорослих людей усвідомлюють проблему невпевненості в собі, але не здатні її вирішити, тому обирають жити впівсили. Сумно, еге ж?

Найкращий час вирішити проблему невпевненості в собі – дитинство, коли характер і моделі поведінки ще досить гнучкі і вдячно піддаються впливу.

Навігація по статті:

  1. Розвиток самооцінки у дитини
  2. Вправи для формування впевненості в собі

Розвиток самооцінки у дитини

Нормальна самооцінка – це здатність оцінювати самого себе. Вона може бути високою або низькою. Завищена або занижена самооцінка – порушення здатності об’єктивно себе оцінювати. Тільки адекватна самооцінка дає можливість людині бути щасливою, не залежати від інших людей та досягати високих результатів діяльності. Такі люди мають почуття власної гідності, здатні почуватися комфортно та на своєму місці там, де вони опиняються.

Самооцінка починає формуватися в 2 – 3 роки, коли дитина починає усвідомлювати власне «Я». Вона дуже залежить від самооцінки батьків, яка проявляється в їхніх словах і діях, спрямованих безпосередньо на дитину, або такі, що вона спостерігає збоку.

Для формування самооцінки критично важливе ставлення батьків. Однаково хибно критикувати дитину і схвалювати завжди і в усьому. Оптимальне ставлення – любов, що базується на розумінні, що дитина ДОСТАТНЬО ХОРОША для своїх мами і тата. Не винятково прекрасна і не в чомусь не така, а достатньо гарна.

При цьому негативні риси дитини треба коригувати (в той час, коли вона до цього психологічно і фізично дозріла), а позитивні підкріплювати і заохочувати.

Допоможіть дитині визначити її таланти. Гарну можливість надає «Велика книга Суперсил» Сусанни Ісерн. Видання якраз-таки прекрасно ілюструє ту тезу, що в кожної людини є суперсила. Книга пропонує відійти від звичного сприйняття талантів. як чогось недосяжного і зосередитися на тому, що приносить задоволення і найкраще виходить в кожної конкретної дитини. Осмислення власної суперсили та її розвиток – ключ до здорової самооцінки.

Вправи для підвищення самооцінки

  1. «Я»

Що нам знадобиться?

Папір, клей, ножиці, старі журнали, фломастери

Як виконуємо?

  • Попросіть сина чи доньку написати на папері всі слова, якими він (вона) характеризує себе сам (а).
  • Зосередьтеся виключно на позитивних.
  • Наклейте фото дитини в центрі аркуша. Заповніть місце навколо фотографії позитивними словами (можуть бути написані, можуть бути вирізаними зі старих журналів).
  • Колаж можна розмістити у спальні дитини – він допомагатиме покращувати самосприйняття.
  1. Позитивний досвід

Що нам знадобиться?

Картки, ваза

Як виконуємо?

  • Діти стають в коло, ви видаєте їм по одній картці.
  • На картках діти пишуть свої імена і кладуть у вазу. Вам потрібно перемішати картки.
  • Діти витягують картки з чужими іменами і пишуть позитивні якості того, про кого йде мова.
  • Зберіть картки, покладіть до вази і запропонуйте дітям витягти тепер уже свої власні імена. Дозвольте прочитати, що про них думають інші.
  1. Візуалізація

Негативні думки час від часу впливають на усіх нас. Якщо ваша дитина знаходиться саме в такому стані, то ця вправа допоможе їй пропрацювати усі страхи та підвищити самооцінку.

Що нам знадобиться?

Спокійне місце

Як виконуємо?

  • Проговоріть з дитиною усі її страхи.
  • Запропонуйте їй уявити ідеальний варіант розвитку подій, а потім – найгірший.
  • Після цього дитина має записати, що вона відчувала у першому випадку і що – у другому. Це допоможе їй зрозуміти, що найчастіше нічого страшного статися не може. Але пропрацювати ці емоції – важливо.

Ефективних вправ існує безліч, та всі вони будуть ефективні лише в тому разі, якщо сім’я сприйматиме і любитиме дитину такою, яка вона є. Батьки, що можуть витримувати неідеальність власної дитини, її помилки і слабкості, зможуть виростити щасливу, самодостатню людину.

Наша література допоможе в цьому! Зокрема серія «Майстерня емоцій», яку створила світова експертка в царині емоційного розвитку дітей та дорослих, Сара Пунсет. Її головні герої – відчайдухи, з якими діти долатимуть різні емоційні труднощі – страх, невпевненість у собі, нестачу навичок спілкування з іншими людьми тощо. Батькам ці книжки допоможуть налаштуватися на дитячу хвилю і звучати з дитиною в унісон.

Вебінар “Як підвищити самооцінку своєї дитини?” надасть вам ще більше інформації по темі: