У видавництва «Каламар» не буває звичайних книжок. «Просто цікава казка» чи «просто гарні малюнки» – це не наша історія. В кожної книги від «Каламар» є мета, навіть, не побоїмося цього слова, – призначення.
Сьогодні оглянемо книгу, яка створена боротися з дитячим негативізмом дітей двох-трьох років, що проявляється в постійному запереченні.
«Ні!» – кілька слів про негативізм трирічок
Десь в 2-3 роки відбувається одне з найчарівніших і найпрекрасніших явищ в світі – дитина раптом починає усвідомлювати себе як окремий елемент всесвіту. Зокрема малюк починає усвідомлювати власну волю.
Він стикається з тим, що може чогось хотіти, а чогось не бажати – і цим може керувати. При цьому відбувається колосальний стрибок в розвитку мозку – дитина вчиться керувати власним тілом і психікою. В цьому процесі неможливо без перегинів, адже ніхто не здатний сісти за кермо автівки і одразу ідеально поїхати. Зрештою людське тіло і розум – механізм значно складніший за автомобіль!
Ось так з’являється дитячий негативізм, який зовні виглядає як заперечення і відмови. Дитина з одного боку отримує задоволення від того, що вона може не погоджуватися з батьками, з іншого – власні емоції та реакції дорослих її лякають.
Завдання батьків – навчити малюка справлятися з керуванням найскладнішим механізмом у Всесвіті – власною психікою і при цьому не відбити бажання і задоволення від цього процесу. Для цього існує багато способів, технік і прийомів, один з них – читання книжок для розвитку емоційної сфери малюка.
«Це ж не джунглі!» – протидія дитячим «Ні!»
Головна героїня цієї чудової історії – маленька Пола. Дівчинка раптом зрозуміла, що постійно відповідати «Ні» батькам і нічого не робити – дуже весело. Але як це завжди буває – будь-які рішення мають наслідки. Дітлахи, які дізнаються, що сталося з маленькою нехочухою Полою, раптом стають слухнянішими. Як кажуть батьки – адекватнішими.
Чому так відбувається?
Дитина, що вперше почала свідомо використовувати власну волю, чимось схожа на людину, що вперше – без навичок водіння і прав – сіла за кермо потужної спортивної машини. Вона не до кінця розуміє, що відбувається і що треба робити.
Коли діти читають книгу «Це ж не джунглі!» то неминуче ототожнюють себе з головною героїнею. Вони спершу приміряють на себе всі наслідки її поведінки, а потім усвідомлюють альтернативу.
При цьому, чи не вперше у житті, у дитини з’являється досвід того, що часом погоджуватися і відповідати «Так» може бути вигідно. Найцінніше в цьому те, що дитина це усвідомлює САМА, без сварок і нотацій.
Звісно одна книга не вирішує усіх проблем з дисципліною, та вона дає чудовий досвід, який робить свій внесок у скарбничку психічної, емоційної саморегуляції.
Читайте дітям гарні книжки з «місією», адже вони сприяють емоційному розвитку.
Leave a Reply