Емоційний інтелект, або як його ще називають EQ, входить до топу найбільш важливих компетенцій у сучасному світі. Про це йдеться у звіті Світового економічного форуму у Давосі. Дійсно, світ змінюється кожної хвилини. Наша задача – влучно підлаштовуватися під ці зміни і найголовніше – навчити цьому своїх дітей.

Усе частіше дослідники звертають увагу на те, що для побудови кар’єри недостатньо володіти інтелектом (IQ) та бути профі у своїй галузі. Важливо також володіти навичками емоційного інтелекту.

EQ включає:

 • Самосвідомість – коли людина правильно розуміє свої емоції та усвідомлює їхню природу;
 • Саморегуляція – уміння контролювати себе та свої відчуття;
 • Мотивація – прагнення мети, не в останню чергу заради факту її досягнення;
 • Емпатія – уміння розуміти та сприймати емоції інших, співпереживати їм;
 • Соціальні навички – здатність вибудувати нормальні та адекватні стосунки з оточуючими.

Ми ведемо мову про, здавалося б, зрозумілі речі. Без цих навичок складно існувати та вести соціальне життя. Однак мало хто з нас замислюється, що для того, аби зайняти відповідне становище та відчувати себе комфортно, спілкуючись із друзями, колегами та сім’єю, варто розвивати свій емоційний інтелект. І дбати про це необхідно з самого дитинства. На допомогу батькам прийдуть спеціальні вправи і відповідна література.

Навігація по статті:

 1. Скринька емоцій
 2. Мова емоцій
 3. Що я відчуваю сьогодні
 4. Фотоальбом емоцій
 5. Емоції у фарбах
 6. Компас емоцій

Вправи для розвитку емоційного інтелекту

Варто одразу зазначити, що має значення – в переважній більшості – не те, чому ми вчимо дітей, а те, як саме ми це робимо. Простіше кажучи, не забувайте про власний приклад. Якщо ви вчите дитину бути щасливою, а самі натомість перебуваєте в прямо протилежному стані, навряд чи у вас щось вийде. Тому дбайте і про себе також.

1. Скринька емоцій

Створіть у своїй уяві своєрідну «скриньку емоцій». Періодично складайте туди усе, що асоціюється у вас особисто зі щастям. Це можуть візуальні, аудіальні, смакові асоціації – будь-які. Пізніше створіть таку ж скриньку з дитиною. Обов’язково проговоріть з нею принцип її дії, а після цього – кожну емоцію, яка пов’язана з нею зі щастям.

До прикладу:

 • Смак: солодкі ягоди
 • Нюх: аромат після дощу
 • Дотики: обійми мами
 • Слух: шум морської хвилі
 • Зір: посмішка тата

2. Мова емоцій

Спілкуючись із колегами, друзями чи партнерами, намагайтесь вводити у свої промови фрази плану «Я відчуваю…, тому мені б хотілося, аби…». Це дасть вам можливість висловлювати свої емоції, краще розуміти себе та ясніше донести свої думки до оточуючих.

Коли ви говорите з дитиною, привчайте її до такого ж. Щось на кшталт такого: «Я засмучена тим, що ти не прибрав іграшки за собою. Мені хотілося б, аби ти відповідальніше ставився до моїх прохань».

3. Що я відчуваю сьогодні

Попросіть дитину кожного вечора підбивати своєрідні підсумки дня. Нехай вона розкаже, яка емоція превалювала для неї сьогодні – злість, радість, смуток тощо.

4. Фотоальбом емоцій

Намагайтеся робити не тільки статичні фото. Змістіть акцент на емоції. Наприклад, фотографуйтеся в стилі «А це у нас жуууук!» або «Яка величеееееезна пальма!»

Розглядати такі фотографії сподобається абсолютно усім членам вашої родини – повірте.

5. Емоції у фарбах

Попросіть своїх доньку або сина зобразити будь-яку емоцію кольором. Не давіть на дітей та дайте повну волю у виборі композиції малюнку або кольору фарб. Це дасть вам можливість краще зрозуміти дитину.

6. Компас емоцій

Суть цієї гри полягає в наступному. Кожен отримує набір із 8-ми карток із назвами емоцій (сум, подив, натхнення, радість, біль, смуток, інтерес, гів, довіра і т.д. – перелік карток може бути доповнений). Той, хто загадує емоцію, має вигадати ситуацію або підібрати певне слово. Картка з емоцією, про яку йде мова, залишається закритою. Інші гравці мають вгадати, яку емоцію загадали.

Звісно, цими вправами перелік не вичерпується. Їх існує досить велика кількість – вибрати буде з чого однозначно.

Також радимо не забувати і про старі добрі перевірені методи. Так, ми говоримо про літературу, кіно, мультфільми. Мистецтво – найкращий спосіб висловити відчуття, тому книга стане вам надійним помічником на полі розвитку емоцій вашої дитини.

Видавництво «Каламар» містить спеціальний розділ, який так і називається – «Книги про емоційний інтелект». З їхньою допомогою дитина зможе осягнути складний світ емоцій та обов’язково навчиться їх висловлювати.

Чудовим прикладом такої літератури є Щоденник до книги «Монстрик йде до школи», написаної каталонською авторкою Анною Льєнас.

Дитині пропонують кожного дня описувати у Щоденнику те, чим вона займалася і що при цьому відчувала. Саме такий підхід дозволить встановити причинно-наслідкові зв’язки і, власне, проаналізувати поведінку дитини.

Окрім того, Щоденник містить вправи («Намалюй свою вчительку», «Що в твоєму наплічнику?» тощо), які також допоможуть розвинути мислення та творчі навики.

Кожне видання на сайті видавництва «Каламар» містить детальну інформацію про авторів, рецензії, фрагменти з книги, а також демонстраційні відео.

Замовити можна у зручний для вас спосіб. Доставимо ваше замовлення у будь-який населений пункт України.

Пізнавайте себе, свою дитину та світ і пам’ятайте: емоції – це надважлива складова соціального життя.

Сподіваємося, наша література стане вам обов’язково у нагоді.

Для більш детальної інформації дивіться наш вебінар “Що таке емоційний інтелект, як і для чого його розвивати?: