Перший дитячий заклад (садок або школа) – це перший серйозний крок до самостійності, адже дітлахи на цілий день опиняються без батьківської підтримки. Від успішної адаптації до нового середовища багато в чому залежить, якою буде решта дитинства.

Каталонська арттерапевтка Анна Льєнас написала книгу, яка допомогла тисячам дітлахів з різних країн адаптуватися до садочка або до школи.

В чому секрет цієї книги і як вона працює?

Садочок чи школа?

Книга Анни Льєнас «Монстрик іде до школи» є продовженням книги «Монстрик і його кольори», а разом вони – частина неймовірної книжкової серії про кольорового Монстрика. Головний герой книги розбирається зі своїм внутрішнім світом і почуттями, які виникають всередині нього внаслідок тих чи інших подій і обставин.

Якщо «Монстрик і його кольори» адресована дітям 3 – 6 років (з багатьма дітьми можна читати вже від 2,5 років), то книгу «Монстрик іде до школи» можна читати з 3 – 4 років і також до 6. До якого саме колективу допоможе адаптуватися книга – садківського чи шкільного? Щоб відповісти на це запитання, треба почати з відмінностей в іспанській та українській системах освіти.

В Іспанії діти йдуть до школи в 5 років, і перший клас іспанських малюків дуже нагадує український дитячий садок: діти багато малюють, займаються творчістю, гуляють і сплять удень.

Тож ця книга допоможе малюкам 3 – 5 років адаптуватися до дитячого садка:

  • тим, що вперше йдуть в садок;
  • які повертаються в садок після перерви чи канікул.

Важливо! Книга сприятиме адаптації лише в тому разі, якщо в садку створені доброзичливі, безпечні умови для дитини.

Як щодо адаптації до школи?

Звісно книга «Монстрик іде до школи» допоможе дитині адаптуватися до нових умов і нового шкільного колективу. Діти залюбки стежитимуть за смішними ситуаціями, у які потраплятиме Монстрик через те, що зовсім не розуміє, що таке школа і як там треба поводитися, адже в 6 – 7 років діти вже зможуть повністю оцінити гумор книги.

Маленькі читачі підготуються до того, що на них чекає нова шкільна історія, до якої потрібно звикнути. Спостереження за Монстриком підкажуть дитині, що чогось не розуміти – нормально, що з часом вона з усім розбереться і звикне.

Якщо дитина почувається розгубленою через звичайні проблеми адаптації до школи, то книга:

  • зніме тривожність, пов’язану з новою життєвою ситуацією в житті дитини;
  • підкаже дитині, як поводитися – допомагати іншим, пам’ятати про їхні почуття та інтереси, а не тільки думати про себе;
  • дасть дитині розуміння, що не лише вона сама переживає подібне – Монстрику також ніяково, а може й іншим однокласникам;
  • підніме дитині настрій – отже настроїть на позитив.

Книга допоможе дитині позитивно налаштуватися на навчання, але в тому разі, якщо в школі панує здорова атмосфера, вчителі ставляться до дітей з любов’ю й повагою. В іншому разі треба вирішувати проблему стосунків у школі, а вже потім переходити до питань адаптації до школи.

Сюжет книги «Монстрик іде до школи»

Книга про школу є продовженням «Монстрик та його кольори» – найпершої книжечки серії про кольорового Монстрика. З першої книги діти дізналися, які існують базові емоції та як вони відчуваються всередині.

Маленькі читачі також зрозуміли, що часом емоції переплутуються, коли ти не розумієш, що відбувається всередині тебе. Щоб віднайти внутрішній спокій, емоції варто розкласти по баночках і зрозуміти, що ж ти все-таки відчуваєш.

Книга «Монстрик іде до школи» розвиває тему емоцій у перекладі на конкретну життєву ситуацію – адаптація до нового колективу. Монстрик намагається зрозуміти, що таке школа і потрапляє у смішні ситуації, аж поки не розуміє, що поруч друзі, а в школі не так вже й зле.

Спершу Монстрик не уявляє, що таке школа і робить смішні припущення (смішна хмаринка, щоб літати, страшне місце з дикими звірями, ліс, в якому повно капканів). Так само Монстрикові незрозуміло, що брати до школи, тож він (як і чимало першокласників) кладе в портфель не зовсім доречні для школи знаряддя.

В школі Монстрик спершу ховається від усіх, але згодом знайомиться з дітьми і життя налагоджується. Та часом головний герой забуває про інших дітей – надто голосно грає на музичних інструментах на уроці музики, на прогулянці захоплюється гойдалкою, на якій більше ніхто не може покататися, у вбиральні розхлюпує воду і використовує забагато туалетного паперу, а під час обіду з’їдає усю їжу.

 

Зрештою все добре закінчується, однокласники побачили у Монстрика позитивні риси і подружилися з ним, а головний герой зрозумів, що в школі не страшно, а навіть дуже добре.

Як і в першій книзі тут дуже мало тексту, буквально декілька коротеньких влучних речень н арозвороті допомагають уявити ситуацію і поставити себе на місце головного героя. Авторка, Анна Льєнас, сама ілюструвала свою книгу, а оскільки вона є арттерапевткою з багатою практикою, то створила надзвичайно промовисті й емоційні малюнки, за якими буде цікаво стежити дітлахам, які ще не вміють читати.

Анна Льєнас працює в дуже цікавій техніці колажа, яка надає ілюстраціям об’єму і створює чудову атмосферу.

До школи потрібен щоденник! (емоційний)

Чудова серія про Монстрика містить ще один інструмент для емоційного розвитку дітлахів. Він називається «Щоденник Монстрика». Цей посібник ідеально підходить для дітей, що навчаються в молодшій школі – коли діти ще не пишуть самі, їм знадобиться допомога старших, а згодом зможуть заповнювати сторінки самі.

Кожна сторінка Щоденника має місце для зазначення дати і два блоки для коротеньких записів:

  1. Що я сьогодні робив/робила?
  2. Як я почувався/почувалася?

Це дуже просто, адже писати багато не треба, та надзвичайно корисно і допомагає дітям сформувати одразу декілька корисних навичок:

  1. Розуміння, що саме я відчуваю – дуже важлива навичка для розвиненого емоційного інтелекту.
  2. Розуміння, чому саме я це відчуваю – через вистроювання причинно-наслідкових зв’язків між подіями та внутрішнім станом.
  3. Системність і регулярність, які дають будь-які щоденні дії.

Спершу дитина зможет заповнювати щоденник разом з мамою, яка коротенько записуватиме його саморефлексію за день, а пізніше дитина зможе писати сама.

Анна Льєнас – практик, тож уся її серія книг для емоційного розвитку дитини поєднує теорію (хоч вона і має вигляд чудово ілюстрованих цікавезних історій) і практичні вправи. «Монстрик і його кольори» в дуже поетичній формі розповідає дітлахам про основні емоції, а Розмальовка пропонує дітям уявити різні побутові ситуації і відчути себе в них. Так у дитини формується навичка розуміти себе.

 

 

«Монстрик іде до школи» розповідає історію першого дня Монстрика в школі, а Щоденник зробить навчальний рік роком розвитку емоцій, формування навичок саморефлексії.

Розвинений емоційний інтелект – запорука гарних стосунків – з собою та іншими людьми. Серія про кольорового Монстрика – інструмент для його формування і розвитку. Скористайтеся! Гарного емоційного розвитку ❤️