Досить часто, будучи уже дорослими людьми, ми страждаємо від заниженої самооцінки. Це тягне за собою комплекси. Саме вони заважають нам жити повноцінним життям. У спробах виправити такий стан речей ми йдемо до психолога, досліджуємо різноманітні статті в інтернеті, намагаємося зрозуміти першопричини. А першопричини прості. Аби не стикнутися із таким явищем у дорослому житті треба розвивати впевненість дитини у собі з самого малечку.
Навігація по статті:
Чому дитина стає невпевненою у собі?
Причин цього може бути дуже багато. Найчастіше, за спостереженням психологів, справа виявляється у самих батьках. Самооцінка формується в процесі активної діяльності та напряму залежить від того, наскільки чадо люблять. Змалечку у людини формуються певні установки. Їх проносять через усе життя та саме через їхню призму оцінюють свої вчинки та дії оточуючих. Коли ж дитину хвалять, дослухаються до її точки зору, справедливо оцінюють досягнення, то шанси вирости здоровою особистістю досить високі.
Однак поговоримо про те, чому дитина може мати низьку самооцінку. Прямо та опосередковано на це впливають:
- Стиль виховання. Авторитарні батьки, до прикладу, часто подавляють дитину, не зважають на особисті бажання та думку. Як результат – особистість виростає безініціативною та заляканою, боїться допуститися помилки. Страх останнього не дає людині в подальшому житті братися за нові проекти та реалізовувати ідеї.
- Власна самооцінка. Годі чекати, що у батьків, які страждають від заниженої самооцінки виростуть задоволені собою діти. Передаючи свою невпевненість, ви свого роду обмежуєте їхній потенціал.
- Прийняття. Важливо також те, чи сприймають батьки сина або ж доньку такими, якими вони є. Батьки, намагаючись переробити свою дитину, виховують у ній у першу чергу комплекси.
- Ставлення. Критика, відсутність інтересу або зневага навряд допоможуть виховати оптимізм у дитини, у тому числі і впевненість. Аби самооцінка була адекватною, критика та похвала мають іти поряд.
Рекомендації для батьків
Перед тим, як говорити про поради психологів, пам’ятайте, будь ласка: усі ваші слова, дії, почуття (висловлені або ж ні) прямо впливають на дітей.
Розглянемо детальніше.
- Любов. Усі без винятку батьки люблять своїх дітей – незважаючи ні на що. Але чи висловлюєте ви свою любов? Показуєте її? Тому найперше – ваша кровинка має знати: її люблять – із усіма вадами і недоліками. Повага до неї та любов – ось фундамент здорової самооцінки.
- Не зациклюйтесь на недоліках, які є у всіх, без винятку. Хочете розвинути впевненість дитини у собі, звертайте увагу на сильні сторони характеру. Акцентуйте на тому, що кожна людина – унікальна, зі своїм набором переваг та недоліків.
У нагоді стане видання «Велика книжка суперсил» Сусанни Ісерн. Авторка – мама трьох дітей та психолог – у доступній формі розказує саме про це. Кожен має свою суперсилу – співати, танцювати, читати, малювати, дотепно жартувати і т.д. І це насправді круто, адже робить нас унікальними.
Велика книжка суперсил
Cусанна Ісерн майстерно розповідає про те, як це – відкривати виключно свою суперсилу. Кожен герой тут має свою власну. Тому дітям буде цікаво пізнавати в них себе та попутно розвивати свою впевненість.
Ілюстрації майстерно виконані художницею Росіо Боніллою. Завдяки ним дитина може в яскравих барвах уявити все, про що у книзі йде мова.
Одна із особливостей «Великої книжки суперсил» – інтерактив. Тож батьки разом із дітьми можуть прекрасно провести час, повністю занурюючись у події.
Замовити книжку можна беспосередньо на сайті видавництва «Каламар». Ми доставляємо будь-яким зручним для вас способом у будь-який населений пункт України.
- Привчіть дитину справлятися із труднощами. Погана ідея – намагатися вирішити проблеми за неї кожного разу. Дайте їй шанс упоратися самостійно. За потреби можете допомогти, але привчайте її до того, що з труднощами треба справлятися. Хай і не без допомоги інших.
- Нехай дитина приймає рішення. Ще одна життєва навичка, яка допоможе розвинути впевненість. Прийняття рішення ґрунтується на умінні зробити вибір. Цьому теж треба навчати. Запропонуйте доньці самостійно обрати, в чому вона завтра піде до школи. Підказуйте їй, але вибір залишайте за нею. Окрім того, приймаючи те чи інше рішення, ми вчимося брати на себе відповідальність за нього.
- Розвивайте таланти. Важливо як можна раніше розпізнати, у чому дитина вправна, спрямувавши талант у потрібне русло. Любить співати чи малювати? Запишіть до відповідного гуртка.
- Хваліть. Ми звикли дорікати дитині, якщо у неї щось не виходить. Не менш важливо, однак, заохочувати, коли чадо добре з чимось справляється. Навіть коли вам це здається не важливим. Пам’ятайте – слова мають велику силу.
- Навчіть дитину приймати поразки. Труднощі – частина нашого життя, вони виникають досить часто. Цілком природньо, що не завжди нам вдається виграти битву з труднощами. Поясніть їй: поразка – у будь-якій життєвій ситуацій – це нормально. Іноді все, що треба зробити – винести урок.
- Будьте прикладом. Працюйте над собою. Перше, що діти наслідують – вчинки своїх батьків. Ви можете довго розповідати про впевненість, однак користі з цього не буде, якщо самі страждаєте від низької самооцінки.
А замість висновку скажем таке.
Те, як ми поводимося із дітьми вдома обов’язково вплине на їхнє майбутнє. Докладіть зусиль, аби воно стало щасливим.
Leave a Reply