Есть старый научный анекдот про лягушку в кипятке. Если кинуть существо в горячую воду, оно сразу же выпрыгнет. Если же посадить лягушку в кастрюлю с холодной водой и медленно ее нагревать, лягушка почувствует опасность в самый последний момент, когда у нее уже не останется сил выпрыгнуть.

Люди похожи на эту лягушку – существуют рядом со страшной опасностью, не замечая ее, ведь перемены происходять медленно и постепенно. Предназначение книги «Справжні монстри» в том, чтобы поколение современных детей выростало не лягушками в постепенно нагревающейся воде, а видело и понимало реалии окружающего мира.

Книга раскрывает глаза на экологических монстров, живущих рядом с нами. Зная их внешность и привычки, дети получат шанс на победу. Во всяком случае, перестанут подкармливать страшилищ.

***

Отрывки из книги

Гучнодонт

Я цілий день тисну на клаксон, скрегочу, гуркочу, реву, гупаю, грюкаю і бахкаю в кожному місті. Не можу, коли тихо! Зі мною ви не почуєте пташиного співу й не зможете спокійно поговорити на вулиці! Я змушу вас спілкуватися гучніше, аж поки ви всі почнете кричати, щоб геть ніхто нічого не розчув. Від мого грюкання страждатиме ваша концентрація, пам’ять і нерви. Без шуму я не виживу!

У морі я теж кричу, дрижу й гуркочу двигунами великих кораблів. Морські істоти не можуть спокійно поговорити чи послухати пісні про кохання, коли я проходжу повз. Бо я — справжня бомба! У світі без дорожнього руху, будівельних робіт і музики на повну гучність мені життя немає. А вам, певно, й самим спадуть на думку інші шумні штуки, які я люблю.

Будь ласка, не слухайтеся, коли дорослі просять говорити тихіше: мені від цього кінець!

guchnodont 1024x640

У Стародавньому Китаї казали, що Дев’ятиголовий Птах краде в дітей душі. Своїм нічним галасом він здобув прізвисько «примарний візок». Його сучасний кузен Гучнодонт крастиме в тебе тишу й наповнюватиме життя надокучливим шумом.

Електромотлох

Моє тіло складається з тонн електроприладів, які колись усім подобалися, а отже, їх повсюдно рекламували. Коли ви мене купили, я був дорогим, бо в мені ховаються дорогі цінні метали. Поки я працював, ви мене обожнювали й не могли зі мною награтися. Та коли я зламався, постарів чи лишився без батарейки, ви мене викинули й забули.

А тепер я на вас чатуватиму. Я — Електромотлох, складаюся з мільйонів електроприладів, які ви, люди, викинули у сміття. Батарейки, зарядні пристрої, мобільні телефони, монітори й усілякі старі електронні прилади, що стали небезпечними для
здоров’я. Там, де я спочиваю, виділяються важкі метали, що забруднюють повітря, воду і ґрунт. Ви так боїтеся мого впливу, що навіть вивозите мене в далекі країни.

Проте я міг би бути не горою сміття, а золотодобувною шахтою чи алмазом. У мені більше деяких видів металів, ніж у багатьох копальнях. Тримайте мене вдома, поки не будете певні, що мене як слід перероблять. Мій погляд нагадуватиме вам, що електронні пристрої, які ви викидаєте, — аж ніяк не безневинна іграшка.

elektromotloh 3 1024x640

Големи — слуги, яких людина виліпила з глини й контролює силою магії. Вони надзвичайно прості створіння, які слухаються дуже точних наказів. У деяких оповідках големи повстають проти господаря і, геть оскаженілі, трощать усе довкола.