Перший день у школі – незалежно від того, скільки вашій дитині – завжди є певною мірою стресовим. Канікули закінчилися, а з ними завершилися і безтурботні будні. Попереду – строгий розпорядок дня, уроки та домашні завдання. Погодьтеся, навіть зараз ми, дорослі люди, з деякою тривогою згадуємо свої шкільні дні. Що вже говорити про дітей?

Навігація по статті:

 1. Найпоширеніші причини дитячого страху перед школою та як з ними боротися.
 2. Як підготуватися до першого дня в школі?

Найпоширеніші причини дитячого страху перед школою та як з ними боротися

  1. Боязнь нових ситуацій. Важливо розуміти, що перший день у школі загалом чи перший день у новому навчальному закладі – це завжди стрес для дитини. Аби допомогти їй справитися із ним, розкажіть детально про все, що відбуватиметься або може відбуватися з дитиною цього дня. Нагадайте, що вона – не одна така, що кожен учень у класі – певною мірою – відчуває щось подібне. Наголошуйте на тому, що пройде деякий час – і все прийде у норму. Якщо можете, пристосуйте першими днями свій графік до графіку дитини у школі – аби мати можливість одразу забирати її і обговорювати все, що сталося з нею за день.
  2. Страх невдач і провалів. Ми усі боїмося того, що чогось не встигнемо: не звикнемо до нового, відставатимемо від інших, не зможемо триматися на належному рівні. Розкажіть дитині, що помилки можуть робити абсолютно всі. Це нормально. Не тільки критикуйте дітей, а й обов’язково хваліть їх. Це допоможе дитині не лише адаптуватися до шкільних буднів, а й зробить її подальше життя набагато комфортнішим.
  3. Тривога перед різного роду контрольними та самостійними роботами. Дуже часто діти задовго до тестів бояться того, що чогось не знатимуть. І іноді це так впливає на учня, що він не в змозі через свою тривогу виконувати елементарні завдання. Тому напередодні контрольної запропонуйте дитині свою допомогу, наголошуючи на тому, що вона – все знає та все уміє.
  4. Страх не вписатись у колектив. Стикаючись із соціалізацією, діти можуть турбуватися про те, що певний колектив їх не прийме: однокласники дражнитимуться та сміятимуться, думатимуть погано і т.д. Поясніть, що перш за все – потрібно розмовляти. Не варто боятися різноманітних соціальних ситуацій та конфліктів. Наголосіть на тому, як можна подружитися з іншими дітьми. І в жодному разі не відмахуйтеся від дитини, коли вона хоче з вами поговорити.
  5. Оцінки та успішність. Сьогодні уже ні для кого не секрет, що оцінки у школі жодним чином не впливають на успіх людини у житті. Чим раніше ви проговорите це з дитиною, тим краще їй буде у майбутньому. Наголосіть при розмові про оцінки на тому, що ви не очікуєте від неї досконалості та ідеальності. Навіть якщо вам дуже хочеться, аби у дитини в щоденнику були одні високі бали.
https://kalamar.ua/wp-content/uploads/shkolnik_1-800x550.jpg

Як підготуватися до першого дня в школі?

Незалежно від того, до якого класу йде ваша дитина, у ваших силах зробити її перший день у школі комфортним.

 1. Підготуйте з дитиною одяг і зберіть портфель напередодні. Дозвольте їй це робити самостійно – від вас потрібна лише координація дій. Докладіть зусиль, аби зранку не шукати в гарячці потрібні речі та не вводити дитину в стресовий стан.
 2. Налагодьте режим. За кілька тижнів до 1 вересня поступово «переводьте» дитину у той режим, який у неї буде в школі. Пам’ятайте, що на сон варто відводити не менше 8 годин. Поговоріть з дитиною також про те, що безпосередньо перед сном не треба користуватися мобільним телефоном чи комп’ютером.
 3. Сніданок має бути смачним і поживним. Саме від цього прийому їжі залежить, наскільки дитина буде продуктивною у першій половині дня. Відразу зазначимо, що різного роду пластівці чи тістечка – не надто гарна ідея: у них багато цукру, а це може призвести до втрати енергії.

Якщо ж ваша дитина готується до найпершого у своєму житті навчального року, у нагоді вам стане книга Анни Льєнас «Монстрик іде до школи».

Належачи до розділу «Книги про емоційний інтелект», видання якраз-таки моделює всі ситуації, які можуть виникнути у перший навчальний день.

Наприклад, ось Монстрик не хоче йти до школи – про це свідчить досить яскрава ілюстрація. Але тут же поряд із Монстриком стоять такі ж як і він – діти, які теж не дуже хочуть першого навчального дня.

Промовисті малюнки і коротенькі описи ситуацій допомагають дитині приблизно уявити, що на неї чекає та, безперечно, заспокоїти.

«Монстрик іде до школи» є продовженням ще однієї книги Анни Льєнас – «Монстрик і його кольори». Остання стала справжнім бестселером – її переклали на 16 мов світу та видали у 300 тисячах примірників.

Прекрасним доповненням також стане Щоденник до цієї книги. Кожного дня дитині пропонується записувати, що саме вона  робила та – найголовніше – відчувала протягом сьогоднішнього дня.

Окрім того, у Щоденнику Монстрика представлені і вправи, які допомагатимуть розвивати уяву, логіку та творчі навички.

Така форма роботи допоможе і вам, і дитині зрозуміти, чи є у неї з чимось проблеми, і якщо так – то вирішити їх.

Гадаємо, наш матеріал стане вам у нагоді, а ваша дитина з гідністю та без суттєвих втрат переживе свій перший день у школі.

І не забувайте слідувати найголовнішій пораді: говоріть з дітьми і слухайте їх. І все одразу стане простішеJ