Ваша дитина наближається до одного з найважливіших етапів у її житті – школи. Попереду у неї багато незабутніх моментів, пов’язаних із новими друзями, знаннями, перемогами і падіннями (без цього, на жаль, ніяк). Очевидно, що усі батьки без виключення задаються питанням підготовки до школи: коли її краще розпочинати, на що звертати увагу і як мінімізувати стрес, пов’язаний із абсолютно новим періодом у житті дитини.

Одразу відзначимо, що важливо не просто працювати над розвитком
академічних здібностей ваших сина або ж доньки (як-то читання, письмо, лічба і тому подібне). Необхідно дбати і про емоційний інтелект дитини. Сучасний світ вимагає не стільки гарних навичок у навчанні, скільки соціалізації. Для того, щоб відчувати себе комфортно, дитина має навчитися знаходити спільну мову з однолітками та вчителями, а також долати елементарні труднощі.

Навігація по статті:

Як батькам визначити, чи готова дитина до школи?

Для цього існує ряд методик, розроблених фізичними терапевтами та
психологами. Мова йде про всебічний розвиток дитини, який стосується психологічної, соціальної, фізичної та інтелектуальної готовності.

Отже, дитина готова йти до школи, якщо:

  • має сформовані навички самообслуговування;
  • розуміє межі та правила;
  • ідентифікує простір навколо себе та себе в просторі;
  • має сформовані навчальні навички (знає алфавіт, визначає речення на слух, оперує відповідним її віку словниковим запасом).

Окрім того, важливим сигналом готовності до школи є розуміння певних меж та обмежень. Наприклад, ножем не можна гратися не тому, що заборонила мама, а тому, що це небезпечно.

Сформовані комунікативні навички – вміння просити про допомогу,
розповісти про свої потреби, поводитись у соціумі – те, що також яскраво свідчить про те, що дитина готова йти до школи.

Загалом же звертайте увагу на настрій вашого дошкільняти: він має бути позитивно налаштований та мотивований, радіти, що йде до школи. Бо ж школа – це не просто про довгі уроки та дисципліну. Школа – це про нових друзів та нові пригоди.

У нагоді батькам та їхнім дітям стане книга каталонської авторки Анни Льєнас «Монстрик йде до школи», яку можна придбати на сайті видавництва «Каламар».

Разом із головним героєм Монстриком діти розбиратимуться з
найпоширенішими життєвими ситуаціями та досліджуватимуть емоції і відчуття, притаманні відповідній віковій групі.

У розважальній формі книга заспокоїть дитину перед шкільними буднями та дасть розуміння, того, як діяти у тій чи іншій ситуації.

Корисні поради батькам дошкільників про підготовку до школи

Найкращий вік для того, аби розпочати підготовку дитини до школи – 3-4 роки. Саме у цьому віці закладаються основи формування її як особистості. Для того, аби процес підготовки пройшов максимально гладко розробіть певний план дій. Однак радимо не розраховувати на те, що усі пункти дитина виконуватиме точно і в строки. Пам’ятайте, що вона у першу чергу – особистість.

Ведучи мову про підготовку дітей до школи, зазначимо, що сучасні батьки мають вибір. Це можуть бути як спеціальні курси, так і домашнє навчання. Спостерігайте за своїм дошкільником, за його особливостями, навичками, задатками – усе це допоможе визначитися.

Дошкільні курси

Якщо ви зупинилися на курсах для дошкільнят, то зауважимо, що вони важливі не тим, що так, мовляв, роблять усі. Їхня цінність полягає саме в тому, що дитина, прийшовши до першого класу після завершення таких курсів, зможе легше призвичаїтися до нового ритму життя.

Крім того, вони допоможуть малюку дозріти інтелектуально, психологічно, соціально та, безумовно, емоційно.

Кожен заклад, який спеціалізується на дошкільному навчанні, пропонує свою програму: залежно від віку дитини, кількості осіб в групі тощо.

Загалом вони усі побудовані з урахуванням індивідуальних та
психофізіологічних особливостей дітей.

Домашнє навчання

Підготовка дитини до школи, безумовно, можлива і в суто домашніх умовах. Для цього існує цілий ряд практичних завдань, які прийдуть батькам на допомогу.

Ось кілька порад, на що саме варто звертати увагу при підготовці
дошкільника до нового етапу в його житті.

1. Фізичний розвиток. Чим раніше ви прищепите дитині любов до спорту і фізичних вправ, тим простіше їй буде в майбутньому. На власному прикладі демонструйте, наскільки важлива присутність спорту у житті. У цьому вам допоможуть різноманітні активні заняття і вправи на вулиці та вдома.

2. Психологічний розвиток. Працюйте над розвитком емоційного інтелекту: вчіть дитину розпізнавати власні емоції, а також контролювати їх. Донесіть до неї, що у житті можуть ставитися абсолютно різноманітні ситуації, а тому важливо володіти собою. Виховуйте у дитини відповідальність, максимально доступно поясніть їй, що таке мотивація, а також – сила волі. Видання «Щоденник Монстрика» Анни Льєнас, яке є логічним продовженням книги «Монстрик йде до школи», допоможе вашій дитині зрозуміти свої почуття та навчитися їх виражати.

"Щоденник Монстрика" Анна Льєнас

«Щоденник Монстрика» – своєрідний збірник практичних вправ, де малюку пропонують, наприклад, намалювати свою вчительку або те, що у нього в рюкзаку. Такі практичні завдання спрямовані на аналіз власної поведінки та розуміння причинно-наслідкових зв’язків.

3. Інтелектуальний розвиток. Стимулюйте інтерес до вивчення нового де б ви не були: вдома чи на прогулянці; при перегляді відеороликів чи при читанні книг. Не забувайте і про логічне мислення – такі здібності тренувати конче необхідно.

Репетиторство

Якщо ви хочете «підтягнути» інтелектуальні здібності та навички дитини при підготовці до школи, можете розглянути варіант репетиторства. Подібні заняття можна проводити як онлайн, так і «вживу».

При виборі репетитора зважайте обов’язково на його освіту та кваліфікацію.

Буде краще, якщо ви згодом не будете присутніми на заняттях вашої дитини з репетитором – це допоможе їй швидше знайти потрібний контакт.

Але у будь-якому разі, який би метод підготовки вашого дошкільняти ви не обрали, пам’ятайте: індивідуальність дитини має бути на першому місці. Відчувайте її та розвивайте. А книги видавництва «Каламар» допоможуть вам у цьому.