Усі батьки – рано чи пізно – стикаються з таким популярним явищем, як істерики у дитини. Найчастіше, зазначають експерти, прояви гніву та інших малоконтрольованих емоцій у дитини виникають у віці від 2 до 7 років. Це цілком логічно, адже саме у цьому віці діти вчаться проявляти емоції та справлятися з ними.
Тут важливо розуміти, що такі істерики – цілком природна річ, яка зовсім не означає, що батьки щось роблять не правильно. Іноді сльози та крики – такий самий прояв комунікації, як і слова.
Одразу хочемо закцентувати на тому, коли батьків мають насторожити істерики.
Навігація по статті:
Дитячі істерики та капризи – коли це ненормально?
- Дитина не просто кричить та плаче, а й б’є – себе або ж тих, хто її оточує.
- Ви помічаєте, що ваша дитина блідне або задихається.
- Плач триває більше, аніж пів години.
- Кількість істерик збільшується кожного дня.
Якщо ви помічаєте щось подібне, то радимо звернутися до відповідного спеціаліста, бо ж у будь-якому випадку краще перестрахуватися.
У всіх інших випадках істерики, капризи, сльози та прояви інших емоцій – це явища скоріше правило, ніж виключення.
Однак, навіть не дивлячись на те, що усі діти проходять через істерики, батьки мають розуміти: потрібно навчити дитину управляти своїм гнівом.
Прояви гніву у дітей – як справлятися?
- Говоріть з дитиною. Один із найдієвіших та найкращих способів утихомирити дитину – обговорити з нею її проблеми. Це стосується дітей будь-якого віку. Попросіть ваших сина або доньку висловити свою точку зору, а потім – поділіться своєю.
- Запропонуйте конструктивні шляхи вирішення проблеми. Поясніть, що сльози – не метод та спробуйте відокремити її від того триггеру, який провокує істерику. Дитина має зрозуміти, що саме її злить і що вона конкретно може зробити, аби уникнути цієї емоції. Підкресліть, що істерика не допоможе вирішити проблему.
- Установіть певні обмеження. Дитина має керувати гнівом – до прикладу, не дозволяйте їй кидатись речами чи завдавати шкоду собі або оточуючим. У спокійній формі поясніть, чому так не можна робити і чому ви вимушені будете це припинити, якщо дитина вас не послухається. Після того, як вона заспокоїться, проговоріть цей момент ще раз – у спокійній – підкреслюємо – формі.
- Заохочуйте дитину до фізичної активності. Саме вона допомагає спрямуватиенергію у потрібне русло. Заохочуйте дитину гуляти на свіжому повітрі або брати участь у різноманітних спортивних заходах. Це корисно і для фізичного, і для ментального здоров’я.
- Обов’язково хваліть дітей за гарну поведінку. Тобто, важливо не просто критикувати, але й хвалити. Якщо дитині вартує неабияких зусиль стримувати свій гнів і вести себе пристойно, помічайте це – обійміть її або погладьте.
- Прищепіть навички самоконтролю. Кожен із нас – у певні моменти – може сердитися, кричати і гніватися. Це нормально. Однак зрілу та розвинену особистість вирізняє саме те, що вона може свої емоції контролювати. Вчити цьому слід із самого малечку. Якщо дитина не зможе тримати себе в руках, то у подальшому вона стикнеться із труднощами.
Існує цілий пласт літератури, котра направлена на розвиток навичок управління власними емоціями. Ми маємо на увазі книги про емоційний інтелект.
На сайті видавництва «Каламар» ви знайдете цілий розділ, присвячений цьому.
Один із яскравих представників літератури про емоційний інтелект – серія книг про Монстрика.
Ми детальніше поговоримо про розмальовку «Монстрик і його кольори» Анни Льєнас. Розмальовка базується на одноіменній книзі цієї ж авторки.
Видання має на меті допомогти дитині зрозуміти свої почуття і висловити їх, потрапляючи в різні ситуації, пов’язані із Монстриком. Як він сьогодні почувається? Який колір пасує до його настрою?
Як Монстрик себе почуває, коли обіймає свого друга? А коли бачить, як у небі вибухають феєрверки?
Поряд із чудовими ілюстраціями, створеними, до речі, самою авторкою, є коротенькі фрази. Вони і допоможуть дитині визначитися із кольором настрою Монстрика.
Разом з тим, Анна Льєнас коротко розповідає про основні емоції, які відчуває людина та кожній дає свій колір.
Монстрик і його кольори
«Монстрик і його кольори» стала першою книжкою авторки, де вона сама виступила і у ролі письменниці, і у ролі ілюстраторки.
Замовити книги про емоційний інтелект ви можете безпосередньо на сайті видавництва «Каламар» – просто оберіть зручний спосіб оплати та доставки.
І замість висновку додамо дещо штамповане, однак дуже правильне: показуйте дітям власний гарний приклад. Бо ж якщо ви самі не можете втримати себе в руках, то чого тоді чекати від дитини?
Leave a Reply