Розподіл емоцій на «позитивні» і «негативні» досить умовний. Для повноцінного розвитку дитина повинна переживати увесь спектр внутрішніх станів. «Негативні» не емоції як такі, а застрягання в них.

Завдання турботливих дорослих – критично оцінювати емоційний стан дитини, щоб розуміти, де закінчується нормальна емоційність і починається проблема.

Батьки повинні знайти в собі сміливість спокійно сприймати дитячі емоції, адже малюк лише вчиться давати їм раду. Для дитини нормально бути нестриманою, гніватися чи сумувати. Крихітка засмутився і плаче? У більшості випадків варто, як кажуть психологи, «дати дитині побути з цим».

Навчитися витримувати дитячі сльози – одна з ключових задач батьків.

Коли емоції дитини насторожують? Як не пропустити депресію? Чи можна їй запобігти?

Чи бувають депресії у малих дітей?

Депресія в дітей молодше 12-ти, навіть у п’ятирічок – підтверджений факт. Однак, оскільки симптоми в дітей суттєво відрізняються від тих, що бувають у дорослих, батьки і старші родичі приймають депресію за «невихованість», «лінощі», «дурниці», «маніпуляції» і навіть «знов він (вона) викаблучується».

Чим менший вік дитини, яку спіткала депресія, тим менш депресивною вона виглядатиме. Ось чому дитячу депресію легко сплутати з порушеннями поведінки при інших розладах, наприклад, при синдромі дефіциту уваги.

Що повинно насторожити батьків?

  • Різка зміна поведінки.
  • Пригніченість чи будь-які інші «неадекватні» емоції або поведінка (дитина припинила їсти чи почала переїдати, стала дратівливою, плаксивою, втратила інтерес до улюблених занять чи людей, з’явилися злість, тривожність, почуття провини чи погані передчуття) протягом більшої частини дня щонайменше 2 тижні.
  • Суїцидальні думки, які діти висловлюють не прямо, а через «я хочу, щоб усе скінчилося», «краще б мене не було» та у інших подібних фразах.

Депресія в дітей рідко буває єдиним психічним порушенням. Як правило в анамнезі є мінімум ще одне, або ж декілька розладів: синдром дефіциту уваги, тривожний чи обсесивно-компульсивний розлад.

Причини депресії в дитини

Основна передумова важких емоційних станів в дитячому віці – насильство. В родині чи дитячому колективі, безпосередньо по відношенню до дитини чи до когось з її близьких.

Друга поширена причина – депресія чи інший психічний розлад в когось з батьків чи опікунів.

Додаткові фактори ризику:

  • схильність зациклюватися на проблемах, бачити їх складнішими, ніж вони є;
  • хронічні захворювання;
  • невміння керувати власними емоціями;
  • несприятливі події (розлучення, переїзд, смерть).

Розвинений емоційний інтелект – профілактика депресії

Хвилюєтеся за дитину? Згадайте, що депресії в дітей трапляються не так часто і видихніть. В найгіршому випадку цей стан піддається лікуванню під контролем кваліфікованого психіатра чи психотерапевта з медичною освітою. Часом достатньо психотерапії і вдається обійтися без медикаментів.

Та все ж дитячий внутрішній світ надзвичайно тендітний. Розвинений емоційний інтелект дитини суттєво знижує ймовірність депресії і ось чому.

Причина № 1

Одна з ключових навичок емоційного інтелекту – здатність розуміти власні почуття і емоції в той чи інший момент. Це дає можливість в некомфортних ситуаціях обирати серед кількох варіантів поведінки, а не просто дозволяти емоціям поглинати себе і керувати власним станом.

Причина № 2

Друга навичка випливає з першої. Вміння контролювати емоції дозволяє не «провалюватися» в емоційну яму і не циклитися на переживаннях.

Причина № 3

Люди з високим рівнем емоційного інтелекту мають кращі навички спілкування, отже і більше соціальних зв’язків. Це дозволяє отримати емоційну підтримку під час кризових ситуацій і не доводити їх до депресії.

Умови для розвитку емоційного інтелекту

Дорослі можуть послуговуватися різними вправами і посібниками, щоб самостійно розвивати емоційну сферу дітей в цікавих і захопливих заняттях. Однак розвиток можливий при дотриманні двох умов.

Умова 1: довірливі стосунки з дорослим.

Умова 2: благополучний емоційний стан дитини. Якщо малюк в апатії чи, навпаки, перезбуджений, вправи для розвитку не дадуть бажаного результату.

Без першої умови, наприклад, коли мама зривається на дитину, кричить, піднімає руку, дорослий повинен звернутися за допомогою до кваліфікованого психотерапевта. Якщо не вистачає другої умови – в залежності від складності ситуації можна або звернутися до дитячого психотерапевта чи нормалізувати психоемоційний стан малюка самостійно.

Передусім визначте, чи достатньо дитина спить, чи вона не голодна, адже брак сну чи харчування (нестача кілокалорій чи поживних речовин) впливає на емоційний стан.

Можна використовувати вплив музики на емоційний стан дитини. Експериментуйте, як впливають на вашого малюка веселі пісеньки, спокійна музика, звуки природи, співи китів?

Розвиток емоційної сфери дитини за допомогою книги «Монстрик та його кольори»

Каталонська ілюстраторка і дитяча письменниця Анна Льєнас створила неймовірну серію книг про Монстрика. Перша з них «Монстрик та його кольори» – це база, яка знайомить дітей з основними емоціями і вчить відстежувати власний внутрішній стан.

В цьому захопливому процесі дитина спершу почне розуміти, що відчуває, а потім навчиться розуміти емоції інших людей.

Як професійна арт-терапевтка, Анна Льєнас чудово розуміє вплив кольору на емоційний стан дитини дошкільного віку. Тому вона грамотно вибудувала процес опанування емоцій:

  1. Книги цієї серії не перевантажені барвами, тож дитина зосереджується на головній темі і не відволікається на другорядні подразники.
  2. Основні людські емоції співвідносяться з певними кольорами (гнів – червоний, сум – синій, радість – жовтий, тощо).
  3. Розмальовка доповнює цю книгу і на практиці закріплює знання про емоції та вибудовує зв’язки з внутрішнім станом. На її сторінках чимало емоційних ситуацій, в яких дитина матиме можливість поставити себе на місце Монстрика і визначити його і власні емоції.

До речі, навичка ставити себе на місце іншої людини – ефективна вправа на подолання дитячого егоцентризму, отже на розвиток емпатії, але це зовсім інша історія, яку ми неодмінно розповімо згодом.

Емоційної зрілості і захисту від депресії Вашим дітям!